Zamknij

Zagrzeb: zwiedzanie stolicy Chorwacji. Oto 10 największych atrakcji miasta

24.04.2019 15:17

Pięknie zachowana starówka, liczne muzea i galerie, zabytkowe kościoły, parki i skwery oraz górzyste okolice tworzą niezwykły krajobraz Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Jeszcze kilka lat temu nieco zapomniane miasto, dziś staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży. Co warto zobaczyć w Zagrzebiu? Podpowiadamy.

Zagrzeb
fot. Shutterstock

Liczący niespełna 800 tys. mieszkańców Zagrzeb jest stolicą Chorwacji. Leży u podnóża Medvednicy – szerokiego, zalesionego pasma górskiego. Zagrzeb, wywodzący się z sąsiadujących na wzgórzach osad Gradec i Kaptol, współcześnie stanowi administracyjne, gospodarcze, kulturalne, komunikacyjne i naukowe centrum kraju. To miejsce, które powinno być obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Chorwacji. Odkrywamy największe atrakcje Zagrzebia.

1. Pasmo górskie Medvednica

Medvednica, okazałe zalesione wzniesienie górujące nad północną częścią Zagrzebia, jest obecnie częścią parku przyrodniczego o tej samej nazwie. Góra poprzecinana jest szlakami pieszymi i stanowi jedno z ulubionych punktów weekendowych wypadów. Na szczyt, Sljeme (1033 n.p.m.), prowadzą trasa piesza oraz droga dojazdowa dla samochodów i autokarów. Na miejscu przygotowane są stoki narciarskie, restauracja, parking i schroniska turystyczne.

Medvednica
fot. Shutterstock

Region Sljeme jest doskonałym terenem do uprawiania pieszych wędrówek, kolarstwa górskiego i narciarstwa zimą. Z przyrodniczego kompleksu Medvednica roztacza się piękny widok na Zagrzeb.Na wypustce południowych zboczy góry zachowały się ruiny średniowiecznej fortecy (Medvedgradu) wzniesionej w XIII wieku.  

ZOBACZ TAKŻE: Co warto zobaczyć w Chorwacji? Oto 10 najpiękniejszych miejsc!

2. Gornji Grad – „Górne Miasto” Zagrzebia

To tak naprawdę historyczne centrum Zagrzebia. Głównym placem Górnego Miasta jest plac św. Marka, pełniący niegdyś funkcję handlową. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest kościół św. Marka z dachem krytym wielobarwną dachówką. Inną ważną świątynią jest kościół św. Katarzyny, uważany za pierwszą barokową budowlę kontynentalnej Chorwacji. W tej części stolicy znajdziemy szereg muzeów i galerii, w tym Muzeum Przyrodnicze, Muzeum Sztuki Naiwnej czy Muzeum Zerwanych Związków.

Górne miasto Zagrzebia
fot. Shutterstock

Górne Miasto dawniej było otoczone murami z wieżami, w których istniało kilka bram miejskich. Do dziś zachowała się jedynie wschodnia, tzw. Kamienna Brama ) z XIII wieku. W północnej części Górnego Miasta znajduje się Księżowska Wieża, w której mieści się obserwatorium astronomiczne.

3. Donji Grad – „Dolne Miasto” Zagrzebia

Donji Grad jest tak naprawdę centrum współczesnego Zagrzebia, wzniesionym w XIX i XX wieku. Głównym i największym placem „Dolnego Miasta” jest plac Jelačicia niegdyś targ, dziś miejsce spotkań i tętniący życiem punkt turystyczny. Na zachód od placu odchodzi IIica – najbardziej znana ulica handlowa. Centrum Zagrzebia posiada dużą strefę pieszą, w skład której, oprócz placu Jelačicia i części Ilicy, wchodzą także liczne sąsiednie ulice pełne sklepów i targów.

Dolna Miasto kojarzy się też tzw. Zieloną Podkową. Jest to zielony pas miejskich placów-ogrodów, w kształcie kanciastej litery „U”. Utworzony według pomysłu urbanisty Milana Lenuzziego w drugiej połowie XIX wieku, stanowi największą i najważniejszą realizację architektoniczno-parkową chorwackiej urbanistyki.

ZOBACZ TAKŻE: Chorwacja — wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK] 

4. Kolejka Zagrebačka uspinjača

Kolejka linowa-terenowa, łączącą Dolne i Górne Miasto w Zagrzebiu, uznawana jest za jedną z najkrótszych w Europie. Powstała w 1890 roku, a w późniejszych latach przebudowana. Cała trasa kolejki ma zaledwie 66 metrów, a jej pokonanie zajmuje zaledwie 64 sekundy. Alternatywą dla dotarcia do górnej części miasta może być trasa… po kilkuset drewnianych schodach.

5. Jezioro Jarun w stolicy Chorwacji

Jezioro Jarun, położone w niemal samym centrum stolicy Chorwacji, stanowi idealne miejsce do plażowania i uprawiania sportów wodnych. Ten sztuczny zbiornik stworzono w 1987 roku na potrzeby międzynarodowych zawodów sportowych.

Jezioro Jarun
fot. Shutterstock

Wokół jeziora powstały też ścieżki rowerowe i biegow. Na miejscu znajdują się też liczne knajpy, kluby nocne, a w pobliżu deptak Tkalc, którym można pospacerować.

6. Zagrzeb 360°: taras widokowy

Ten niezwykły punkt widokowy znajduje się w sercu chorwackiej stolicy. Aby do niego dotrzeć, najpierw trzeba odnaleźć najwyższy wieżowiec na placu Jelačić w Zagrzebiu (przy ulicy IIica 1) i wjechać windą na 16. piętro budowli. Tam właśnie znajduje się taras widokowy – Zagreb 360° - skąd roztacza się fantastyczny widok na panoramę miasta. Szczególnie pięknie prezentuje się podziwiana z góry niewielka starówka. Taras otwarty jest w godz. 10-22, a opłata za wstęp wynosi 8 euro.

Zobacz także

7. Kościół Św. Marka w Zagrzebiu

Ta znana świątynia wznosi się przy placu św. Marka („Górne Miasto”). Pierwotnie XIII-wieczny kościół został w kolejnych stuleciach znacznie przebudowany. Charakterystyczna barokowa dzwonnica została dodana w wieku XVII.

Kościół św. Marka - Zagrzeb
fot. Shutterstock

Kościół Św. Marka, z wielobarwną mozaiką, geometrycznym ornamentem i herbami miasta i kraju umieszczonymi na dachu świątyni, stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Zagrzebia.

ZOBACZ TAKŻE: Split. Odkrywamy atrakcje chorwackiego miasteczka

8. Katedra w Zagrzebiu

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu, jak brzmi pełna nazwa świątyni, jest jedną z najcenniejszych budowli w stolicy Chorwacji. Bliźniacze wieże katedry stanowią charakterystyczny, widoczny z daleka element krajobrazu miasta.

Katedra w Zagrzebiu
fot. Shutterstock

Pierwszy kościół stał w tym miejscu już w XI wieku, ale budowla została zniszczona i wielokrotnie przebudowywana – ostatni raz w wieku XIX w stylu neogotyckim. We wnętrzu katedry zachowały się ogromne organy z 1855 roku.

9. Targ Dolac

Zagrzeb ma kilka Targowski, ale bez wątpienia jednych z największych i najruchliwszych jest Dolac. Znajduje się pomiędzy Górnym Miastem a Kaptolem. To idealny punkt na zrobienie zakupów. Na miejscu znajdują się stosika z owocami, warzywami, z lokalnymi serami, jak również targ rybny i mięsny. Wbrew powszechnemu przekonaniu targowanie się i domaganie obniżek cen nie jest tutaj mile widziane.

10. Muzeum Zerwanych Związków

To nietypowe muzeum w Zagrzebiu gromadzi przedmioty przekazane przez darczyńców… po rozpadzie związku. Można tu znaleźć takie eksponaty jak: zwrócony pierścionek zaręczynowy, miłośne liściki, pamiątki ze wspólnych podróży, wyrzucone różne, a nawet… skradziony na złość toster. Z każdym eksponatem wiąże się historia, którą streszcza dołączony opis. Kolekcja jest stale uzupełniana, jeśli więc twój związek przeszedł już do historii, możesz zasilić zbiory muzeum. Pomysł na ekspozycję wziął się z gnębiącej byłych kochanków wątpliwości - „Co zrobić z pamiątkami po byłym partnerze?”. Początkowo miała to być wystawa tymczasowa, ale obecnie muzeum znalazło swoje stałe miejsce w Zagrzebiu.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: "Chorwacja. Przewodnik", Rudolf Abraham, National Geographic 2015