Zamknij

Loty do Polski z Wielkiej Brytanii zawieszone. Co z kupionymi biletami?

21.12.2020 13:21
Lotnisko w Londynie
fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostały zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek (od 22 grudnia). Taka decyzja polskich władz ma związek z pojawieniem się na Wyspach nowej mutacji koronawirusa. Wprowadzony zakaz lotów skomplikuje świąteczne plany wielu Polaków. Co z kupionymi biletami lotniczymi?

Zakaz lotów do Polski z Wielkiej Brytanii spowodował spore zamieszanie i komplikacje w podróżniczych planach Polaków. Jak jednak podkreśla rzecznik rządu, Piotr Müller, nowe ograniczenia zostały wprowadzone ze względów bezpieczeństwa. Z opinii ekspertów wynika, że nowa mutacja koronawirusa roznosi się szybciej niż ta znana dotychczas. 

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zawieszone

Loty do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek, czyli od 22 grudnia. A co z pasażerami, którym uda się dotrzeć do Polski? 

Minister zdrowia, Adam Niedzielski wydał dyspozycje sanepidowi, żeby od dziś wykonywać testy na koronawirusa każdej zgłaszanej osobie, która w ostatnim czasie podróżowała do Wielkiej Brytanii. W tym celu należy kontaktować się z lokalnym sanepidem.

Jeszcze dziś (21 grudnia) zaplanowano ponad pięćdziesiąt połączeń lotniczych z brytyjskich lotnisk do Polski. Na Lotnisko Chopina w Warszawie ma przylecieć siedem samolotów z Londynu. Na lotnisku w Krakowie spodziewanych jest aż 16 samolotów z głównych lotnisk londyńskich, a także m.in. z Bournemouth, Liverpoolu, Manchesteru, Bristolu i Doncaster.

Wcześniej decyzję o ograniczeniach w ruchu pasażerskim z Wielką Brytanią podjęły m.in. Niemcy, Holandia, Belgia, Włochy, Francja czy Bułgaria. W niedzielę na podobny krok zdecydowała się Kanada. Zawieszenie lotów obowiązuje od północy z niedzieli na poniedziałek czasu lokalnego, czyli od 6 rano czasu polskiego.

Zobacz także

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii. Co z niewykorzystanymi biletami?

Linie lotnicze proponują pasażerom bezpłatną możliwość zmiany rezerwacji bilety. Dotyczy to zarówno kierunku, jak i daty wylotu. Taką możliwość proponuje między  LOT, który do końca marca przyszłego roku wydłużył ofertę bezpłatnej zmiany rezerwacji. Pasażerowie mogą więc wielokrotnie, bez dodatkowych opłat zmieniać podróżnicze plany w ramach zakupionego biletu lotniczego. 

Z kolei pasażerowie Ryanaira dostaną informacje mailem o możliwości wprowadzenia zmiany w bilecie. Dotyczy to zarówno lotów zaplanowanych w świątecznym okresie, jak również pięć dni po Bożym Narodzeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

Źródło: RadioZET/DWrz