Zamknij

Zakaz podróży dla niezaszczepionych. Wyjazdy z ZEA tylko po trzeciej dawce

03.01.2022 09:04
Pasażer na lotnisku w masce
fot. Shutterstock

Zjednoczone Emiraty Arabskie mocno zaostrzają restrykcje. Władze tego państwa poinformowały, że od 10 stycznia obywatele, którzy nie zaszczepią się przeciwko Covid-19, nie będą mogli wyjechać z kraju. Do zagranicznych podróży upoważniać będzie dopiero przyjęcie trzeciej dawki szczepionki.

Surowe restrykcje w podróżowaniu to reakcja władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich na coraz większe liczby dziennych zakażeń koronawirusem (2,6 tys. ostatniej doby), mimo że ponad 92 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych. Rząd ZEA chce zrobić wszystko, aby zatrzymać kolejną falę pandemii. Nowe obostrzenia dotkną niezaszczepionych. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie. Niezaszczepieni nie wyjadą z kraju

Zaostrzone przepisy zaczną obowiązywać od 10 stycznia. Wszyscy niezaszczepieni obywatele Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie będą mogli wyjechać z kraju. Zagraniczne podróże będą możliwe wyłącznie po przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Wyjątkiem – jak wskazał emiracki dziennik "the National News" – będą osoby, które nie mogą się szczepić ze względów zdrowotnych oraz wyjeżdżające z kraju ze "względów humanitarnych".

Rząd wezwał w sobotę pracowników urzędów federalnych do przyjmowania dodatkowych dawek szczepionki w styczniu, przypominając, że zgodnie z protokołami tzw. green pass, niezaszczepieni urzędnicy nie będą wpuszczani od poniedziałku do miejsc pracy.

Następca tronu, szejk Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan, nawoływał w środę obywateli do przestrzegania środków bezpieczeństwa, ale zaznaczył, że ostatnia fala koronawirusa była "najsłabsza i najmniej śmiertelna".

Jakie zasady wjazdu do ZEA dla podróżujących z Polski?

Wszyscy podróżujący do Dubaju muszą okazać negatywny wynik testu na obecność Covid-19 wykonanego do 72 godzin przed wylotem. Wymagane jest oficjalne, wydrukowane zaświadczenie w języku angielskim lub arabskim. Z obowiązkowych testów są zwolnione dzieci do 12 lat. Przed przylotem należy wypełnić formularz w podróży do Dubaju oraz  formularz dotyczący stanu zdrowia.

W przypadku emiratu Abu Zabi konieczny jest negatywny wynik testu wykonany w ciągu 48 godzin przed podróżą. Wszyscy podróżni zostaną poddani kolejnym testom na miejscu, a niezaszczepieni będą dodatkowo podlegać kwarantannie. 

Źródło: PAP, gov.pl