Zamknij

Otwarto nowy szlak pieszy na Gubałówkę. Będzie bezpłatny dla turystów

01.06.2021 14:20
Gubałówka - Zakopane
fot. Shutterstock

Nowy szlak pieszy prowadzący na Gubałówkę został udostępniony dla turystów przez Polskie Koleje Linowe przy współpracy z władzami Zakopanego i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Ścieżka wiodąca na wzniesienie przebiega bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL. 

Polskie Koleje Linowe chcą, aby odwiedzający Zakopane mogli wybrać sposób dotarcia na jedną z najważniejszych atrakcji miasta, jaką jest Gubałówka. Oprócz kolei – która jest do dyspozycji turystów – na wzniesienie można dotrzeć pieszo nowym bezpłatnym szlakiem, który został właśnie uruchomiony przez PKL. 

– Zależy nam na jak najlepszych doświadczeniach osób odwiedzających Zakopane i dobrym wizerunku miasta, które jest gościnne dla wszystkich. PKL jest operatorem turystycznym, działającym w wyjątkowych lokalizacjach. W Zakopanem prowadzimy m.in. ośrodek na Gubałówce, na którą można dojechać koleją linowo–terenową oraz dotrzeć udostępnionym przez PKL szlakiem – mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

Powstał nowy szlak turystyczny na Gubałówkę

Nowy szlak, przebiegający bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej PKL na Gubałówkę, liczy 1,3 km. Został oznakowany przez PTTK i jest ścieżką o charakterystyce górskiej.

– Cieszę się bardzo, że wszyscy chętni będą mogli wyjść na Gubałówkę kolejnym bezpłatnym znakowanym szlakiem, oprócz dotychczasowej trasy wiodącej przez Walową Górę, co poszerza ofertę dla turystów. Trwają także prace nad ponownym udostępnieniem szlaku przez Gładkie. Dobrze, że turyści mają do wyboru różne możliwości dotarcia na Gubałówkę, która jest niezwykle popularnym celem wycieczek w Zakopanem. Serdecznie zapraszam do korzystania z uroków tego miejsca – zachęca Burmistrz Miasta Zakopane, Leszek Dorula.

Gubałówka. Popularna atrakcja Zakopanego

Popularna wśród turystów Gubałówka uznawana jest za jeden z najpiękniejszych punktów widokowych, z którego rozpościera się wyjątkowa panorama Tatr. Na wzniesieniu znajdują się stacja górna kolei linowo-terenowej PKL z deptakiem widokowym ze znaną rzeźbą „Polonia Restituta” autorstwa Franciszka Masiaka i plaża słoneczna z uzdrowiskowymi tradycjami sięgającymi lat 30 XX wieku.

– Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wspiera działania zmierzające do udostępniania miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i rekreacyjnie. Cieszymy się, że Gubałówka zyskała nowy i dostępny dla każdego szlak turystyczny, który powstał dzięki współpracy z PKL oraz Miastem Zakopane – mówi Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK.

PKL zakończyły niedawno rewitalizację deptaka i terenu przy górnej stacji kolei na Gubałówce. Dla wygody turystów poszerzone zostały schody zlokalizowane przed wejściem do budynku górnej stacji. Dodatkowo powstał także chodnik dla osób niepełnosprawnych i wózków dziecięcych. Przed wejściem do budynku górnej stacji kolei zagospodarowana została nowa przestrzeń z miejscami do siedzenia. Od południowej strony promenada spacerowa została wyposażona w gustowne drewniane elementy małej architektury z jednoczesnym zachowaniem strefy zieleni.

Dla osób, które zdecydują się odwiedzić Zakopane i Gubałówkę, ciekawą alternatywą może okazać się połączenie spaceru i podróży koleją linowo-terenową PKL. Każdy według własnego uznania i kondycji może zdecydować, czy będzie to spacer na szczyt, czy wyjazd koleją z możliwością podziwiania panoramy Tatr przez szklany dach wagonika.

Źródło: pkl.pl