Zamknij

Zamek w Kórniku. Jeden z najpiękniejszych zabytków Wielkopolski

02.12.2020 14:56
Zamek w Kórniku
fot. Shutterstock

Zamek w Kórniku to wyjątkowa zabytkowa rezydencja położona w mieście Kórnik. Kiedyś należała ona do historycznych rodów, dzisiaj funkcjonuje jako muzeum i siedziba Biblioteki Kórnickiej PAN. Budowla ta powstała jeszcze w średniowieczu, ale jej obecny kształt to efekt odbudowy z XIX wieku. Dlaczego warto odwiedzić Zamek w Kórniku i co można tu zobaczyć? Koniecznie sprawdźcie.

Zamek w Kórniku to wyjątkowy obiekt na mapie Polski. Wybudowany został w XV wieku w woj. wielkopolskim. Pierwotnie położony był na bagiennej wyspie i otoczony fosą - można się było do niego dostać tylko za pomocą mostu zwodzonego. Zabytkowa rezydencja początkowo należała do historycznych rodów Gorków i Działyńskich. Dzisiaj jest siedzibą muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Zamek w Kórniku pozostaje przy okazji jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Co warto w nim zobaczyć? Ile kosztuje wejście do zamku w Kórniku? Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje.

Zamek w Kórniku - historia

Zamek w Kórniku powstał jeszcze w średniowieczu - pierwsze dokumenty poświadczającego jego budowę pojawiły się w 1426 roku. Prawdopodobnie 4 lata później ukończono prace nad zabytkową rezydencją. Prawie do końca XVI wieku pozostawał on w rękach jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Wielkopolski doby renesansu i reformacji - rodu Gorków. To właśnie u nich miał bywać sam pierwszy elekcyjny król Polski, Henryk Walezy. Po śmierci ostatniego z Gorków, który nie doczekał się potomstwa, zamek przeszedł w posiadanie Czarnkowskich. W latach 70. XVII wieku trafił z kolei w ręce Działyńskich.

Pierwszą właścicielką zamku w Kórniku była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka, która w pewnym momencie swojego życia postanowiła poświęcić się rozwojowi kulturalnemu miasta Kórnik i przy okazji wzięła się za przebudowę rezydencji. Zamek nabrał charakteru barokowego, a wokół niego utworzony został ogród francuski. Do dzisiaj w zamku wisi obraz Teofilii ubranej w piękną białą suknię. To on zresztą dał początek legendom o Białej Damie.

Po śmierci Teofilii zamek przechodził ręce kolejnych Działyńskich. Był on też wielokrotnie przebudowywany - Tytus Działyński zmienił budowlę z barokowej na tę w stylu neogotyku angielskiego, a ogród francuski w romantyczne arboretum. Takie kształty ma do dzisiaj. Co ważne, także on zdecydował o tym, że Zamek w Kórniku będzie nie tylko rezydencją mieszkalną, ale też muzeum i biblioteką - zaczął gromadzić starodruki i rękopisy, które są przechowywane w znajdującej się tutaj Bibliotece Kórnickiej PAN.

Po śmierci Tytusa zamek przechodził w ręce kolejnych potomków z rodu Działyńskich, aż ostatecznie został przekazany narodowi polskiemu.

shutterstock_1718311048
fot. Shutterstock

Zamek w Kórniku - legendy

Z zamkiem w Kórniku związana jest postać Białej Damy - najsłynniejszego ducha polskich zamków. Wzorowana jest ona na Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej, która była właścicielką tej rezydencji i zadbała o jej rozbudowę, a także rozwój. Arystokratka zmarła 26 listopada 1790 roku, ale jej portret w białej sukni, który wyszedł spod pędzla A. Pesne'a, wciąż wisi w zamku. To właśnie ten obraz dał podwaliny do powstania legendy o Białej Damie.

Pierwsza właścicielka Kórnika z rodu Działyńskich przyczyniła się do sławy Zamku w Kórniku, ale jeszcze za jej życia zaczęły się pojawiać o niej różne plotki. Mówiono, że wdowa utrzymuje niemoralne stosunki z mężczyznami, w tym proboszczem katolickim z Kórnika i pastorem luterańskim z Bnina.

W XIX wieku zaczęły pojawiać się historie dotyczące tego, że około północy Teofilia schodzi ze swojego portretu i spaceruje po tarasie zamkowym. Następnie przyjeżdża po nią rycerz na czarnym koniu i zabiera ją na wycieczkę po parku. Tak właśnie brzmi legenda o najsłynniejszym polskim duchu - Białej Damie.

shutterstock_1703806294
fot. Shutterstock

Zamek Kórniku - zwiedzanie i atrakcje

Zamek w Kórniku przyciąga turystów polskich i zagranicznych swoim niesamowitym wyglądem. Utrzymana w neogotyckim angielskim styl budowla urozmaicona została nad wejściem łukiem Tudora, a z kolei od strony południowej możemy zobaczyć tutaj wzorowany na Tadż Mahal łuk indyjski. Od strony wschodniej znajduje się neogotycka wieża, która kontrastuje z resztą zamku w Kórniku. Ponadto rozpościera się stąd piękny widok na Jezioro Kórnickie.

W zamku w Kórniku znajdują się unikatowe eksponaty z różnych epok i stylów. Można tutaj obejrzeć oryginalne meble z dawnych lat, liczne obrazy znanych artystów - polskich i zagranicznych, rzeźby, piękną porcelanę i srebro. Za najpiękniejszą salę w całej rezydencji uchodzi Sala Mauretańska, która początkowo była biblioteką, a teraz stanowi muzeum, w którym można obejrzeć polskie pamiątki.

Nieopodal wieży z kolei znajduje się pomieszczenie, w którym zgromadzone zostały zbiory etnograficzne i przyrodnicze przywiezione przez Władysława Zamoyskiego z Australii i Oceanii.

Zamek w Kórniku jest też siedzibą Biblioteki Kórnickiej PAN, jednej z największych bibliotek w Polsce.

Zamek w Kórniku: godziny otwarcia i cennik

Zwiedzanie zamku w Kórniku dostępne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10-16. Muzeum zamkowe można zwiedzać samemu albo z przewodnikiem. Kasa biletowa mieści się wewnątrz zamku, zaraz przy wejściu. Zamykana jest zawsze pół godziny przed końcem zwiedzania. Fotografowanie wnętrz i terenów wokół zamku w Kórniku jest bezpłatne.

Ważne: Obecnie, z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, zamek w Kórniku może funkcjonować w zupełnie inny sposób. Jeszcze w wakacje nie można było zwiedzać go w grupach, a w pomieszczeniach mogło przebywać jedynie 5 osób. Musiały one mieć zakryte usta i nos.

Ceny biletów do zamku w Kórniku:

  • bilet normalny - 16 zł
  • bilet ulgowy (dzieci, młodzież, studenci, emeryci, renciści) - 8 zł.

Zobacz także: Najbardziej przeklęte miejsce w Polsce! Doszło tu do wielu tragedii

Zamek w Kórniku: dojazd i nocleg

Zamek w Kórniku znajduje się w woj. wielkopolskim, niedaleko Poznania. Aby dojechać do zamku w Kórniku ze stolicy Wielkopolski, trzeba przejechać ok. 25 km na południowy wschód. Zamek zlokalizowany jest nad Jeziorem Kórnickim. Wokół znajduje się sporo obiektów noclegowych, w których można się zatrzymać. Cena za dobę zaczyna się od ok. 130 zł.

Adres zamku w Kórniku: Zamkowa 5, 62-035 Kórnik