Zamknij

Zamek w Malborku: zwiedzanie, cennik, informacje i ciekawostki o słynnej twierdzy krzyżackiej

10.06.2021 13:50

Zamek w Malborku jest jedną z najwspanialszych średniowiecznych fortec w Europie. Przez niemal 150 lat ta potężna twierdza była siedzibą zakonu krzyżackiego. Od 1997 roku widnieje na liście zabytków UNESCO. Obecnie część zamku jest udostępniona turystom w formie muzeum. Przedstawiamy najważniejsze informacje i ciekawostki o zamku w Malborku oraz sprawdzamy aktualny cennik na rok 2021.

Zamek w Malborku
fot. SHUTTERSTOCK

Zamek w Malborku (woj. pomorskie) został wzniesiony na prawym brzegu Nogatu w XIII wieku. Był największą ceglaną twierdzą w Europie, symbolem potęgi jednego z najbogatszych państw średniowiecza, jego stolicą i rezydencją wielkich mistrzów. Choć trudno to sobie wyobrazić, twierdza była niegdyś jeszcze potężniejsza - część zamkowych obiektów i murów nie przetrwała do naszych czasów. Na zamek w obecnej postaci składa się od 12 do 15 milionów cegieł, a szacuje się, że pierwotnie na jego budowę zużyto od 30 do nawet 50 milionów cegieł. Nic dziwnego, że twierdze w Malborku nazywa się czasem "największą na północ od Alp górze cegieł". 

Zanim wybierzesz się zwiedzić tę słynną twierdzę krzyżacką, koniecznie sprawdź ciekawostki o zamku w Malborku i ceny biletów.

Historia zamku w Malborku - informacje o słynnej twierdzy

Historia zamku w Malborku jest bardzo długa i burzliwa. Zakon krzyżacki zaczął wznosić twierdzę w 1274 roku, ale dopiero po przeniesieniu stolicy państwa z Wenecji do Malborka w 1309 roku zaczęła się wielka przebudowa, która trwała niemal 40 lat.

Wojsko polskie trzykrotnie próbowało odbić zamek z rąk zakonu krzyżackiego. Pierwsze oblężenie zamku, zakończone niepowodzeniem, miało miejsce niedługo po bitwie pod Grunwaldem. Po dwóch miesiącach oblegania fortecy w Malborku wojsko polskie musiało ustąpić. Kolejną próbę zdobycia zamku podjęło w 1454 roku - trwające sześć miesięcy oblężenie również zakończyło się niepowodzeniem.

Malbork - zamek
fot. Pixabay

Ostatecznie 7 czerwca 1457 roku zakon opuścił zamek. Forteca nie została jednak zdobyta, ale wykupiona za ogromną sumę od najemników broniących twierdzy. Od tego czasu warownia przechodziła z rąk do rąk i była wielokrotnie niszczona. Po przejęciu zamku przez Prusaków w XVIII wieku zaczęto przebudowywać Zamek Wysoki na koszary, co doprowadziło do ogromnych zniszczeń. Na przełomie XIX i XX wieku rozpoczęto sukcesywne zabiegi, by majestatycznej niegdyś fortecy przywrócić pierwotny wygląd. Niestety w czasie II wojny światowej Malbork stał się nazistowską twierdzą. W czasie walk o miasto z Armią Czerwoną zamek został zamieniony w punkt oporu, co doprowadziło do wielkich strat - zniszczeniu uległa niemal polowa zamku. 

Pod koniec lat 50. XX wieku rozpoczęła się trwająca wiele lat odbudowa zamku, podczas której starano się przywrócić mu kształt z okresu średniowiecza. Od 1961 roku zamek w Malborku stał się siedzibą nowo powołanego Muzeum Zamkowego. 

Zobacz także

Ciekawostki o zamku w Malborku i zwiedzanie twierdzy 

Na zwiedzanie zamku w Malborku można poświęcić spokojnie kilka godzin. Zdecydowanie jest co oglądać na zamkowych dziedzińcach, w piwnicach, dormitoriach, kaplicach i wielu innych pomieszczeniach. Dzięki kilkunastu wystawom przygotowanym w różnych punktach obiektu goście mogą poznać ze szczegółami życie budowniczych i pierwszych mieszkańców warowni - Krzyżaków. 

Zamek w Malborku podzielony jest na trzy części: Zamek Wysoki, Zamek Średni i Zamek Niski. Łącznie obejmuje powierzchnię 210 tys. m2, co czyni go jednym z największych zamków w Europie. W obrębie Zamku Wysokiego znajduje się m.in. kaplica zamkowa, kapitularz (sala narad urzędników zakonu), wieża Klesza, dziedziniec otoczony krużgankami, Domek Dzwonnika, młyn czy Brama Szewska. Zamek Średni tworzą kaplica prywatna Wielkich Mistrzów, sypialnia, sala biesiadna, kaplica św. Bartłomieja czy sala audiencyjna. Na terenie Zamku Niskiego, znanego jako Przedzamcze, mieści się z kolei Brama Północna, baszty, dawna zbrojownia czy zabudowania gospodarcze. Znajdujący się w Zamku Średnim Pałac Wielkich Mistrzów powstał w XIV wieku, został starannie zaprojektowany i wyposażony, stanowi zabytek wysokiej klasy na skalę europejską.

Malbork - zamek
fot. Shutterstock

Częścią twierdzy jest również Muzeum Zamkowe w Malborku. To obiekt o charakterze historyczno-artystycznym, w którym zgromadzono ponad 40 tys. eksponatów - głównie dzieł rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Muzeum prowadzi działalność archeologiczną, również w zakresie historii oraz historii sztuki. Od 2000 roku na terenie zamku organizowane jest tzw. Oblężenie Malborka - jeden z największych festiwali historycznych w Europie.

Ciekawą propozycją jest nocne zwiedzanie zamku Malborku - tzw. spektakl Światło i Dźwięk oraz liczne atrakcje w czasie corocznej Nocy Muzeów. 

Zobacz także

Zamek w Malborku: cennik i godziny otwarcia

Zamek w Malborku jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok (z wyłączeniem niektórych dni). 

Muzeum Zamkowe w Malborku czynne jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach 9:00-20:00. Z kolei trasa historyczna dostępna jest od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-19:00 (ostatnie wejście o godz. 17:00). Trasa zielona natomiast dostępna jest w poniedziałki w godzinach 9:00-20:00 oraz od wtorku do niedzieli w godzinach 17:15-20:00 (ostatnie wejście o godz. 19:00).

Kasy biletowe czynne są w godz. 9:00-19:00.

Poniżej przedstawiamy aktualne ceny biletów do zamku w Malborku:

  • TRASA HISTORYCZNA

Zwiedzanie całego zamku - częściowo pokrywa się z trasą zieloną. Zwiedzanie odbywa się obowiązkowo z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Opłata uwzględniona w cenie biletu wstępu.

  • Bilet normalny - 60 zł
  • Bilet ulgowy - 40 zł
  • Bilet rodzinny (2+2) - 180 zł

--------------

  • TRASA ZIELONA

Zwiedzanie części Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, fosy i międzymurza. Zwiedzanie odbywa się obowiązkowo z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem. Opłata uwzględniona w cenie biletu.

  • Bilet normalny - 30 zł
  • Bilet ulgowy - 20 zł
  • Bilet rodzinny (2+2) - 90 zł
loader

Zobacz także

ZOBACZ TAKŻE:

RadioZET.pl