Zamknij

Zamek w Mosznej. To miejsce nazywane polski Disneylandem

19.11.2020 16:57
Zamek w Mosznej
fot. Shutterstock

Zamek w Mosznej jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce. Budowla zachwyca swoją baśniową architekturą – obejmuje 365 pomieszczeń oraz 99 wież stworzonych z rozmachem. Zamek od razu przywodzi na myśl ten z czołówki bajek Disneya. Właśnie dlatego nazywany jest polskim Disneylandem.

Pałac (Zamek) w Mosznej znajduje się w województwie opolskim. Choć nazywany jest zamkiem, tak naprawdę nigdy nie pełnił funkcji obronnych. Bez wątpienia jest jednak jednym z najbardziej różnorodnych architektonicznie pałaców w Polsce. Bajkowy wygląd jak z produkcji Disneya, mroczna historia i liczne legendy czynią to miejsce wyjątkowym punktem na turystycznej mapie Polski. Co warto wiedzieć o zamku w Mosznej?

Zamek w Mosznej. Historia bajkowej budowli

Historia zamku w Mosznej, rozpoczęła się w 1866 roku. Właśnie wtedy niewielki barokowy pałac wraz z okolicznymi ziemiami nabył Hubert Gustaw Tiele-Winckler. Niestety trzy dekady później, w 1896 roku, oryginalny barkowy pałac został częściowo zniszczony w pożarze. Pozostałości budowli odziedziczył syn Huberta – Franciszek (Franz-Hubert) – który po uzyskaniu tytułu hrabiego zrobił z Mosznej oficjalną siedzibę rodu. Rok po pożarze nowy spadkobierca zamku odbudował i rozbudował swoją siedzibę. Budynek już w założeniu miał mieć 99 wież, które miały według legendy odpowiadać liczbie posiadanych przez Franciszka majątków, oraz 365 pomieszczeń – tyle, ile jest dni w roku.

Zamek w Mosznej
fot. Shutterstock

Po śmierci Franza-Huberta spadkobiercą tych ziem stał się jego syn, Claus-Peter. Nowy właściciel pałacu słynął jednak z zamiłowania do zabawy i roztrwonił sporą część majątku. Po śmierci Clausa (był bezdzietny) w 1938 roku zamek przeszedł w ręce kuzyna. Jego rodzina mieszkała w pałacu do końca II wojny światowej. Chcąc uciec przed nadchodzącą armią czerwoną, opuścili Moszną i wyjechali do Niemiec. Po wojnie losy zamku układały się różnie. Od 1972 roku obiekt pełni ważną funkcję – działał jako Centrum Terapii Nerwic. Obecnie zamek/pałac przeznaczony jest wyłącznie dla turystów.

Zobacz także

Zamek w Mosznej. Legendy wokół polskiego Disneylandu

Wokół zamku w Mosznej powstało wiele mrocznych opowieści i legend. Podobno jedna z 99 wież pałacu jest zarezerwowana dla kościotrupa. Ma on przypominać o nawiedzającej zamek "nieszczęśliwej kobiecie”, która czekała na swojego wymarzonego księcia, ale niestety się nie doczekała.

Nie brakuje tu również duchów. Jak każdy „porządny” zamek, również i ten ma swoją białą damę. Pojawiająca się w nocy zjawa to najprawdopodobniej nieszczęśliwie zakochana w hrabim guwernantka, która z miłości odebrała sobie życie. Podobno w nocy można usłyszeć skrzypienie schodów prowadzących do gabinetu hrabiego. I tylko nieliczni twierdzą, że to po prostu pacjenci Centrum Terapii Nerwic, które mieściło się w pałacu. Inna legenda mówi, że na zamku mieszkała angielska guwernantka, która prosiła, by po śmierci mogła spocząć na wyspie, w ojczystym kraju. Rodzina ówczesnych właścicieli pałacu, Wincklerów, zgodnie z prośbą pochowała ją na wyspie, jednak w pałacowym parku. Od tamtej pory na terenie zamku podobno straszy.

Zamek Moszna
fot. Shutterstock

Z zamkiem wiąże się też niewyjaśniona do dziś historia. Po odkryciu piwnic na początku XX w. powstała legenda, według której podziemne korytarze mają łączyć pałac z zamkiem w Chrzelicach. Z kolei sama wieś Moszna miała w średniowieczu należeć do zakonu templariuszy.

Zobacz także

Zamek w Mosznej: zwiedzanie i atrakcje

Zamek w Mosznej ma łączną powierzchnię 8 tys. metrów kwadratowych, 356 pomieszczeń i 99 wież. Zabytkowe wnętrza części reprezentacyjnej (we wschodniej części budowli) można zwiedzać z przewodnikiem, który oprowadzając gości po salach zamkowych – dawnej jadalni, sali lustrzanej, bibliotece, gabinecie hrabiego czy kaplicy, opowiada ciekawą historię obiektu i liczne legendy. Można też wejść na wieże widokowe, z których roztacza się piękny widok na okolice. Przy dobrej widoczności można podziwiać nawet panoramę Sudetów – widać zalesiony stożek Góry Św. Anny oraz Góry Opawskie.

Ciekawym punktem zwiedzania jest otaczający pałac ponad stuhektarowy park. Przecinają go zjawiskowe alejki czerwonych dębów, kasztanowców i lip, które prowadzą w otoczenie bujnej roślinności i kanałów (kiedyś pływały po nich niewielkie łódki). Park w założeniu projektantów miał być parkiem krajobrazowym – właśnie dlatego łączy się z otaczającymi go polami, łąkami i lasem.

Zamek w Mosznej posiada w swej ofercie tzw. zwiedzanie ekstremalne, które organizowane jest w godzinach wieczornych - 18:00, 18:30, 19:30, 20:00. W programie jest zwiedzanie podziemnych korytarzy, niedostępnych dotąd komnat, „przeklętej” windy oraz mrocznej krypty. Nie zabraknie licznych legend mrocznych opowieści.

Zamek w Mosznej: cennik i godziny otwarcia

Pałac w Mosznej przez cały rok (od poniedziałku do niedzieli oraz w święta) w godzinach od 9 do 17. Wstęp na wieże zamkowe możliwy jest od godziny 10. Zwiedzanie ekstremalne (realizowane od piątku do niedzieli oraz w święta) odbywa się od godz. 18.

Ważne: Obecnie, z powodu obostrzeń wynikających z pandemii, zwiedzanie komnat zamku w Mosznej jest niemożliwe. Można jednak zwiedzać teren pałacowo-parkowy.

Ceny biletów do zamku w Mosznej:

  • Teren pałacowo-parkowy – grudzień styczeń, luty (wstęp darmowy), kwiecień-październik (6 zł – bilet ulgowy, 10 zł – normalny), listopad i marzec (w soboty oraz niedziele, 6 zł – bilet ulgowy, 10 zł – normalny)
  • Tradycyjne zwiedzanie zamku (z lektorem) – bilet ulgowy 9 zł, a bilet normalny 15 zł (cena obowiązuje przez cały rok)
  • Wstęp na wieże zamkowe – bilet ulgowy – 8 zł, bilet normalny – 12 zł
  • Zwiedzanie ekstremalne – bilet ulgowy – 32 zł, bilet normalny – 38 zł.

Zobacz także

Zamek w Mosznej: dojazd i noclegi

Jak dojechać do dojechać? Zamek znajduje się we wsi Moszna w województwie opolskim. To około 35 km od Opola, na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Prudnikiem a Krapkowicami. Przy pałacu znajduje się płatny parking.

Adres: Zamek w Mosznej, ul. Zamkowa 1, 47-370 Moszna

Noclegi w zamku Moszna: Każdy, kto chce się poczuć jak w bajce, może zatrzymać się w pałacowym hotelu Moszna. Dostępne są pokoje 1- lub 2-osobowe, pokoje turystyczne oraz zabytkowe, utrzymane w dawnym stylu apartamenty o powierzchni 100 m2. Dla gości hotelowych przygotowano też salon odnowy biologicznej, saunę i siłownię. Na miejscu dostępna jest też Restauracja Zamkowa. W neobarokowym lokalu serwowane są specjały regionalnej kuchni śląskiej i opolskiej, a także dania kuchni europejskiej.