Zamknij

Zamieć pyłowa na Grenlandii. Do sieci trafiły spektakularne zdjęcia satelitarne

29.10.2021 15:22
Grenlandia
fot. Shutterstock

Nad Grenlandią widoczna była w ostatnich dniach masa drobnego pyłu. Udało się go uchwycić na zdjęciach wykonanych przez satelitę NASA. Fotografia trafiła do sieci i błyskawicznie się po niej rozeszła. Zobaczcie, co przedstawia.

Grenlandia w ostatnim czasie regularnie pojawia się na językach ekspertów zajmujących się pogodą i klimatem - a szczególnie jego zmianami. W sierpniu tego roku na największej wyspie na świecie zarejestrowano po raz pierwszy w historii pomiarów opady deszczu. Z kolei teraz w jej okolicach utworzyło się kolejne niezwykłe zjawisko.

Mowa o zamieci pyłowej, która pojawiła się ostatnio nad Grenlandią. Zdarzenie udało się uchwycić na zdjęciach satelitarnych, które udostępniło w sieci NASA Earth Observatory. Sprawdźcie, skąd wziął się ten wyjątkowy pył.

Zamieć pyłowa na Grenlandii. Do sieci trafiły spektakularne zdjęcia satelitarne

W ostatnich dniach w pobliżu Grenlandii pojawiła się zamieć pyłowa. Zjawisko widoczne na zachód od wyspy zarejestrowały satelity. Zdjęcia trafiły do sieci i wywołały niemałe poruszenie wśród internautów.

Według NASA pył na tym zdjęciu to w rzeczywistości lodowaty muł lub "mąka", czyli pyliste pozostałości skały, która została zmielona na proszek przez płynące lodowce. Muł jest lekki i można go łatwo unieść w powietrze. W ten sposób tworzy się zamieć pyłowa.

Pierwszą fotografię tego incydentu zrobiono 18 października. Od tamtej pory powstały już 4 takie "pióropusze" w pobliżu Grenlandii.

Naukowiec z NASA, Santiago Gassó, wyjaśnił, że duże zamiecie pyłowe występują najczęściej podczas przejścia lata w zimę. Podczas cieplejszych letnich temperatur woda z roztopów płynie rzekami do oceanu. Jesienią niższe temperatury sprawiają, że wód roztopowych jest mniej - odsłaniająca one muł lodowcowy, gdy rzeki się cofają. Wiatry wiejące przez lodowce znajdujące się w dolinach Grenlandii mogą wytwarzać niezwykle silne podmuchy, które zbierają muł.

Ten pył może zostać przeniesiony bardzo daleko od wybrzeża, potencjalnie dostarczając składniki odżywcze do obszarów, gdzie nie są one łatwe do zdobycia - powiedział Gassó.

Jesteście ciekawi, jak taki pył wygląda? Spójrzcie tylko na zdjęcia, które podbijają sieć.

Źródło: TVN Meteo, earth.com