Zamknij

Zamknęli część miasta i plaże. Mieszkańcy otrzymali alert RCB, nie mogą wychodzić na balkony

05.10.2022 09:07

Mieszkańców Gdyni i Sopotu, jak również turystów przebywających obecnie w tych dwóch nadmorskich miastach, czekają niemałe utrudnienia. Z powodu odkrycia w miejskim porcie niewybuchów z okresu II wojny światowej, podjęto decyzję o zamknięciu plaż, a osoby mieszkające w promieniu 750 metrów od niewybuchów otrzymały zakaz wychodzenia na tarasy, balkony czy chodniki. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało już specjalne alerty. 

Gdynia molo
fot. Wojciech Strozyk/Reporter/East News

Na dnie morskim w Porcie Gdynia odkryte zostały niewybuchy z czasów II wojny światowej. Akcję neutralizacji tych groźnych pozostałości zaplanowano na kilka dni – od 4 do 7 października, a jej zakończenie na 10 października. W związku z prowadzonymi działaniami ustanowiono w mieście strefy bezpieczeństwa. Od wtorku obowiązuje zakaz wchodzenia do wody na odcinku Babie Doły-Sopot.

Gdynia i Sopot. Zakaz wchodzenia do wody

Podczas prac przygotowawczych do pogłębiania akwenów wewnętrznych Portu Gdynia na dnie znaleziono aż pięć niewybuchów - 3 bomby lotnicze i 2 miny morskie typu GC. W związku z zagrożeniem, jakie stwarzają te groźne pozostałości, podjęto decyzję o ich detonacji.

Każdego dnia niszczony będzie jeden obiekt. W pierwszej kolejności usunięte zostaną bomby lotnicze, natomiast w następnych dniach planowane jest niszczenie min morskich. Mieszkańcy Gdyni i Sopotu otrzymali już specjalne alerty RCB.

W promieniu 750 m od niewybuchów obowiązuje strefa bezwzględnego zakazu przebywania ludzi na otwartym terenie, tj. na tarasach, dachach, balkonach, chodnikach czy ulicach. W tym czasie dopuszcza się przebywanie osób w budynkach, jednak z zachowaniem należytej ostrożności, czyli z daleka od okien i powierzchni przeszklonych.

Niebezpiecznie może być również na wodzie. Strefa bezpieczeństwa zostanie wyznaczona na Zatoce Gdańskiej od linii brzegowej na odcinku Babie Doły-Gdańsk Westerplatte (włącznie) do 11 km w głąb morza.

Detonacja min jest niezbędna dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie. Prace związane z neutralizacją niewybuchów będą prowadzone tylko w dni robocze, oznacza to, że zostaną przerwane podczas weekendu. Miasto Gdynia na swojej stronie internetowej apeluje do mieszkańców i turystów o stosowania się do poleceń służb biorących udział w zabezpieczeniu przebiegu operacji.

Źródło: PAP/WP Turystyka