Zamknij

Zamykają się na Rosjan. "Nie próbujcie przekroczyć granicy, nikt na was tu nie czeka"

16.09.2022 11:52

Rosjanie będę mieli coraz trudniejszy dostęp do Europy. Od 19 września Łotwa ogranicza wjazd kraju dla rosyjskich obywateli posiadających wizy Schengen – oświadczył szef MSZ w Rydze Edgars Rinkevics. "Nie próbujcie przekroczyć granicy, nikt na was tu nie czeka" – podkreślił.

Zakaz wjazdu dla Rosjan
fot. Shutterstock

Po brutalnej agresji Rosji na Ukrainę Unia Europejska nałożyła na kraj agresora pakiet sankcji, które miały na celu m.in. utrudnienie podróżowania Rosjanom. To jednak nie zatrzymało ruchu z państwa rządzonego przez Putina. W pierwszej połowie 2022 roku UE zarejestrowała ponad 1,3 mln wjazdów z Rosji, a obecnie blisko milion obywateli tego kraju ma ważne wizy schengeńskie. To nie podobało się władzom wielu europejskich państw, które apelowały do Brukseli o wprowadzenie zmian. Władze Łotwy już zapowiadają mocniejsze zamykanie granic i zatrzymanie ruchu turystycznego z Rosji. 

Szef MSZ Łotwy: Od 19 września ograniczony wjazd dla Rosjan

Szef MSZ w Rydze Edgars Rinkēvičs oświadczył w piątek, że w najbliższych dniach zostanie ograniczony i utrudniony wjazd dla obywateli Rosji. 

– Od 19 września Łotwa ze względów bezpieczeństwa i w związku z rosyjską agresją ogranicza wjazd rosyjskim obywatelom z wizami Schengen – napisał szef MSZ na Twitterze.

Rosjanie, nie próbujcie przekroczyć granicy, nikt na was tu nie czeka, kończcie wojnę wobec Ukrainy i wynocha z tego pięknego kraju! – powiedział Rinkēvičs. 

Już w ubiegłym tygodniu rząd w Rydze podjął decyzję obejmującą restrykcje dla obywateli Rosji i dotyczącą wjazdu na terytorium Łotwy przez zewnętrzne granice UE.

– Swobodne podróżowanie obywateli państwa będącego agresorem, w szczególności w celach turystycznych, podczas gdy siły zbrojne tego państwa atakują Ukrainę, jest nie tylko amoralne, ale też stanowi zagrożenie dla porządku publicznego i bezpieczeństwa na poziomie zarówno politycznych prowokacji, jak i agresji w przestrzeni publicznej – podkreślono w komunikacie MSZ.

Restrykcje dotyczą wjazdu dla obywateli Rosji, posiadaczy krótkoterminowych wiz Schengen, w celach innych niż niezbędne, np. w celach turystycznych i wypoczynkowych. Przepisy przewidują szereg wyjątków – ograniczenia nie obejmują m.in. wizyt w celach humanitarnych i wjazdu osób prześladowanych politycznie.

Unia Europejska zaostrza zasady wizowe dla Rosjan

Przypomnijmy, że Unia Europejska oficjalnie zatwierdziła decyzję o całkowitym zawieszeniu umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych z 2007 roku. Wiąże się to ze wzrostem opłaty za złożenie wniosku o wydanie wizy i wydłużeniem terminu ich rozpatrywania. 

Cena wiz schengeńskich dla obywateli Rosji wzrasta z 35 do 80 euro (z 165 zł do 377 zł). Jednocześnie nowe przepisy wiążą się z koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów uzasadniających i wydłużeniem okresu rozpatrywania wniosków wizowych.

Standardowy termin podejmowania przez konsulaty decyzji w sprawie wniosków wizowych zostanie wydłużony z 10 do 15 dni. W indywidualnych przypadkach, gdy konieczna jest dalsza analiza wniosku, ten czas może zostać przedłużony do 45 dni. Oprócz tego Rosjanie nie będą już mieć łatwego dostępu do wiz wielokrotnego wjazdu do strefy Schengen.

Źródło: RadioZET/PAP (Natalia Dziurdzińska)

loader