Zamknij

Zapadła się część wulkanu Cumbre Vieja. Nowy strumień lawy zagraża kolejnym miastom [WIDEO]

05.10.2021 11:30
Wulkan Cumbre Vieja na La Palmie
fot. EPA/CARLOS DE SAA

Erupcja wulkanu na hiszpańskiej wyspie La Palma przybiera na sile. W ostatnich dniach zapadła się północna część stożka, w wyniku czego wydobył się z niego kolejny strumień lawy. Gorąca magma zagraża kolejnym miejscowościom, które mogą znaleźć się na jej trasie.

19 września wybuchł wulkan na La Palmie, która leży w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Eksplozja Cumbre Vieja doprowadziła do tego, że ze szczelin w powierzchni stożka zaczęła wydobywać się niebezpieczna lawa, która pokryła już setki hektarów wyspy i zniszczyła tysiące budynków - w tym domów. Władze podjęły decyzję o natychmiastowej ewakuacji tysięcy mieszkańców, a także turystów.

I choć erupcja trwa już od kilkunastu dni, nie zanosi się na to, żeby miała się zakończyć. Specjaliści przewidują nawet, że potrwa do grudnia, a to wiąże się z kolejnymi zagrożeniami dla tutejszej ludności. W ostatnim czasie północna część Cumbre Vieja się zapadła, a to z kolei doprowadziło do pojawienia się nowej fontanny lawy. Strumień świeżej magmy zagraża kolejnym miejscowościom znajdującym się na jego drodze.

Zapadła się część wulkanu Cumbre Vieja. Nowy strumień lawy zagraża kolejnym miastom [WIDEO]

W ostatnich dniach Cumbre Vieja zwiększył swoją aktywność. Zapadła się północna część wulkanu, z której zaczął wypływać kolejny strumień gęstej lawy. Ponadto w niedzielę w tej części La Palmy zarejestrowano kilkadziesiąt wstrząsów sejsmicznych, które są wyraźnym sygnałem, że erupcja przybiera na sile.

Władze wydają ostrzeżenia dla mieszkańców zarówno przed kolejnym wypływem lawy, jak i przed trującymi gazami wydostającymi się z krateru Cumbre Vieja. W dodatku na bieżąco monitorowana jest sytuacja miejscowości, które mogą znaleźć się na "trasie" magmy towarzyszącej zapadnięciu się stożka.

Prezydent Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres ostrzega ludność przed potencjalnym niebezpieczeństwem, ale jednocześnie nie widzi na razie powodów, aby ewakuować mieszkańców.

Do sieci trafiły zdjęcia i nagrania ukazujące ostatnie wydarzenia w rejonie Cumbre Vieja na La Palmie. Wulkan nie daje o sobie zapomnieć, a kolejne fontanny lawy robią ogromne wrażenie na obserwatorach.

Źródło: TVN Meteo