Zamknij

Znana linia prosi pilotów o ładowanie bagaży do samolotu. Brakuje obsługi na lotniskach

06.09.2021 12:01
Lotnisko - pakowanie bagaży
fot. Shutterstock

Popularne holenderskie linie KLM proszą swoich pilotów o pomoc w ładowaniu bagażu pasażerów do samolotów. Powodem są braki w personelu naziemnym lotniska Schiphol w Amsterdamie. To już kolejna taka sytuacja w Holandii. 

Nietypową sytuację potwierdziła w rozmowie z dziennikiem „De Telegraaf” rzeczniczka linii KLM, według której przewoźnik miał zapytać pilotów, czy w wolnym czasie mogliby pomóc w ładowaniu bagaży. Szef związku zawodowego FNV na lotnisku Schiphol nie ukrywa swojego oburzenia i podkreśla, że takie działanie "nie jest normalne". 

KLM. Piloci proszeni o ładowanie bagaży pasażerów

Rzecznika KLM przyznała, że w sezonie wakacyjnym lotnisko obsługuje zdecydowanie więcej rejsów i brakuje obsługi, przez co o pomoc proszeni są piloci.

 Latem mamy więcej lotów, a także jest większa liczba pasażerów. Dodatkowo wielu naszych pracowników jest na wakacjach – wyjaśniła rzeczniczka. –Jedynie pytamy, czy osoby, które mają więcej wolnego czasu, są chętne do pomocy personelowi naziemnemu – dodała.

Jak oświadczył Joost van Doesburg, szef związku zawodowego FNV na lotnisku Schiphol, środek zastosowany przez KLM jest "nadzwyczajny".

 To nie jest normalne i powinno się zmienić – powiedział Van Doesburg, cytowany przez "De Telegraaf".

Na początku sierpnia media informowały, że piloci holenderskich niskokosztowych linii Transavia musieli pomagać personelowi naziemnemu w ładowaniu walizek do samolotów. Powód ten sam  braki w personelu naziemnym.

Dyrektor generalny amsterdamskiego portu lotniczego Schiphol Dick Benschop przyznał w rozmowie z "De Telegraaf", że problem istnieje. Zaznaczył jednak, że lotnisko nie ponosi bezpośredniej odpowiedzialności, ponieważ obsługę wykonują zewnętrzne firmy wynajęte przez linie lotnicze.

Źródło: Fly4free, PAP