Zamknij

Zaszczepieni i ozdrowieńcy zwolnieni z restrykcji? Zmiany w podróżach po Europie

15.06.2021 10:59
Mężczyzna na lotnisku
fot. Shutterstock

Rada UE zaktualizowała zalecenia dotyczące podróżowania w dobie pandemii. Zgodnie z nowymi ustaleniami z testów i kwarantanny powinni być zwolnieni nie tylko posiadacze unijnych certyfikatów COVID, ale też osoby, które posiadają zaświadczenie o statusie ozdrowieńca. Te zmiany mogą znacznie ułatwić przemieszczanie się po krajach Unii Europejskiej. 

Postępujący program szczepień w Europie daje nadzieję na powrót do normalności i swobodnego podróżowania. Unia Europejska już pracuje nad rozwiązaniami, które mają ułatwić turystom bezpieczne przemieszczanie się po krajach Wspólnoty, a zarazem pozwolić na ożywienie branży turystycznej. 

Rada UE na początku tygodnia zaktualizowała zalecenia dotyczące podróży. 

Podróże po Europie. Zaszczepieni i ozdrowieńcy zwolnieni z restrykcji

– Posiadacze świadectw szczepień wydanych zgodnie z unijnym rozporządzeniem dotyczącym cyfrowych świadectw Covid nie powinni podlegać testom ani kwarantannie/samoizolacji, jeśli są w pełni zaszczepieni szczepionką zatwierdzoną przez Europejską Agencję leków (EMA) i minęło co najmniej 14 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie mogłyby również znieść takie ograniczenia po pierwszej dawce serii dwudawkowej – czytamy w komunikacie wydanym przez Radę UE.

Pojawiła się również informacja o tym, że z restrykcji powinni zostać zwolnieni tzw. ozdrowieńcy. 

–  Osoby wyzdrowiałe posiadające zaświadczenie stwierdzające, że od daty pozytywnego wyniku testu minęło mniej niż 180 dni, nie powinny podlegać badaniu ani kwarantannie/samoizolacji –  zdecydowały państwa UE.

Zgodnie z zaleceniami Rady UE nie powinno się też wymagać poddania się kwarantannie od osób nieletnich, jeśli nie jest to wymagane od osoby im towarzyszącej (na przykład dlatego, że są to osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy).

Zgodnie z ustaleniami państwa członkowskie UE powinny nadal zdecydowanie zniechęcać do wszelkich podróży, które nie są niezbędne do i z obszarów o wysokich wskaźnikach zakażeń.

Jeżeli sytuacja epidemiczna w jakimś regionie szybko się pogarsza, to państwa członkowskie mogą uruchomić tzw. hamulec bezpieczeństwa. To oznacza przywrócenie, również dla osób zaszczepionych i ozdrowiałych, obowiązkowych testów lub kwarantanny.

Źródło: PAP