Zamknij

Zima w Europie. W Chorwacji i Rumunii pojawił się śnieg, temperatura spadła do -5 stopni

11.10.2021 16:06
Śnieg w Chorwacji
fot. Goran Kovacic/PIXSELL/Press Association/East News

Zimowa aura zawitała do popularnych turystycznie krajów na południowym wschodzie Europy. W Rumunii spadło około 10 centymetrów śniegu. Biały puch pojawił się też w niektórych regionach Chorwacji. 

Mieszkańców Rumunii i Chorwacji zaskoczył atak zimy. Temperatura spadła do kilku stopni poniżej sera i pojawił się śnieg. 

Nagły powiew zimowej aury był też niemałą "niespodzianką" dla turystów. Ci, którzy nie sprawdzili wcześniej prognozy pogody, przyjechali zupełnie nieprzygotowani. "Wczoraj było tak pięknie, słonecznie, a dzisiaj obudziliśmy się w śniegu. Nie mamy odpowiednich ubrań, opon zimowych" – przyznał jeden z turystów. 

Rumunia. Zima w górzystych regionach

Zima zawitała do górzystych regionów Rumunii. W mieście Busteni, położonym na wysokości ponad 2 tys. m n.p.m., temperatura spadła do minus 5 stopni Celsjusza. Pokrywa śnieżna w niektórych miejscach sięga nawet 10 centymetrów.

Jak relacjonowali sami mieszkańcy, kiedy pojawił się śnieg, na drzewach w sadach wisiały jeszcze owoce, a w ogrodach było mnóstwo kwiatów. Miejscowa ludność regionu Fundata, chociaż przyzwyczajona do długich zim, przyznaje, że w tym roku chłodna aura nadeszła wyjątkowo wcześnie. 

Mieszkańcy martwią o swoje zbiory oraz obawiają się rosnących cen opału w obliczu mroźnych dni jeszcze w październiku. 

Pierwszy śnieg w Chorwacji

Zimowa pogoda zaskoczyła też mieszkańców Chorwacji. Jak poinformowały tamtejsze służby meteorologiczne, pierwszy śnieg w tym sezonie pojawił się na wyżynach i najwyższych górach Chorwacji. Biało zrobiło się w wiosce Begovo Razdolje, w północno-zachodniej części kraju.

Część mieszkańców musiało odśnieżać podwórko. Na białych wzgórzach pojawili się też przebywający na urlopach turyści.

Jak podają meteorolodzy, opady śniegu mogą wystąpić jeszcze w poniedziałek. W kolejnych dniach pogoda powinna powoli wracać do październikowej aury. 

Źródło: TVN Meteo, ENEX