Zamknij

Turyści będą musieli rezerwować miejsce na plaży? Zaskakujące zmiany na Wyspach Kanaryjskich

20.01.2022 14:57
Plaża na Teneryfie
fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie zmagają się w ostatnim czasie z gwałtownym wzrostem zakażeń. Najgorzej sytuacja wygląda na Teneryfie, przez co lokalne władze podjęły decyzję o wprowadzeniu obostrzeń z najwyższego, czwartego poziomu. Wśród restrykcji jest ograniczenie do 50 proc. dozwolonej liczby osób na plażach. Organizacje turystyczne zapowiadają, że w związku z tym może być konieczne rezerwowanie swojej wizyty na plaży z wyprzedzeniem. 

Hiszpania, podobnie jak większość krajów Europy, walczy z kolejną falą pandemii. Niepokojącą wygląda sytuacja na popularnych turystycznie Wyspach Kanaryjskich, gdzie w ostatnim tygodniu notowano średnio 5 tys. nowych zakażeń dziennie – przy liczbie mieszkańców wynoszącej 2,2 mln takie dane są naprawdę alarmujące.

Z powodu wzrostu zachorowań na hiszpańskim archipelagu osoby planujące urlop muszą przygotować się na dodatkowe ograniczenia. 

Teneryfa. Będzie rezerwacja miejsc na plaży?

Większość wysp z archipelagu Wysp Kanaryjskich znajduje się w niższych kategoriach alarmowych – Gran Canaria, La Palma i Lanzarote utrzymują poziom trzeci restrykcji, a La Gomera oraz El Hierro są na poziomie drugim. Najgorzej sytuacja wygląda na Teneryfie – tam obowiązują obostrzenia z najwyższego, czwartego poziomu. Co to oznacza w praktyce dla turystów?

Puby i restauracje muszą zamykać się najpóźniej o północy. Co więcej, aby wejść do lokali gastronomicznych czy klubów nocnych konieczne jest posiadanie paszportu covidowego. Zaostrzone restrykcje na Teneryfie oznaczają też, że spa i jacuzzi muszą być zamknięte, a baseny zewnętrzne mogą działać z zachowaniem limitu 33 proc. obłożenia. Hotele mogą być zajęte przez gości w 75 proc. 

Na wyspie spotkania towarzyskie oraz biznesowe zostają ograniczone do maksymalnie 6 osób (zarówno w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz). W  transporcie publicznym ograniczono z kolei liczbę miejsc do 75 proc. Na terenie całej Hiszpanii obowiązuje też nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej zamkniętej i otwartej. 

To jednak nie koniec. Bardzo istotne z punktu widzenia turysty są ograniczenia na plaży – do 50 procent. Jak informują lokalne organizacje turystyczne, w związku z tym najprawdopodobniej zostanie wprowadzony system rezerwacji miejsc na plaży. Planowanie opalania na jednej z plaż Teneryfy może się więc okazać się w tym sezonie koniecznością. 

Hiszpania. Jakie zasady wjazdu z Polski?

Podróżując do Hiszpanii, należy przedstawić jeden z dokumentów - zaświadczenia potwierdzającego przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19. 

Od 1 lutego 2022 roku uznawane będą zaświadczenia o szczepieniu, zgodnie z którymi upłynęło od 14 do 270 dni od przyjęcia pełnego szczepienia. Po upływie tego terminu certyfikat powinien zawierać informacje o przyjęciu dawki przypominającej szczepienia.

W przypadku negatywnego wyniku testu musi on zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii (test PCR) lub 48 godzin przed przekroczeniem granicy (test antygenowy). 

Wszyscy podróżujący są ponadto zobowiązani do wypełnienia formularza sanitarnego (dostępny na stronie www.spth.gob.es). Uzupełnienie tego formularza generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu lub statku oraz po przybyciu do Hiszpanii.

Źródło: Fly4free, Wp, whatsontenerife.com