Zamknij

Zmiany w paszportach. Uproszczone zostaną opłaty i zniknie papierowa wersja wniosku o wydanie dokumentu

01.12.2021 11:48
Zmiany w paszportach. Uproszczone zostaną opłaty i zniknie papierowa wersja wniosku o wydanie dokumentu
fot. SHUTTERSTOCK

Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych, a co za tym idzie - wprowadzone mają zostać pewne zmiany. Wśród najważniejszych rozwiązań wymienić można m.in. zlikwidowanie papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu, obniżenie granicy wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności czy uproszczenie opłat paszportowych.

Rada Ministrów na wtorkowym (30 listopada) posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o dokumentach paszportowych, który przedłożony został przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zmiany w paszportach. Co trzeba wiedzieć?

Rząd na nowo chce uregulować sposób realizacji spraw paszportowych. Przyjęte rozwiązania zakładają m.in. powstanie Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP), który będzie funkcjonował w ramach Systemu Rejestrów Państwowych.

Jak poinformowano w komunikacie po posiedzeniu rządu, potrzeba włączenia RDP do systemu wynika z faktu, że dokumenty paszportowe są jednym z dwóch kluczowych rodzajów dokumentów - obok dowodów osobistych - potwierdzających tożsamość i obywatelstwo ich posiadaczy oraz uprawniających do przekraczania granic państw.

Ponadto w projekcie ustawy zaproponowano m.in. zlikwidowanie papierowej wersji wniosku o wydanie dokumentu paszportowego. Jak czytamy na stronie rządowej, wniosek będzie generowany w RDP przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu.

Ustawa zakłada także uruchomienie usług elektronicznych, np. weryfikacji ważności paszportu, czy możliwości zgłoszenia utraty tego dokumentu, która skutkować będzie automatycznym jego unieważnieniem.

Zobacz także:  Wielka Brytania zmienia zasady wjazdu. Przywraca testy PCR i kwarantannę dla podróżnych

Zgodnie z ustawą, obniżona zostanie granica wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem. Teraz będzie wynosić 12 lat. Ponadto uproszczone mają zostać opłaty paszportowe. Jak podano, konkretne kwoty opłat będą wskazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Ustawa ma także ułatwić procedurę ubiegania się o drugi paszport. Po zmianach, będą je wydawali wojewodowie i konsulowie, bez konieczności uzyskania zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji. Wydłużony - do 3 lat - ma zostać także okres ważności tego typu dokumentów. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obecnie drugie paszporty są ważne przez 2 lata.

Projektowana regulacja rozszerzy też katalog osób, które uprawnione są do posiadania paszportu tymczasowego. Chodzi o osoby małoletnie, które w związku z kontynuacją nauki, rozwojem indywidualnych umiejętności lub koniecznością zapewnienia im opieki, potrzebują pilnie wyjechać za granicę.

Skrócony zostanie również przebieg postępowań w sprawach odmowy wydania i unieważnienia dokumentu paszportowego na wniosek uprawnionego podmiotu, np. sądu czy prokuratora.

Zobacz także:  Włochy zamykają się na niezaszczepionych. Zaostrzono zasady stosowania przepustki Covid-19

RadioZET.pl/PAP(Marcin Chomiuk)/gov.pl