Zamknij

Żółte i zielone paszporty covidowe. Sąsiad Polski wprowadził zmiany w restrykcjach

14.09.2021 14:40

Ukraina wprowadziła zmiany do obowiązujących restrykcji przeciwepidemicznych. Na terenie sąsiadującego z Polską kraju wdrożono żółte i zielone paszporty covidowe. Dokumenty te zawierają informacje o przyjęciu szczepienia, negatywnym wyniku testu na Covid-19 albo wyzdrowieniu.

Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Pandemia koronawirusa nie ustaje. Władze poszczególnych krajów, w obawie przed kolejnymi falami koronawirusa, wprowadzają nowe zasady i obostrzenia. Ukraiński rząd podjął decyzję o wdrożeniu tzw. paszportów covidowych. Jak podkreślił tamtejszy minister ochrony zdrowia, Wiktor Laszko, wprowadzenie takich certyfikatów ma na celu kontrolowanie sytuacji epidemicznej przy jednoczesnym utrzymaniu aktywności gospodarczej państwa.

Ukraina. Żółte i zielone paszporty covidowe

Paszporty covidowe będą miały na Ukrainie dwa warianty – żółty i zielony. Mają zawierać informacje o zaszczepieniu, negatywnym teście na Covid-19 przeprowadzonym w ciągu ostatnich 72 godzin albo o przebyciu Covid-19. Żółty przeznaczony jest dla osób, które otrzymały tylko jedną dawkę szczepionki, a zielony dla zaszczepionych w pełni – podano na stronie ministerstwa ochrony zdrowia.

Władze zmieniły zasady działania szkół. W tzw. żółtej strefie epidemicznej placówki mogą prowadzić zajęcia stacjonarne, jeśli co najmniej 80 proc. pracowników ma żółty lub zielony paszport covidowy (dotychczas wymagano pełnego zaszczepienia 80 proc. personelu). W tzw. czerwonej strefie epidemicznej wymagane będzie posiadanie przez wszystkich pracowników zielonego paszportu.

Przestrzeganie restrykcji przewidzianych dla żółtej strefy epidemicznej nie będzie dotyczyć miejsc (lokali gastronomicznych, teatrów, siłowni itd.), w których wszyscy klienci i co najmniej 80 proc. pracowników będzie mieć żółty albo zielony paszport. Przedsiębiorcy sami mają decydować, czy obsługiwać tylko zaszczepionych, czy wszystkich, ale przy zastosowaniu się do restrykcji, np. dotyczących ograniczenia liczby klientów.

Jeśli wprowadzona będzie tzw. strefa czerwona, dla zwykłego funkcjonowania konieczne będzie posiadanie przez wszystkich pracowników/organizatorów i klientów/uczestników zielonego paszportu. Zmiany mają wejść w życie siedem dni po opublikowaniu.

Przypomnijmy, że w minionym miesiącu Komisja Europejska poinformowała, że od 20 sierpnia paszporty covidowe wydawane na Ukrainie będą akceptowane na terenie UE na takich samych zasadach co Unijne Certyfikaty Covid (UCC). Działa to również w drugą stronę, bo władze tego kraju zgodziły się na uznawanie unijnych certyfikatów w przypadku podróży z krajów UE.

Na Ukrainie w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 jest prawie 4,9 mln z ponad 44 mln mieszkańców Ukrainy.

loader

Źródło: PAP (Natalia Dziurdzińska)