Zamknij

Zorza polarna nad Polską już dzisiaj. Wiemy, gdzie może być widoczna

10.12.2020 13:05
Zorza polarna
fot. Shutterstock

Na początku tygodnia na Słońcu doszło do zdarzenia, którego konsekwencją może być burza geomagnetyczna i... zorza polarna widoczna nad Polską! Jeżeli piękne świetlne zjawisko się pojawi, będzie można zaobserwować je nad północną częścią kraju.

W poniedziałek 7 grudnia na Słońcu wystąpił silny rozbłysk. Przez to doszło do koronalnego wyrzutu masy - do przestrzeni międzyplanetarnej trafił olbrzymi obłok plazmy o bardzo intensywnym polu magnetycznym. To jeden z głównych czynników kształtujących pogodę w kosmosie.

W związku z tym zdarzeniem na Ziemi może pojawić się burza geomagnetyczna i zorza polarna, która prawdopodobnie będzie widoczna z Polski! Z najnowszych prognoz wynika, że niezwykły pokaz świateł będzie widoczny nad krajem w nocy z czwartku na piątek, czyli z 10 na 11 grudnia.

Zorza polarna nad Polską

Zorza polarna obserwowana jest głównie w górnej atmosferze w pobliżu biegunów magnetycznych planety. To przepiękne zjawisko świetlne sprawia, że turyści z całego świata udają się w miejsca, gdzie można je zobaczyć. Wygląda na to, że teraz może pojawić się nad Polską.

W naszym kraju bowiem prognozowana jest burza geomagnetyczna - nagła i intensywna zmiany pola magnetycznego Ziemi - którego konsekwencją może być zorza polarna. To, czy będzie ona widoczna nad Polską, zależy od siły burzy. Specjaliści prognozują jednak, że będzie ona tak intensywna, że zorzę będzie można zobaczyć nie tylko na północy kraju, ale też w innych regionach.

Zjawisko ma być widocznie w nocy z 10 na 11 grudnia. Niestety w czasie, kiedy pojawi się ono na niebie, w oglądaniu mogą przeszkodzić nam zapowiadane chmury.

Przypominamy, że choć aurora borealis kojarzy się nam głównie z Arktyką, w Polsce również da się ją obserwować. Pojawia się ona na średnich wysokościach geograficznych, właśnie po silnych rozbłyskach na Słońcu. Jest to niezwykle rzadki pokaz, który warto odhaczyć choć raz w swoim życiu.

Jeśli do tej pory nie mieliście okazji go zobaczyć, spójrzcie, jak zorza prezentowała się w naszym kraju ostatnim razem.

Źródło: DobraPogoda24