Zamknij

Popularne lotnisko w Europie znosi dzienny limit pasażerów. Na tę wiadomość czekali wszyscy

20.01.2023 15:13

Dobra wiadomość dla wszystkich pasażerów podróżujących z lub na lotnisko Schiphol w Amsterdamie - władze portu ogłosiły, że znoszą dzienny limit podróżnych. "Napływ nowych pracowników oraz technologiczne usprawnienia, które posiadamy, sprawiają, że możemy myśleć o zniesieniu ograniczeń" - powiedział rzecznik lotniska.

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie
fot. Shutterstock

W minionym roku lotnisko Schiphol w Amsterdamie borykało się z ogromnymi problemami. Pasażerowie musieli czekać w kilkugodzinnych kolejkach na odprawę, pojawiały się opóźnienia, a niektóre rejsy były odwoływane w ostatniej chwili. Podróżni narzekali także na zagubione bagaże. Był to efekt wzmożonego ruchu lotniczego przy jednoczesnym braku odpowiedniej liczby personelu portu. 

Aby zmniejszyć chaos, w połowie minionego roku władze holenderskiego lotniska zadecydowały o wprowadzeniu dziennego limitu pasażerów wylatujących z portu. Początkowo miał on obowiązywać wyłącznie w sezonie letnim, jednak wkrótce został przedłużony. Pod koniec września władze portu poinformowały, że limit zostanie zniesiony dopiero w marcu 2023 r. Przewoźnicy lotniczy byli więc zmuszeni do odwołania tysięcy lotów. 

Amsterdam. Lotnisko Schiphol znosi dzienny limit pasażerów

Wszystko wskazuje na to, że wprowadzenie limitu pasażerów przyniosło oczekiwane efekty, ponieważ - jak podaje portal fly4free.pl - władze lotniska poinformowały, że 26 marca br. przepisy te zostaną zniesione. Prezes portu Ruud Sontag powiedział, że przez ten czas udało się obsadzić część stanowisk.

Lotnisko planowało przed rozpoczęciem sezonu letniego znaleźć 850 osób, które będą pracować w kontroli bezpieczeństwa. Jak na razie udało się zapełnić mniej więcej połowę tych wakatów. Władze portu jednak twierdzą, że niedługo uda się zatrudnić do ich zespołu kolejne osoby.

Zobacz także: Koniec ery tanich lotów. Szef Ryanaira nie pozostawia złudzeń

Napływ nowych pracowników oraz technologiczne usprawnienia, które posiadamy, sprawiają, że możemy myśleć o zniesieniu ograniczeń - powiedział rzecznik lotniska, cytowany przez portal fly4free.pl.

Władze portu poinformowały jednocześnie, że zwróciły się do przewoźników lotniczych z prośbą o ewentualne zmodyfikowanie ich rozkładów rejsów. Zarządcy lotniska twierdzą, że w godzinach porannych, tj. pomiędzy 6.00 a 11.00, kiedy to przypada szczyt, Schiphol może być "przytłoczony". Obawiają się, że wówczas liczba pasażerów może przekraczać maksymalną przepustowość portu. Dlatego proszą linie o współpracę.

loader

RadioZET.pl/fly4free.pl/simpleflying.com