Zamknij

Andrzejki – jak się je obchodzi w innych krajach? 6 najciekawszych zwyczajów z Europy

15.11.2022 12:00

Andrzejki, czyli słynny wieczór wróżb, jest tradycją znaną nie tylko w Polsce. To dobra okazja, aby „przepowiedzieć” sobie przyszłość, ale też zorganizować zabawę jeszcze przed rozpoczęciem adwentu. Jak obchodzi się ten wieczór w innych krajach? Przedstawiamy najciekawsze zwyczaje andrzejkowe z różnych krajów Europy. 

Andrzejki
fot. Shutterstock

Andrzejki obchodzi się w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to noc wróżb i ostatnia okazja, żeby zorganizować huczną zabawę przed adwentem. W naszym kraju najpopularniejszym zwyczajem jest oczywiście lanie wosku przez dziurkę od klucza. Ponadto znane są także takie wróżby jak m.in. przestawianie butów, rzucanie karteczkami czy obierki z jabłek. 

Polska nie jest jednak jedynym krajem, w którym świętuje się andrzejki. W innych zakątkach Europy ten zwyczaj również jest kultywowany, choć zwykle w innej postaci. Jak świętuje się ten dzień w innych krajach? Oto 6 najciekawszych tradycji andrzejkowych w Europie. 

Niemcy – nasłuchiwanie szczekania psów

U naszych zachodnich sąsiadów wieczór andrzejkowy obchodzony jest w dość nietypowy sposób. Głównym zadaniem niezamężnych dziewcząt jest... pójście wcześnie spać. W dodatku nago, bo tylko w ten sposób mają szansę zobaczyć we śnie swojego przyszłego małżonka. Senne marzenie może zostać przerwane przez szczekanie psów. Warto nasłuchiwać, z której strony dochodzi hałas – stamtąd bowiem któregoś dnia wyłoni się ukochany.

Bułgaria – andrzejki, czyli Dzień Niedźwiedzia

Andrzejki w Bułgarii znane są pod nazwą Edrei, czyli „Dzień Niedźwiedzia”. Wiążę się to ze starą legendą, według której nieznajomy z siwą brodą postanowił ukarać okrutną kobietę dręczącą swoją pasierbicę i faworyzującą swą córkę. Za złe traktowanie dziewczyny ów człowiek zamienił córkę macochy w niedźwiedzia. Na pamiątkę tej historii matki gotują kolby kukurydzy, które mają odgonić złe moce od ich córek.

Rumunia – czosnek na kolację lub pszenica pod poduszkę

W Rumunii wieczór andrzejkowy to czas, kiedy magiczne rytuały pomagają pozbyć się złych duchów. W tym kraju wierzy się, że w nocy z 29 na 30 listopada „złe moce” są szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Sekretną bronią jest czosnek, który należy zjeść w noc poprzedzającą dzień świętego Andrzeja. Czosnek układa się również na parapetach i przed drzwiami, ponieważ podobno ma on moc odstraszania złych duchów.

Zgodnie z innym zwyczajem panny powinny sobie włożyć pod poduszkę 41 ziaren pszenicy. Jeżeli w nocy przyśni im się, że tę pszenicę ktoś próbował im ukraść, to będzie dobry znak. Taki sen oznacza bowiem, że w przyszłym roku wezmą ślub.

Austria – picie wina i rzucanie czarów

Ciekawy zwyczaj andrzejkowy jest również kultywowany w Austrii. Młode kobiety piją wino i jednocześnie rzucają "czary" mające przyciągnąć przyszłego kandydata na męża. Prośby o ukochanego, wypowiadane na głos, kierują do samego św. Andrzeja.

Czechy i Słowacja – ciastka z karteczkami

W Czechach i Słowacji andrzejki obchodzi się… na słodko. Tego dnia panny przygotowują ciastka, które przypominają nieco w smaku i wyglądzie nasze pączki. Znacząca różnica jest jednak taka, że zamiast marmoladą, ciasto wypełnia się... karteczkami z imionami potencjalnych małżonków. W trakcie smażenia ciastek kawałki papieru wypływają na powierzchnię tłuszczu – to imię, które pojawi się jako pierwsze, będzie imieniem przyszłego współmałżonka.

Ukraina – smażenie naleśników

Na Ukrainie wigilia św. Andrzeja wypada 13 grudnia – wszystko dlatego, że w tym kraju adwent rozpoczyna się dwa tygodnie później niż w Polsce. W wieczór andrzejkowy dziewczęta zbierają się, żeby… smażyć naleśniki i zajadać się słodyczami. Ten zwyczaj ma im zapewnić szybsze odnalezienie męża.