Zamknij

Basen stworzony przez naturę. Cenote Ik Kil to miejsce nie z tej Ziemi

Nina Czochara
17.01.2018 12:35

Podobno Ik Kil było miejscem wypoczynku starożytnych Majów. Królowie zażywali tu kąpieli, medytowali oraz korzystali z piękna otaczającej ich przyrody. I nie ma się czemu dziwić. Cenote to prawdziwy cud natury z lazurową wodą, egzotyczną roślinnością i światłem słonecznym wpadający do środka przez naturalny otwór w ziemi. 

Basen stworzony przez naturę. Cenote Ik Kil to miejsce nie z tej Ziemi
fot. Fotolia

Cenote Ik Kil znajduje się w parku archeologicznym o tej samej nazwie, zaledwie 3 km od ruin miasta Chichén Itzá w Meksyku. „Cenote” to po prostu studnie wapienne zalane krystalicznie czystą wodą. Stanowią najdłuższy podziemny system rzek oraz jaskiń na świecie i przez całe wieki to wokół nich budowano osady i miasteczka, ze względu na dostęp do słodkiej wody.

Te niezwykłe wodne zbiorniki zajmowały bardzo ważne miejsce w życiu Majów. Wierzyli oni, że cenote jest punktem łączącym świat żywych oraz umarłych i stanowi swoiste "wejście" do innego świata – Xibala. Majowie byli przekonani, że wapienne studnie zamieszkuje bóg wody, roślinności, deszczu i burzy.

Niesamowite cenote Ik Kil znajduje się około 26 metrów pod powierzchnią gruntu, ma 60 metrów średnicy i 40 metrów głębokości. Woda jest tutaj krystalicznie czysta (bo przefiltrowana przez podłoże wapienne) z ogromną liczbą ryb. To miejsce niezwykle popularne wśród miłośników kąpieli i nurkowania. Można się tu kąpać nawet bez sprzętu do nurkowania, ponieważ ten naturalny basen posiada lustro wodne widoczne na powierzchni.

Pierwotnie w miejscu Ik Kil znajdowała się zalana wodą jaskinia. Z upływem lat, w wyniku erozji, rośliny zaczęły wbijać swoje korzenie w poszukiwaniu wody, a sufit stawał się coraz cieńszy. Z czasem powstał naturalny otwór doprowadzający światło dzienne do głębokiej studni, otoczonej pionowymi skałami. Efekt jest imponujący!

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC