Zamknij

Dolny Śląsk: atrakcje i zabytki. 12 miejsc, które warto zobaczyć

14.10.2021
Aktualizacja: 30.11.2022 15:45

Dolny Śląsk to region pełen imponujących zamków, historycznych miast, tajemniczych podziemi i sztolni oraz przyrodniczych perełek. Choć większości z nas ten region Polski kojarzy się głównie z Górami Stołowym i Wrocławiem, znajdziemy tu o wiele więcej pięknych i zaskakujących miejsc. Odkrywamy największe atrakcje Dolnego Śląska.

Zamek Czocha
fot. Shutterstock

Województwo dolnośląskie przez długi czas było regionem często pomijanym na turystycznej mapie Polski. Zupełnie niesłusznie. Miejsce to kryje bowiem prawdziwe bogactwa historyczne, przyrodnicze i kulturowe.

Dolny Śląsk nie bez powodu bywa nazywany „krainą rekordów”. To tutaj znajduje się najwięcej w Polsce zabytków, najwięcej zamków i pałaców oraz najwięcej uzdrowisk. Część miejsc jest mocno obleganych przez turystów, inne dopiero powoli zyskują „sławę”. Bez wątpienia na Dolnym Śląsku każdy znajdzie coś dla siebie. Oto 12 najciekawszych atrakcji tego regionu.

Kraina Wygasłych Wulkanów 

Kraina Wygasłych Wulkanów to region Pogórza Kaczawskiego oraz Gór Kaczawskich. Miejsce to wyróżnia się wzgórzami o stożkowym kształcie oraz różnorodnością skał wulkanicznych. Przed milionami lat w krajobrazie tej części Dolnego Śląska dominowały setki dymiących stożków wulkanicznych. Dzisiaj to popularny cel pieszych wędrówek – wzdłuż 85-kilometrowego Szlaku Wygasłych Wulkanów.

Ostrzyca
fot.

Najwyższym wulkanem w tym regionie (jak i w całej Polsce) jest Ostrzyca (501 m n.p.m.), nazywana też „Śląską Fudżijamą”. Nieaktywny już ponad 4 mln lat stożek dziś stanowi dziś turystyczną atrakcję – na szczyt prowadzi szlak po kamiennych schodach (ok. 40 minut wędrówki). Na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów warto zobaczyć też ciekawe formacje skalne – pięknie prezentują się m.in. Małe Organy Myśliborskie czy Organy Wielisławskie, które swoją strukturą przypominają organowe piszczałki.

Zamek Książ w Wałbrzychu

To trzeci co do wielkości zamek w Polsce i największy na Dolnym Śląsku. Monumentalna twierdza, wzniesiona w XIII wieku, dumnie góruje ponad lasami Książańskiego Parku Krajobrazowego. Budowla zachwyca nie tylko swoją lokalizacją, ale też zabytkowymi wnętrzami, tarasami w stylu francuskim oraz pobliską palmiarnią, w której można zobaczyć ponad 250 gatunków roślin z różnych kontynentów.

Zamek Książ w Wałbrzychu
fot. Shutterstock

Zamek Książ przyciąga również swoją burzliwą historią. To tutaj w czasie II wojny światowej mieściła się główna kwatera Adolfa Hitlera. Podobno do dzisiaj kryje się gdzieś Bursztynowa Komnata i tajne fabryki niemieckiego dyktatora. Aby poznać lepiej historię i tajemnice tego miejsca, warto wybrać się na zwiedzanie podziemi zamku – półkilometrową trasę udostępniono turystom w 2018 roku.

Twierdza Srebrna Góra

Ta majestatyczna budowla jest jedną z największych twierdz górskich w Europie i perłą Gór Sowich. Rozległa warownia powstała w drugiej połowie XVIII wieku i miała zabezpieczyć militarnie Śląsk. We wnętrzu twierdzy stworzono 151 pomieszczeń, które były przeznaczone dla około 4 tys. żołnierzy. W magazynach fortecznych przewidziano miejsce na olbrzymie zapasy amunicji, żywności i opału Twierdza nigdy nie została jednak zdobyta, przez co doczekała się miana „śląskiego Gibraltaru”.

Twierdza Srebrna Góra
fot. Shutterstock

Obecnie, na terenie głównych zabudowań, zostało uruchomione swoiste muzeum. Na kopułę i dziedziniec głównych zabudowań twierdzy można wejść bezpłatnie, ale zwiedzanie większej części tego obiektu jest już płatne i odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika.

Zobacz także: Karpacz: co zobaczyć? 10 największych atrakcji turystycznych

Międzygórze: w alpejskim klimacie 

To niewielkie miasteczko, wciśnięte w wąską dolinę, przypomina nieco alpejską wioskę. Wszystko za sprawą charakterystycznej zabudowy w stylu norweskim i tyrolskim z XIX wieku. Międzygórze nazywane jest czasem „perłą Sudetów” oraz górską stacją klimatyczną – z jej centrum wychodzą szlaki m.in. na Śnieżnik (1425 metrów n.p.m.).

Wodospad Wilczki, Międzygórze
fot. Shutterstock

Warto wybrać się na spacer do wodospadu Wilczki. Wody tej imponującej kaskady spadają z ponad 20-metrowego urwiska w głęboki kocioł, po czym spływają malowniczym skalnym wąwozem. Popularnym punktem odwiedzin, szczególnie wśród rodzin, jest Ogród Bajek. Na niewielkim obszarze zgromadzono drewniane domki i rzeźby przypominające postaci z bajek.

Wrocław: miasto krasnali

Wrocław uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też w Polsce. Zachwyca przede wszystkim swoją niezwykłą architekturą, „kulturalną” atmosferą oraz rozbudowaną ofertą turystyczną. Jednym z najpopularniejszych punktów miasta jest rynek, który tętni życiem przez cały rok. Uwagę zwraca przepiękny średniowieczny ratusz wraz z otaczającymi go kolorowymi kamieniczkami.

Wrocław
fot. Shutterstock

Wrocław to również słynna Panorama Racławicka (ogromnych rozmiarów obraz umieszczony w budynku rotundy), Hala Stulecia (widniejąca na liście UNESCO), Hydropolis i ponad 400 krasnali. Niezwykły miejscem jest też Ostrów Tumski, czyli najstarsza zachowana część zabytkowego.

Stawy Milickie i Dolina Baryczy

Wśród największych, przyrodniczych atrakcji Dolnego śląska trzeba wymienić Stawy Milickie, nazywane czasem „Krainą Karpia”. Ten ogromny kompleks (około 7,7 km2 lustra wody) jest największym w Europie zespołem stawów rybnych. To jednocześnie jeden z najcenniejszych obszarów wodno-błotnych na naszym kontynencie oraz największy rezerwat ornitologiczny w Polsce obejmujący ponad 270 gatunków ptaków.

Stawy Milickie
fot. Shutterstock

Stawy Milickie są częścią Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy. Teren ten przypadnie do gustu miłośnikom długich spacerów i turystyki rowerowej – na terenie kompleksu wytyczono ponad 1000 km szlaków. Amatorzy ornitologii powinni z kolei odwiedzić wieżę widokową w Grabownicy oraz przespacerować się groblą na Stawie Słonecznym Górnym.

Krzywa Wieża” w Ząbkowicach Śląskich 

Ciekawym miejscem są Ząbkowice Śląskie. To niewielkie miasteczko zasłynęło dzięki średniowiecznej Krzywej Wieży, która najprawdopodobniej jest pozostałością po dawnym zamku. „Śląska Piza”, jak nazywany jest ten zabytek, jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce – ma 34 metry wysokości, a jej odchylenie wynosi ponad 2 metry. Obecnie budowla pełni funkcję punktu widokowego, z którego roztacza się panorama miasta i okolic. Na szczyt wieży prowadzi 139 schodów.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich
fot. Albin Marciniak/ East News

Świdnica: perła UNESCO

To jedno z najbardziej urokliwych miast na Dolnym Śląsku. Koniecznie trzeba przespacerować się po Starym Mieście, gdzie uwagę zwracają kolorowe, zdobione kamienice. Warto również wejść na wieżę ratusza, skąd roztaczają się wyjątkowe widoki na centrum miasta.

Świdnica
fot. Shutterstock

Świdnica to także zabytkowe świątynie. Obowiązkowym punktem zwiedzania powinien być Kościół Pokoju im. Świętej Trójcy w Świdnicy, który figuruje na liście UNESCO. To największy, drewniany, barokowy kościół w Europie. Wrażenie robią bogato zdobione wnętrza świątyni oraz olbrzymie organy.

Park Narodowy Gór Stołowych

Ten przepiękny park narodowy jako jedyny w Polsce obejmuje ochroną przyrodę nieożywioną. Niesamowita górska „rzeźba” tego terenu formowała się przez 100 mln lat. Szczególnie pięknie prezentują się Błędne Skały. To niesamowity labirynt bloków skalnych o różnorodnych kształtach. Powstałe na wysokości 853 m n.p.m. piaskowe formacje tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną. Nakręcono tu nawet kilka scen do „Opowieści z Narnii”.

Błędne Skały
fot. Shutterstock

Warto wspiąć się też na Szczeliniec Wielki wznoszący się na wysokość 922 m n.p.m. Na szczyt prowadzi droga składająca się z 665 kamiennych stopni. Na górze stworzono szeroki taras widokowy, skąd najlepiej podziwiać panoramę Sudetów. Mniej oblegany jest szlak na Skalne Grzyby, czyli grupę olbrzymich skał rozrzuconych wzdłuż 2-kilometrowej ścieżki.

Zamek Czocha: polski Hogwart

Zamek Czocha to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Z lotu ptaka przypomina niemal bajkową twierdzę. Ta imponująca budowla została wzniesiona jako warownia w XIII wieku z rozkazu króla czeskiego Wacława I, a kilka wieków później przeszła w posiadanie Polaków. Obecnie zamek łączy w sobie pozostałości po stylu gotyckim i barokowym.

Zamek Czocha
fot. Shutterstock

Położenie i majestatyczny wygląd warowni sprawiły, że stała się scenerią dla wielu produkcji filmowych. Zamek Czocha „zagrał”, m.in. w Wiedźminie, Świętej wojnie czy Dolinie szczęścia. Budowla nazywa jest też czasem polskim Hogwartem. Skąd takie określenie? Bo właśnie tutaj organizowane są tzw. zloty fanów Harry’ego Pottera. W czasie 3-dniowych spotkań grupa ponad 100 osób wciela się w role bohaterów książek J.K. Rowling.

Złoty Stok: kopalnia złota i podziemny wodospad

Ciekawym punktem na mapie atrakcji Dolnego Śląska jest Złoty Stok. To niewielkie miasto położone tuż przy granicy polsko-czeskiej słynie z najstarszej w Polsce kopalni złota. Podobno przez 700 lat wydobycia w tym miejscu pozyskano około 16 ton czystego złota! Obecnie dla turystów udostępniono specjalną podziemną trasę turystyczną.

W czasie zwiedzania można zobaczyć jedyny w Polsce podziemny wodospad i jeden z największych w Europie (ma około 8 metrów wysokości). Kaskada jest pięknie podświetlona, co tworzy niesamowity klimat. Atrakcją dla turystów jest też rejs łodzią po zalanej sztolni.

Kłodzko i słynna twierdza

Zwiedzając Dolny Śląsk, warto zatrzymać się na moment w Kłodzku. To urokliwe miasteczko może pochwalić się przepiękną starówką porównywaną do tej w Krakowie. Charakterystycznym elementem krajobrazu Kłodzka jest też zbudowany przez Karola IV kamienny, gotycki most, z którego można zobaczyć rynek, barokowy kościół oraz monumentalną twierdzę Kłodzko.

Twierdza Kłodzko
fot. Shutterstock

Sama twierdza, pochodząca z XVIII wieku, ma charakterystyczny kształt gwiazdy i dumnie wznosi się nad miastem. Turyści mogą zwiedzać jedynie kilometrową trasę w podziemiach fortecy. Z twierdzą wiąże się mnóstwo legend i opowieści o tajemniczych tunelach i ukrytych tu skarbach.