Zamknij

Skamieniały wodospad. Prawdziwy fenomen przyrodniczy

Nina Czochara
06.12.2017 14:31

Hierve el Agua z oddali wygląda tak, jakby zamarzł przed wiekami. Nic dziwnego, że określany jest mianem „najdziwniejszego wodospadu świata".  

Skamieniały wodospad. Prawdziwy fenomen przyrodniczy
fot. Fotolia

Hierve el Agua znajduje się w okolicach miasta San Lorenzo Albarradas, na południu Meksyku. Patrząc z oddali mamy wrażenie, że wody wodospadu stoją w miejscu, a on sam zamarzł przed wiekami. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie, o czym świadczy chociażby sama nazwa wodospadu (dosłownie: wrząca woda). Ma to jednak naukowe wytłumaczenie.

Skamieniały wodospad w Meksyku

Niezwykła forma i kolory owego fenomenu przyrodniczego są wynikiem działania wody z gorących źródeł na szczycie wodospadu. Zawiera ona bardzo duże ilości minerałów: magnezu, dwutlenku węgla i wapnia, przez co spadając, tworzy stalaktyty.

Na samym szczycie góry znajdują się naturalne i sztuczne kąpieliska. Tworzą one kompleks fantastycznych gorących źródeł uznawanych za najpiękniejsze na świecie. Niektóre baseny znajdują się dosłownie na skraju klifu, co gwarantuje fantastyczne widoki na całą dolinę Oaxaca i naprawdę niezapomniane wrażenia.

Hierve el Agua tworzą Cascada Grande, czyli Wielki Wodospad oraz Cascada Chica, czyli Mały Wodospad. Tutejsze tereny w całości zagospodarowano turystycznie. Oprócz leczniczych źródeł znajduje się tu m.in. schronisko, w którym można się zatrzymać na posiłek, a nawet zostać na noc.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC