Oceń
Aukcja dotyczy grupy indonezyjskich wysp, znanych jako atol Widi. Archipelag ten znajduje się w rejonie „Trójkąta Koralowego” we wschodniej Indonezji i obejmuje powierzchnię ponad 10 tysiącach hektarów.
Organizator licytacji, londyński dom aukcyjny Sotheby’s, określa ten region jako „jeden z najlepiej zachowanych ekosystemów atolu koralowego na Ziemi”. Znajdują się tam lasy deszczowe, laguny oraz rafy koralowe. Ten rajski teren jest domem dla setek gatunków morskich i lądowych. Wyspy są niezamieszkane, ale już wkrótce może to się zmienić. Rząd Indonezji wystawił je bowiem na sprzedaż.
Zobacz także: Wioska w Hiszpanii wystawiona na sprzedaż. Kosztuje tyle, co mieszkanie w mieście
Indonezja. 100 wysp wystawionych na sprzedaż
O nietypowej aukcji pisze "The Guardian". Sprzedaż 100 indonezyjskich wysp ma się rozpocząć w czwartek, 8 grudnia i potrwać do 14 grudnia.
Indonezyjskie prawo zabrania sprzedaży wysp obywatelom innych państw. Właśnie dlatego zainteresowani tą aukcją będą licytować nie teren i to, co na nim jest, ale udziały w spółce Leadership Islands Indonesia (LII). Jest to rodzima firma deweloperska, która posiada pozwolenie na budowę kurortu, w tym luksusowych nieruchomości mieszkalnych oraz lądowiska dla samolotów.
Dom aukcyjny Sotheby's opisuje kupno tego rajskiego archipelagu jako "wyjątkową szansę".
– Każdy miliarder może posiadać prywatną wyspę, ale tylko jeden może zdobyć tę wyjątkową ofertę obejmującą ponad 100 wysp – podaje w komunikacie prasowym wiceprezes Sotheby’s Charlie Smith.
Aukcja budzi sprzeciw aktywistów
Dom aukcyjny Sotheby's zapewnia, że plan inwestycyjny został sporządzony z myślą o ochronie naturalnych zasobów wysp i dotyczy mniej niż 1 procenta powierzchni lasu deszczowego. Wiceprezes firmy dodał w oświadczeniu, że przeznaczą w pierwszym roku 1,5 miliona dolarów na patrole bezpieczeństwa chroniące cenne gatunki przed kłusownikami,a w drugim roku będą realizować programy badawcze, w tym znakowanie i śledzenie krytycznie zagrożonych gatunków.
Ten plan budzi jednak spore obawy ekologów. Ich zdaniem rozwój archipelagu może odciąć od niego lokalne społeczności i być znaczącym zagrożeniem dla ekosystemu.
– Jak można zagwarantować, że te wyspy nie będą eksploatowane w celu działalności turystycznej? – pyta jeden z nich, Iwan Sofiawan. – A co z dostępem dla lokalnych społeczności po tym, jak wyspy staną się własnością prywatną? – kontynuuje.
Choć nie podano jeszcze ceny wywoławczej aukcji, to zainteresowani ofertą rajskich wysp w Indonezji proszeni są o wpłacenie kaucji w wysokości 100 000 dolarów.
Źródło: The Guardian, TVN24
5 najpiękniejszych miejsc na świecie – musisz je zobaczyć! [ZDJĘCIA]

Oceń artykuł