Zamknij

Rekordowe temperatury w Japonii. Władze obawiają się, że zabraknie prądu

30.06.2022 14:43
Rekordowe temperatury w Japonii. Władze obawiają się, że zabraknie prądu
fot. Yomiuri Shimbun/Associated Press/East News

Fala upałów dotarła do Japonii. Od kilku dni w stolicy kraju temperatury przekraczają 35 stopni Celsjusza. Wiele osób korzysta więc z klimatyzatorów, a to z kolei wywołuje obawy, że zabraknie prądu.

Wiele krajów zmaga się z upałami. Kilka dni temu pisaliśmy, że we Włoszech zapowiadane są jedne z największych i najbardziej dotkliwych fal gorąca ostatnich lat. Termometry w niektórych rejonach mogą wskazać nawet 45 stopni Celsjusza. Podobna sytuacja przedstawia się w Polsce. W czwartek (30 czerwca) temperatura lokalnie może osiągnąć 38 st. C. IMGW wydał ostrzeżenia przed skwarem dla prawie całego kraju. 

Fala gorąca dotarła także do Japonii, a jak przewidują meteorolodzy temperatury powyżej 30 st. C. w Tokio mogą się utrzymywać nawet do 5 lipca.

Rekordowe temperatury w Japonii. Władze obawiają się, że zabraknie prądu

Japońska Agencja Meteorologiczna wskazała, że tegoroczny czerwiec jest najgorętszy od czasów rozpoczęcia pomiarów w 1875 r. Jak podaje portal bbc.com, w środę w Tokio piąty dzień z rzędu odnotowano temperaturę przekraczającą 35 st. C. Z kolei w centralnej części kraju w mieście Isesaki zanotowano rekordowe 40,2 st. C. - jest to najwyższa temperatura zarejestrowana w czerwcu w Japonii.

Japońska Agencja Meteorologiczna przewiduje, że temperatura w Tokio będzie się utrzymywać powyżej 30 stopni Celsjusza aż do 5 lipca.

W stolicy Japonii rośnie też liczba hospitalizowanych osób z powodu udaru cieplnego. W środę służby ratunkowe poinformowały, że do szpitala zostało zabranych co najmniej 76 osób. 

Zobacz także: Ten europejski kraj przeżywa turystyczny najazd. Rekordowa liczba gości, więcej niż przed pandemią

Aby się schłodzić, mieszkańcy kraju korzystają z klimatyzatorów. To z kolei wywołuje obawy, że zabraknie prądu. Władze zaapelowały więc do obywateli o oszczędzanie energii tam, gdzie to możliwe. Jednocześnie nadal zalecane jest korzystanie z klimatyzacji, zwłaszcza wśród osób starszych, aby uniknąć udaru cieplnego.

Szacujemy, że sytuacja w zakresie popytu i podaży energii elektrycznej będzie najtrudniejsza w ciągu ostatnich trzech dni tego tygodnia - powiedział dziennikarzom urzędnik ministerstwa przemysłu. 

Jak podaje portal tvn24.pl, w oszczędzanie energii zaangażowały się m.in. ośrodki rządowe i przedsiębiorstwa. Niektóre urzędy na przykład wyłączyły część świateł w biurach, a ich pracownicy zrezygnowali z korzystania z wind. Z kolei sklepy elektroniczne wyłączyły towary ekspozycyjne. 

Premier Fumio Kishida zapowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić wystarczające dostawy energii. Wezwał też do zwiększenia wykorzystania energii jądrowej, o ile zapewnione zostanie bezpieczeństwo. 

Zobacz także: Koniec konfliktu w PAŻP. Nie będzie paraliżu polskiego nieba w wakacje

RadioZET.pl/bbc.com/tvn24.pl/PAP