Zamknij

Kołobrzeg: "polska stolica uzdrowisk i spa". Odkrywamy największe atrakcje

Nina Czochara
21.05.2020 14:13

Kołobrzeg to popularne nadmorskie uzdrowisko i ośrodek wakacyjny. Magia tego kurortu zaczęła przyciągać kuracjuszy ponad dwie dekady temu, gdy pierwsze lecznicze kąpiele morskie dały początek przyszłym kompleksom uzdrowiskowym. Dziś Kołobrzeg kojarzy się z zatłoczoną plażą i rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. To jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wakacje nad Morzem Bałtyckim.

Kołobrzeg
fot. Shutterstock

Kołobrzeg położony jest w województwie zachodniopomorskim. Kurort ten od lat znajduje się w czołówce najpopularniejszych miejsc na wakacje nad Bałtykiem. Słynne nadmorskie uzdrowisko przyciąga kuracjuszy i turystów nie tylko z Polski, ale również zza zachodniej granicy. Miasto ma trzy kąpieliska morskie (Plaża Zachodnia, Plaża Centralna i Plaża Wschodnia) i rozbudowaną infrastrukturę hotelową. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością wśród wypoczywających.

Kołobrzeg: „w morzu sanatoriów”

Tradycje Kołobrzegu jako miasta uzdrowiskowego sięgają początku XIX wieku. W 1803 roku w mieście powstał pierwszy zakład kąpieli morskich. Trzydzieści lat później po raz pierwszy wykorzystano lecznicze właściwości solanki – powstały wówczas tzw. „łazienki solankowe”. Od 1882 roku zaczęto stosować do zabiegów leczniczych miejscową borowinę. To wszystko dało podwaliny dla stworzenia największego w Polsce uzdrowiska.

Obecnie w Kołobrzegu znajdują się 24 zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i 27 ośrodków sanatoryjnych, w których pomieści się prawie 6,5 tys. kuracjuszy. Współczesne zakłady lecznicze korzystają z dobroczynnego działania wody mineralnej,  solanki oraz borowiny, pomagając głównie pacjentom zmagającym się z m.in. chorobami dróg oddechowych, układu krążenia i stawów.

Teren uzdrowisk tworzy odrębną dzielnicę (położoną w pasie nadmorskim między portem, a Ekoparkiem Wschodnim), którą codziennie przechadzają się tłumy kuracjuszy. Poza obiektami uzdrowiskowymi w Kołobrzegu działają eleganckie hotele z rozbudowanym zapleczem spa.

Kołobrzeg: jedno miasto, trzy kąpieliska

Kołobrzeg ma aż trzy kąpieliska morskie – Plaża Zachodnia, Plaża Centralna i Plaża Wschodnia. Łącznie zajmują one jedynie 600 m odcinek wybrzeża. Najbardziej popularna wśród wypoczywających jest Plaża Centralna mająca niecałe 400 metry długości. Od molo do latarni morskiej ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego, którego niezwykłą ozdobą jest Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Najlepszą jakością wody wyróżnia się Plaża Zachodnia (200 metrów długości).

Kołobrzeg - plaża
fot. Shutterstock

Warto wybrać się położonych na terenie gminy Kołobrzeg plaży w Grzybowie (7 km od centrum) albo w Dźwirzynie (14 km). Obie miejscowości mogą pochwalić się Błękitną Flagą, gwarantującą bezpieczeństwo i świetną jakość wody. Kąpielisko w Grzybowie w ubiegłym roku otrzymało to prestiżowe wyróżnienie już siódmy raz z rzędu.

Molo w Kołobrzegu: popularna atrakcja kurortu

Kołobrzeskie molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, na przedłużeniu ul. Mickiewicza. Pierwszy pomost zbudowano w tym miejscu w 1881 roku. Konstrukcja była drewniana, a na jej końcu znajdowała się przystań dla żaglowców. Niestety, w czasie II wojny światowej obiekt został zniszczony. Współcześnie istniejące, żelbetonowe molo otwarto w 1971 roku.

Kołobrzeg-molo
fot. pixabay

Konstrukcja ma długość 220 metrów i 9 metrów szerokości. Pomost spacerowy znajduje się na wysokości około 4,5 metra n.p.m. W 2014 roku obiekt został poddany renowacji – założono między innymi kolorowe iluminacje świetlne.

Latarnia morska: z widokiem na Bałtyk

Jednym z symboli Kołobrzegu jest latarnia morska, która wznosi się tuż przy wejściu do portu. Historia tego zabytku sięga XVII wieku. Światło latarni paliło się wtedy okresowo, tylko w czasie planowanego przybycia statków. Z upływem lat wieże były przebudowywane. W czasie II wojny światowej latarnia została całkowicie zniszczona przez wojska niemieckie.

Latarnia morska - Kołobrzeg
fot. pixabay

Obecną, murowaną budowlę wzniesiono w 1945 roku  na platformie dawnego fortu Ujście. Po remoncie w latach 80. I 90. XX wieku obiekt został udostępniony dla zwiedzających. Latarnia ma 26 metrów wysokości, a z jej szczytu (gdzie znajduje się punkt widokowy) roztacza się wspaniała panorama na Morze Bałtyckie oraz port.

ZOBACZ TAKŻE: Międzyzdroje: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji miasta

Kołobrzeg: najcenniejsze zabytki miasta

Pod koniec II wojny światowej niemal całe miasto zostało zburzono i niewiele zabytków przetrwało. Jedną z najbardziej okazałych budowli, które ocalały, jest gotycka katedra pw. Wniebowzięcia NMP. Ze względu na liczne zniszczenia  w świątyni nie zachowało się jednak zbyt wiele elementów. Warto zwrócić uwagę na świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnicę z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna pochodzące z XV i XVI wieku oraz płaskorzeźbę przedstawiającą „Ostatnią wieczerzę”. 

ratusz - Kołobrzeg
fot. Pixabay

Warto również wejścia na wieżę kościoła i podziwiać panoramę miasta. Ciekawie prezentuje się też Baszta Lontowa - jest to jedyny obiekt średniowiecznego systemu obronnego, który przetrwał do dzisiaj w całości. W Kołobrzegu powstały także budowle neogotyckie – na czele z ratuszem miejskim. 

Kołobrzeg znajduje się Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, czyli trasie obejmującej, jak sama nazwa wskazuje, ceglaną architekturę w stylu gotyckim w krajach położonych nad Morzem Bałtyckim – głównie w Danii, Niemczech i Polsce. 

Z Kołobrzegu do Danii: rejs na Bornholm

Wyspa Bornholm położona jest niecałe 100 km od wybrzeża Polski. Z Kołobrzegu możemy tam popłynąć katamaranem pasażerskim. Rejsy na Bornholm w szczycie sezonu (w lipcu i sierpniu) organizowane są niemal codziennie, a poza sezonem kilka razy w miesiącu. Wodna wyprawa z Polski na duńską wyspę trawa około 4,5 godziny. Rejs z Kołobrzegu do portu Bornholm kosztuje ok. 140 zł za osobę w jedną stronę, a w obie – pod warunkiem powrotu tego samego dnia – ok. 200 zł. 

Bornholm
fot. Shutterstock

Wyspa Bornholm, ze względu na spore nasłonecznienie, bywa nazywana Perłą Bałtyku lub Majorką Północy. Turystów przyciągają kilometry piaszczystych plaż i świetnie przygotowane ścieżki rowerowe.

ZOBACZ TAKŻE: Najpiękniejsze plaże w Polsce. 10 miejsc, które warto odwiedzić

Kołobrzeg: atrakcje dla dzieci

Kołobrzeg – słynący z rozbudowanej infrastruktury turystycznej – jest miejscem popularnym wśród rodzin z dziećmi. Działają tutaj liczne sale zabaw oraz centra rozrywki dla najmłodszych.

Jedną z ulubionych atrakcji dzieci jest Oceanarium w Kołobrzegu. W tym miejscu można zobaczyć tropikalne gatunki ryb pochodzących z Morza Czerwonego oraz Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Najmłodsi mają szansę podziwiać m.in. mureny, płaszczki, piranie, a nawet rekiny rafowe. W kołobrzeskim oceanarium prowadzone są też różnorodne konkursy z ciekawymi nagrodami.

Popularnością cieszy się Miasto Myszy, którego zadaniem jest „odczarowanie małych gryzoni” i przedstawienie ich jako domowych pupili. Wnętrze muzeum jest odwzorowaniem mysiej nory, w której znajduje się około 500 myszek. Każda z sal została umeblowana w kreatywny sposób, utrzymując odwiedzających w klimacie baśniowej scenerii.

Warto wspomnieć też o Ukrytej Krainie w Kołobrzegu. To miejsce przenosi najmłodszych do magicznego świata. W miejscu tym mieszkają bajkowe postacie m.in. 5-metrowy krokodyl, wróżka, jak również króliki, ślimaki czy gekony. Przy wejściu każdy z odwiedzających otrzymuje „magiczną różdżkę”.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ:

• Pomorskie: 10 miejsc, które warto zobaczyć

 Gdańsk: co warto zobaczyć? 6 największych atrakcji

 Mielno to nie tylko imprezy. Odrywamy atrakcje słynnego nadmorskiego kurortu

 ___

RadioZET.pl/NC