Zamknij

Kowno na weekend. Co zobaczyć i jakie atrakcje zwiedzić w pięknym mieście na Litwie?

17.06.2021 20:09

Kowno to drugie co do wielkości miasto Litwy i dawna stolica kraju. Znajduje się tu zamek z XIV wieku, a prócz tego miejscowość łączy w sobie historię z nowoczesną architekturą. Kowno leży nad rzeką Niemen i łatwo się tu dostać z Polski, dlatego jest to doskonała opcja na weekend. Co zobaczyć w Kownie? Jakie atrakcje i zabytki czekają na zwiedzających? Mamy dla was subiektywny przewodnik.

Kowno
fot. Shutterstock

Kowno to miasto na Litwie, które jest jednocześnie największym ośrodkiem przemysłowym kraju. Jest to druga co do wielkości miejscowość w kraju - w dwudziestoleciu międzywojennym była nawet jego stolicą.

Zobacz także: Wilno - atrakcje turystyczne i najciekawsze miejsca. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w stolicy Litwy w weekend

W Kownie znajduje się wiele atrakcji, zabytków i ciekawych miejsc, które warto zwiedzić. Prócz tego turystów przyciąga jego położenie - zlokalizowane jest ono nad rzeką Niemen, u ujścia Wilii. To właśnie w tym miejscu - u zbiegu tych rzek - leżą ruiny zamku w Kownie zbudowanego w 2 połowie XIV wieku.

Litewskie miasto pełne jest licznych atrakcji, zabytków i miejsc, które warto zwiedzić. W dodatku od Warszawy dzieli je nieco ponad 430 km, więc łatwo i szybko można się tu dostać. Co zobaczyć w Kownie? Sprawdźcie.

Kowno - atrakcje i zabytki

Kowno leży w środkowej części Litwy nad rzeką Niemen. Przypominamy, że w 2022 roku - wraz z Esch położonym w Luksemburgu - będzie nosiło ono tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Drugie co do wielkości miasto w kraju przyciąga wielu turystów.  Wszystko przez to, że znajdują się tutaj liczne atrakcje i zabytki, które warto zwiedzić. Co zobaczyć w Kownie?

Ruiny zamku w Kownie

To jeden z najbardziej charakterystycznych punktów Kowna. Ruiny zamku, który został wybudowany w XIV wieku i rozbudowany w XVI, znajdują się u zbiegu rzek Wilii i Niemna. Pierwszy murowany zamek miał chronić Wilno i Troki od zachodu przed Krzyżakami. Niestety udało im się go otoczyć i w ciągu zaledwie 3 tygodni całkowicie go zniszczyli. Litwini nigdy go nie odbudowali, ale zajęli się tym właśnie Krzyżacy. To oni zdobyli warownię i po jej zniszczeniu przystąpili do jej zbudowania. To te ruiny zachowane są do dziś. Co ciekawe, zlokalizowanie obiektu tak blisko regularnie wylewającej Wilii sprawiło, że jego część - m.in. fragment muru i dwie baszty - się zawaliła.

Stare Miasto

Najbardziej malowniczy region Kowna leży u ujścia Wilii do Niemna. Na Starym Mieście znajdziemy wiele historycznych zabytków. Największe wrażenie robi Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie, czyli kościół gotycki z XV wieku. Turyści chętnie zwiedzają jej środek, który wykonany został w barokowym stylu.

W tych rejonach warto także zwrócić uwagę na zlokalizowany w samym środku starówki rynek. To miejsce idealne na spacery, ale też do skosztowania litewskich rarytasów - nie brakuje tu restauracji oferujących pyszne jedzenie. Prócz tego można tu zobaczyć dom Adama Mickiewicza.

Dom Perkuna

Jest to oryginalna kamienica kupiecka zbudowana w Kownie w stylu gotyckim na początku XVI wieku. Zlokalizowano ją przy drodze prowadzącej od przystani rzecznej na rynek miejski. Wewnątrz obecnie mieści się muzeum Adama Mickiewicza. Warto zwrócić uwagę na późnogotycki szczyt w stylu gotyku płomienistego, który wyróżnia ten obiekt.

Kościół św. Gertrudy w Kownie

Na uwagę zasługuje również kościół św. Gertrudy. Zbudowany został w XV wieku i uchodzi za jeden z najstarszych kościołów na Litwie.

Zobacz także: Weekend w Amsterdamie? 6 powodów, dla których warto tu przyjechać

Nowe Miasto

Kiedy już zwiedzicie najciekawsze miejsca Starego Miasta, koniecznie wybierzcie się na Nowe Miasto. Oba te rejony łączy malownicza Aleja Wolności, która jednocześnie stanowi chętnie odwiedzany deptak. To tutaj właśnie toczy się życie towarzyskie mieszkańców i turystów.

To, co z pewnością zachwyci fanów nietypowych miejsc i miejskich perełek, jest wszechobecna w Kownie sztuka uliczna. Niemal na każdym kroku znajdziemy tu murale - dużą część z nich można obejrzeć właśnie na Nowym Mieście.

Także tutaj, na podwórku jednej z kamienic, można znaleźć galerię/wystawę w plenerze - znajdują się tu dziesiątki prac i ciekawych instalacji. To nie lada gratka dla fanów sztuki.

Zielona Góra

Jest to jedna z większych dzielnic Kowna położona na północ od Nowego Miasta, między Wilią a rzeczką Girstupis. Można się tutaj dostać za pomocą przedwojennej kolejki. Sama podróż w te rejony ma niezwykły urok. Dzielnica została włączona do miasta w 1919 roku, a jednym z jej charakterystycznych punktów jest kościół Zmartwychwstania Pańskiego. Z wieży tego obiektu można podziwiać panoramę Kowna.

Muzea w Kownie

Kowno słynie z ogromnej liczby muzeów. Jeżeli jesteście fanami malarstwa czy muzyki (w tym ludowej), z pewnością będziecie tu mieli co robić. W Kownie miło spędzą czas także miłośnicy osobliwości. Znaleźć tu można bowiem... Muzeum Diabłów. Wewnątrz znajduje się ok. 3000 eksponatów związanych z diabłem.

Zobacz także: Tallin - co zwiedzić w stolicy Estonii? Najciekawsze miejsca, atrakcje i zabytki

Co zobaczyć w Kownie

Prócz wymienionych wyżej zabytków i atrakcji, warto w Kownie udać się nad Niemen. Okolice tej rzeki dają możliwość odpoczynku na łonie natury. Turyści chętnie udają się także w rejs po rzece, dzięki któremu mogą z kolei popatrzeć na miasto w pełnej Krasie.

Jak w każdym dużym europejskim mieście, tak i tutaj warto też po prostu pożyć. Kawa na starówce czy zjedzenie litewskiego obiadu w Kownie powinny znaleźć się na liście każdej osoby, wybierającej się tutaj na city break. Z lokalnych przysmaków warto przede wszystkim spróbować cepelinów, czyli charakterystycznych sytych ziemniaczanych pyz. Fani wypieków powinni zaopatrzyć się w litewski chleb ciemny.

W Kownie znajdzie się również coś dla fanów sportu. Nie bez powodu bowiem miasto to nazywane jest stolicą koszykówki. Tutejsza drużyna ma 70-letnią historię i wiele sukcesów na koncie. Dlatego też warto wybrać się na arenę Žalgiris i zobaczyć sportowców w akcji.

Kowno - jak dojechać

Do Kowna w łatwy sposób można dostać się samochodem. Z Warszawy podróż zajmie nam 5-6 godzin. Jeżeli jednak chcecie wybrać się tu na 2-3 dni, warto pomyśleć o podróży samolotem. Bezpośrednie połączenia ze stolicy Polski do Kowna oferuje LOT. Lotnisko oddalone jest od centrum miasta o kilkanaście kilometrów, ale można się tu dostać autobusem miejskim.

Noclegi w Kownie

W Kownie możecie skorzystać z różnego rodzaju hoteli - tych bardziej luksusowych, ale i tych ekonomicznych. Dobrze też funkcjonuje tutaj platforma Airbnb i Booking.com. Dzięki nim możecie tu wynająć pokój lub dogodny dla siebie apartament.

Kowno - ceny

Kowno to doskonała opcja na weekendowy wyjazd. Nie dość, że można się tu szybko dostać samochodem, w weekend parkingi są tu darmowe. Prócz tego miasto oferuje turystom rowery miejskie, które można wypożyczyć za pomocą aplikacji CityBee. Dobrze tu też funkcjonuje niedroga komunikacja miejska.

Walutą w Kownie jest euro. A ceny w mieście nie należą do wygórowanych. Za mniej niż 5 euro można się tutaj napić pysznej kawy, a za ok. 10 euro zjemy dobry obiad.

Zobacz także: Te kraje mają najlepsze kąpieliska w Europie. Jak w zestawieniu wypada Polska?

loader