Zamknij

17-latek zatrzymany podczas odprawy paszportowej. Okazało się, że mama "poprawiła" mu cyfrę w dokumencie

09.01.2023 11:37

17-letni obywatel Polski został zatrzymany podczas odprawy paszportowej na krakowskim lotnisku. Wszystko z powodu zmian w dokumencie, które wprowadziła mama nastolatka. Straż Graniczna apeluje do pasażerów.

Lotnisko w Krakowie
fot. Shutterstock

Do tego zdarzenia doszło w minionym tygodniu na lotnisku Kraków-Balice. O incydencie poinformował Karpacki Oddział Straży Granicznej na swojej stronie internetowej.

Zobacz także: Polacy pokochali ten zagraniczny kurort. Wakacyjny kierunek bije rekordy popularności

17-latek zatrzymany podczas odprawy paszportowej

17-latek wrócił do Polski z Dublina. Po wylądowaniu w Krakowie zgłosił się do odprawy paszportowej. W trakcie kontroli jego dokumentów funkcjonariusz Straży Granicznej zauważył coś bardzo dziwnego. Otóż na stronie personalizacyjnej paszportu nastolatka została poprawiona odręcznie jedna z cyfr.

Chłopak był w szoku. Wyznał, że nigdy nic nie pisał w dokumencie. Dodał, że paszport tuż przed podróżą otrzymał od swojej mamy. Na szczęście kobieta akurat znajdowała się na hali ogólnodostępnej lotniska, gdzie czekała na przylot syna. Mogła więc od razu wyjaśnić funkcjonariuszom, co stało się z dokumentem 17-latka.

Niefrasobliwa kobieta oświadczyła funkcjonariuszom, iż krótko po odebraniu z urzędu paszportu swojego syna zauważyła „niedokończoną” cyfrę '6' w roku urodzenia i postanowiła poprawić ją własnoręcznie długopisem, gdyż według niej… była ona nieczytelna - czytamy na stronie karpacki.strazgraniczna.pl.

Kobieta nie spodziewała się żadnych konsekwencji z tego tytułu. Dlatego też postanowiła nie informować o tym organu wydającego dokument.

Straż Graniczna apeluje do pasażerów

Jak czytamy w komunikacie, paszport nastolatka został zatrzymany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Z kolei kobieta została przesłuchana w charakterze świadka, ponieważ "jej czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa z art. 276 kk (Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2)".

Przypominamy, że w żadnym wypadku nie wolno dokonywać samodzielnych „poprawek” w dokumentach wydanych przez organy państwowe. Jeśli zauważymy nieprawidłowości, prosimy niezwłocznie zgłosić ten fakt organowi wydającemu dokument, a dokument zawierający błędy powinien zostać wymieniony - komentuje Straż Graniczna.

A wy mieliście kiedyś problem z paszportem?

Zobacz także: O 3 w nocy przez przypadek zostawił żonę na poboczu. Po przejechaniu 160 km zdał sobie sprawę ze swojego błędu

loader

RadioZET.pl/karpacki.strazgraniczna.pl/fly4free.pl