Zamknij

Krzywa Wieża w Pizie ponownie pod lupą ekspertów. Przedstawiono wyniki najnowszej kontroli zabytku

01.12.2022 11:32

Niedawno odbyła się kolejna kontrola najsłynniejszej wieży świata. Eksperci po inspekcji słynnego zabytku stwierdzili, że "jak na pacjenta, który ma 850 lat" Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie.

Krzywa Wieża w Pizie ponownie pod lupą ekspertów. Przedstawiono wyniki najnowszej kontroli zabytku
fot. Shutterstock

Krzyża Wieża w Pizie to jedna z najsłynniejszych budowli na świecie. Co roku tę popularną atrakcję odwiedzają miliony turystów. Budowa wieży rozpoczęła się w 1173 roku, a niedługo później zaczęła odchylać się od pionu. To jednak nie przeszkodziło jej konstruktorom w ukończeniu nad nią prac - stało się to w 1372 r.

Zobacz także: Kolejne problemy na europejskim lotnisku. W ciągu dwóch miesięcy odwołane zostaną setki lotów

Krzywa Wieża w Pizie jest w nadzwyczajnym stanie

Pod koniec XX wieku pojawiły się kolejne problemy. Wówczas powstało realne zagrożenie zawalenia się wieży z powodu stale powiększającego się przechyłu. W 1990 r. atrakcję zamknięto dla turystów. Powołano też specjalny zespół ekspertów, który miał znaleźć najlepszy sposób na zabezpieczenie wieży. Na czele grupy stanął urodzony koło Lwowa profesor Jamiolkowski. 

15 grudnia 2001 r. padły słowa, na które wszyscy czekali: "Wieża jest uratowana". Po latach skomplikowanych prac obiekt został ponownie otwarty dla zwiedzających. Od tamtego czasu jego stan jest regularnie monitorowany. W środę 30 listopada przedstawiono wyniki najnowszej kontroli najsłynniejszej wieży świata.

Zauważono przy tej okazji, że prace inżynieryjne przeprowadzone wtedy przez międzynarodową grupę ekspertów można porównać do chirurgicznego zabiegu angioplastyki. Polegało to na wydobyciu małych ilości ziemi spod fundamentów w części północnej, by w ten sposób osiągnąć redukcję przechyłu.

Jak pokazał nam Michele Jamiolkowski, ustabilizowanie wieży była naprawdę trudnym wyzwaniem dla inżynierii geotechnicznej ze względu na to, że interwencje gruntowe mogły być niebezpieczne - podkreślił prezentując najnowszy raport szef nadzoru nad zabytkami w Pizie Pierfrancesco Pacini.

Jak zaznaczył, zastosowana metoda okazała się całkowicie zgodna z wymogami konserwacji zabytku. Według ekspertów 53-metrowa wieża licząca 295 schodów wyprostowała się prawie o pół metra. Po zakończeniu robót czuwający nad nimi międzynarodowy zespół specjalistów na czele z profesorem Jamiolkowskim dał zabytkowi 300 lat gwarancji.

Profesor, nazywany też we Włoszech "człowiekiem, który uratował Krzywą Wieżę" powiedział PAP cztery lata temu, że gdyby nachylenie doszło do pewnej granicy, wieża zawaliłaby się. Michele Jamiolkowski ujawnił również, że plany ustabilizowania budowli nie przewidywały jej wyprostowania.

Zobacz także: Nowa egzotyczna trasa z Polski. To jeden z najpopularniejszych dalekich kierunków

Chodziło zatem o to, by zahamować przechył i go trochę zmniejszyć - wyjaśnił.

W Pizie już zapowiedziano uroczyste obchody 850.rocznicy rozpoczęcia budowy Krzywej Wieży, co miało miejsce 9 sierpnia 1173 roku.

loader

RadioZET.pl/PAP(Sylwia Wysocka)