Zamknij

Lubelskie: atrakcje turystyczne. 9 miejsc, które warto zobaczyć na Lubelszczyźnie

09.07.2021 15:21

Województwo lubelskie jest coraz popularniejszym celem wyjazdów na weekend. Artystyczny Kazimierz Dolny, renesansowy Zamość, piękny krajobrazowo Roztoczański Park Narodowy, zamek w Janowcu oraz Nałęczów ze słynnym uzdrowiskiem to tylko początek atrakcji czekających na Lubelszczyźnie. Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w lubelskim. Poniżej znajdziesz opis największych atrakcji turystycznych w tym regionie.

Lubelskie: atrakcje turystyczne. 9 miejsc, które warto zobaczyć na Lubelszczyźnie
fot. SHUTTERSTOCK

Województwo lubelskie ma powierzchnię równą 25 122,56 km kwadratowych. Obejmuje głównie południową połowę Niziny Południowopodlaskiej, Polesie Zachodnie i Wołyńskie (po Bug) oraz Wyżynę Lubelską, mały obszar Wyżyny Wołyńskiej, większość polskiego Roztocza i skraj Kotliny Sandomierskiej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku województwo to zamieszkiwało około 2,1 mln osób. Jeśli wybierasz się w tamte rejony, koniecznie sprawdź, co warto zobaczyć w lubelskim i jego są największe atrakcje województwa.

1. Lublin

Lublin, stolica województwa lubelskiego, jest największym polskim miastem po wschodniej stronie Wisły. Wizytówką i najważniejszym zabytkiem miasta jest Zamek Lubelski, którego najcenniejszymi elementami są XIII-wieczny donżon (wieża) oraz pochodząca z XIV wieku Kaplica Trójcy Świętej.

Lublin
fot. Shutterstock

Będąc w Lublinie, warto przespacerować się po Starym Mieście i zajrzeć na rynek – okoliczne uliczki pełne są malowniczych kamienic. Aby zobaczyć niezwykłą panoramę miasta, warto wybrać się na Wieżę Trynitarską, z której roztacza się wspaniały widok na cały Lublin.

Zobacz także

2. Kazimierz Dolny

Położony nad Wisłą Kazimierz Dolny jest popularnym celem weekendowych wypadów. Na urok tego miasta składają się stare kamieniczki, romantyczne zakątki, wspaniałe punkty widokowe i artystyczna atmosfera. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i urokliwych miejsc w Kazimierzu jest niewielki, renesansowy rynek, który z trzech stron otaczają urokliwe kamienice.

Kazimierz Dolny
fot. Shutterstock

W sercu rynku wznosi się studnia z czarnym, drewnianym daszkiem – zdaniem wielu turystów to najlepsze miejsce na pamiątkowe zdjęcie. Ważnym punktem na mapie atrakcji miasta są także ruiny zamku, Góra Trzech Krzyży oraz wąwozy lessowe, a wśród nich najbardziej popularny Korzeniowy Dół.

Zobacz także: Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje

3. Zamość

Będąc w lubelskim, warto zobaczyć Zamość. To polskie miasto, za sprawą unikalnego i niezwykle pięknego Starego Miasta, w 1992 roku wpisano na listę UNESCO. Renesansowa starówka została zaprojektowana na planie gwiazdy, przez co Zamość bywa nazywany „Padwą północy”.

Zamość
fot. Pixabay

Symbolem miasta jest zabytkowy ratusz z 52-metrową wieżą zegarową. Wokół rynku usytuowane są piękne, kolorowe kamienice. Wielbiciele zwiedzania powinni zobaczyć XVI-wieczną katedrę w Zamościu, synagogę czy rotundę zamojską.

4. Nałęczów

Jedną z większych atrakcji woj. lubelskiego jest Nałęczów, czyli jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce. Okres świetności tego miejsca przypada na drugą połowę XIX wieku, kiedy odwiedzało go wielu znanych artystów, m.in. Stefan Żeromski czy Bolesław Prus.

Nałęczów
fot. Shutterstock

W Nałęczowie, z pomocą tutejszego mikroklimatu sprzyjającego obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, leczone są m.in. nadciśnienie tętnicze czy choroba wieńcowa. Wypoczywający mają do dyspozycji rozległy Park Zdrojowy, gdzie znajduje się malowniczy staw oraz historyczna zabudowa – Pałac Małachowskich, Stare Łazienki czy Domek Gotycki.

Zobacz także: Kotlina Kłodzka: 8 największych atrakcji w okolicy 

5. Roztoczański Park Narodowy

W lubelskim nie brakuje atrakcji przyrodniczych - znajduje się tam Roztoczański Park Narodowy. To najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce, obejmujący swym zasięgiem najcenniejsze tereny Roztocza. Na miejscu dostępne są szlaki turystyczne, trasy dydaktyczne i krajobrazowe. Symbolem parku jest Konik Polski – od 1982 roku na obszarze parku funkcjonuje hodowla tego gatunku. Za „stolicę” Roztoczańskiego Parku Narodowego uznaje się miasteczko Zwierzyniec. Słynie ono głównie z pięknego, położonego na środku jeziora kościoła św. Jana Nepomucena – tzw. Kościół na wyspie.

6. Zamek w Janowcu

Kolejną atrakcją lubelskiego są ruiny XVI-wiecznego zamku w Janowcu. Wznoszą się na stromej skarpie nad Wisłą, naprzeciwko Kazimierza Dolnego (można tam przepłynąć promem). Zamek, jako fortyfikację obronną, wybudował hetman wielki koronny Mikołaj Firlej, przedstawiciel jednego z najpotężniejszych rodów magnackich Rzeczypospolitej. Z upływem lat twierdza, wielokrotnie niszczona i przebudowywana, straciła charakter obronny na rzecz funkcji rezydencjalnej. Obecnie zamek pełni funkcję oddziału Muzeum Nadwiślańskiego.

Zamek-w-Janowcu
fot. shutterstock

Z zamkiem w Janowcu związana jest legenda o Czarnej Damie, która ma się rzekomo ukazywać w ruinach podczas pełni księżyca. Jak głoszą podania, jest to duch córki dawnych właścicieli zamku (Heleny Lubomirskiej), która zakochała się w biednym rybaku. Rodzice zabronili Helenie spotykać się z ukochanym i zamknęli ją w zamkowej wieży. Zrozpaczona dziewczyna, nie mogąc wyrzec się swej miłości, postanowiła zakończyć ze swym życiem, wyskakując z wieży. 

Zobacz także

7. Chełm

Chełm, położony na wschodnim krańcu Polski, słynie z… kredy. Zresztą całe miasto ma podłoże kredowe, przez co na próżno szukać tutaj wysokich zabudowań. Biały skarb przez całe wieki wydobywała większość mieszkańców, drążąc korytarze… we własnych piwnicach.

Największą atrakcją Chełma są Podziemia Kredowe, czyli zabytkowa kopalnia stanowiąca unikatową pozostałość górnictwa kredowego w Europie. Podziemny labirynt – z wielopoziomowym kompleksem korytarzy i komór – ma kilkadziesiąt kilometrów długości. Turystom udostępniono tylko część trasy (ok. 2 km) prowadzącej pod centrum starego miasta.

8. Pałac Zamoyskich w Kozłówce

Będąc w województwie lubelskim, warto zobaczyć Kozłówkę. Ta spokojna wieś w północnej części województwa lubelskiego, zasłynęła za sprawą Zespołu Pałacowo-Parkowego rodziny Zamoyskich. Ta niezwykła budowla, otoczona rozległym ogrodem, powstała w XVIII wieku zgodnie z projektem włoskiego architekta, Józefa II Fontana.

Kozłówka - Pałac Zamoyskich
fot. Pixabay

Okres świetności pałacu przypada na czasy Konstantego Zamoyskiego, którego zamierzeniem była przebudowa rezydencji i uczynienie z niej jednej z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich. Wnętrza pałacu przetrwały do dziś w doskonałym stanie (zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku), co czyni je ewenementem w skali całej Europy. Od 2007 roku Zespół Pałacowo-Parkowy w Kozłówce widnieje na liście „Pomników historii”.

ZOBACZ TAKŻE: Rowerem po Polsce. 8 najciekawszych tras rowerowych

9. Krasnobród

Krasnobród nazywany bywa „sercem Roztocza”. To znany ośrodek wypoczynkowy i uzdrowisko. Turyści szczególnie upodobali sobie tutejszy zalew, z atrakcyjną plażą miejską, ciągnący się na zachód od centrum miasta.

Krasnobród
fot.

Krasnobród to również zabytki architektury oraz szlaki turystyczne. Warto odwiedzić Kościół Nawiedzenia NMP, zespół klasztorny dominikanów z XVII wieku oraz Pałac Leszczyńskich. Zimą główną atrakcją jest liczący 500 metrów długości wyciąg narciarski na Górze Chełmowej.

Zobacz także

loader

RadioZET.pl