Zamknij

Zamknięto jedną z najsłynniejszych atrakcji świata. Władze chcą chronić cenny zabytek

23.01.2023 09:48

Władze Peru podjęły decyzję o zamknięciu do odwołania Machu Picchu. Dojazd do uchodzącej za jeden z siedmiu cudów świata atrakcji turystycznej jest od kilku dni blokowany przez demonstrujących. Wcześniej z regionu ewakuowano ponad 400 lokalnych i zagranicznych turystów. 

Strajki w Machu Pichcu
fot. JESUS TAPIA/AFP/East News

Napięta sytuacja polityczna w Peru panuje tak naprawdę od grudnia 2022 roku. Do pierwszych zamieszek doszło krótko po odwołaniu przez parlament prezydenta Pedro Castillo, który z własnej inicjatywy próbował rozwiązać jednoizbowy Kongres. Niebawem miejsce polityka, który został tymczasowo aresztowany, zajęła dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte. Zwolennicy Castillo domagają się rozwiązania Kongresu i ustąpienia z urzędu nowej prezydent. W wielu regionach rząd wprowadził stan wyjątkowy pozwalający na interwencję wojska.

Z uwagi na liczne demonstracje lokalne władze podjęły decyzję o zamknięciu jednej z najsłynniejszych na świecie atrakcji turystycznych. 

Machu Picchu. Zamknięto słynną atrakcję i ewakuowano setki turystów

"Ten popularny wśród turystów kompleks będzie zamknięty do odwołania" – poinformowały władze regionu Cuzco, na którego terenie znajduje się Machu Picchu. Jest to jedna z największych atrakcji kraju, którą każdego roku odwiedzają miliony podróżników z różnych stron świata.

W oficjalnym komunikacie podkreślono, że zabytkowy kompleks musiał zostać zamknięty, ponieważ władze obawiały się, że mógłby zostać zniszczony przez demonstrantów. W piątek zwolennicy Pedro Castillo rozmontowali trakcję kolejową w Cuzco.

Warto przypomnieć, że w miniony weekend setki turystów, którzy utknęli na kilka dni u podnóża Machu Picchu, zostało ewakuowanych. 

"418 krajowych i zagranicznych turystów zostało przewiezionych z wioski Machu Picchu do Cuzco" – poinformowało w sobotę ministerstwo turystyki Peru, ilustrując komunikat zdjęciami pociągu.

Zobacz także: Jedna z największych atrakcji na świecie ma złą nazwę? Machu Picchu może nosić inny tytuł

Machu Picchu - jeden z nowych siedmiu cudów świata

Machu Picchu (w języku keczua stary szczyt) jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie. To zachowane miasto Inków znajduje się w Peru, w odległości 112 km od miasta Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w peruwiańskich Andach. Powstało w II połowie XV wieku i pełniło wtedy funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tamtejszych świątyń. Miasto opuszczono ok. 1537 roku.

7 lipca 2007 roku Machu Picchu zostało ogłoszone jednym z nowych siedmiu cudów świata.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

loader