Oceń
Napięta sytuacja polityczna w Peru panuje tak naprawdę od grudnia 2022 roku. Do pierwszych zamieszek doszło krótko po odwołaniu przez parlament prezydenta Pedro Castillo, który z własnej inicjatywy próbował rozwiązać jednoizbowy Kongres. Niebawem miejsce polityka, który został tymczasowo aresztowany, zajęła dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte. Zwolennicy Castillo domagają się rozwiązania Kongresu i ustąpienia z urzędu nowej prezydent. W wielu regionach rząd wprowadził stan wyjątkowy pozwalający na interwencję wojska.
Z uwagi na liczne demonstracje lokalne władze podjęły decyzję o zamknięciu jednej z najsłynniejszych na świecie atrakcji turystycznych.
Machu Picchu. Zamknięto słynną atrakcję i ewakuowano setki turystów
"Ten popularny wśród turystów kompleks będzie zamknięty do odwołania" – poinformowały władze regionu Cuzco, na którego terenie znajduje się Machu Picchu. Jest to jedna z największych atrakcji kraju, którą każdego roku odwiedzają miliony podróżników z różnych stron świata.
W oficjalnym komunikacie podkreślono, że zabytkowy kompleks musiał zostać zamknięty, ponieważ władze obawiały się, że mógłby zostać zniszczony przez demonstrantów. W piątek zwolennicy Pedro Castillo rozmontowali trakcję kolejową w Cuzco.
Warto przypomnieć, że w miniony weekend setki turystów, którzy utknęli na kilka dni u podnóża Machu Picchu, zostało ewakuowanych.
"418 krajowych i zagranicznych turystów zostało przewiezionych z wioski Machu Picchu do Cuzco" – poinformowało w sobotę ministerstwo turystyki Peru, ilustrując komunikat zdjęciami pociągu.
Zobacz także: Jedna z największych atrakcji na świecie ma złą nazwę? Machu Picchu może nosić inny tytuł
Machu Picchu - jeden z nowych siedmiu cudów świata
Machu Picchu (w języku keczua stary szczyt) jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych na świecie. To zachowane miasto Inków znajduje się w Peru, w odległości 112 km od miasta Cuzco. Położone jest na wysokości 2090-2400 m n.p.m. w peruwiańskich Andach. Powstało w II połowie XV wieku i pełniło wtedy funkcję głównego centrum ceremonialnego, ale także gospodarczego i obronnego. Zamieszkiwali je kapłani, przedstawiciele inkaskiej arystokracji, żołnierze oraz opiekunowie tamtejszych świątyń. Miasto opuszczono ok. 1537 roku.
7 lipca 2007 roku Machu Picchu zostało ogłoszone jednym z nowych siedmiu cudów świata.
Źródło: RadioZET.pl/PAP
Oceń artykuł