Zamknij

Magia czy natura? Nieziemska plaża na Malediwach

Nina Czochara
01.12.2017 15:57

Na pierwszy rzut oka plaża wygląda tak, jakby spadło na nią tysiące gwiazd. Nie jest to jednak  efekt kosmosu czy magii, ale zasługa samej natury. To wyjątkowe miejsce, chociaż wygląda jak nie z tej Ziemi, istnieje naprawdę. Zdjęcia robią ogromne wrażenie!

Magiczna plaża Malediwy
fot. Shutterstock

Magiczna plaża znajduje się na wyspie Mudhdhoo, w atolu Baa na Malediwach. Za niesamowity efekt „świecenia się” tego miejsca odpowiadają mikroskopijne organizmy roślinne, u których ruch otoczenia powoduje bioluminescencję. Lingulodinium polyedrum, podrażnione przepływającymi obok rybami, skorupiakami czy po prostu ruchem ludzkich stóp, zaczynają emitować niesamowitą, turkusową poświatę.

U tych drobnych organizmów w ułamku sekundy substancja, zwana lucyferyną, przeistacza się w oksylucyferynę i rozbłyska światłem bioluminescencji nie tylko na morskich falach, ale również na piasku. Efekt jest naprawdę nieziemski!

ZOBACZ TAKŻE: Malediwy: 6 rzeczy, które warto tutaj zrobić i zobaczyć

Co ciekawe, podobno w Polsce również można zaobserwować takie zjawisko. Ostatni, magiczny pokaz na plaży, widoczny był nocą w okolicach Rewy, w Zatoce Puckiej.

Zobacz, jak wygląda słynna, magiczna plaża na Malediwach.

ZOBACZ TAKŻE: Malediwy. Czy tak wygląda raj? [PRZEWODNIK]
___

RadioZET.pl/CN