Zamknij

Polacy pokochali ten wyspiarski kraj. Rekordowa liczba turystów na Malcie

02.12.2022 10:46

Polacy po długim okresie ograniczeń wywołanych pandemią chętnie wracają do podróżowania. Jednym z kierunków, który zdobywa coraz większą popularność, jest Malta. W tym roku zanotowano tam rekordową liczbę turystów z naszego kraju.

Malta, Valletta
fot. Shutterstock

Malta to wyspiarskie państwo otoczone wodami Morza Śródziemnego. Z każdym rokiem miejsce to staje się coraz popularniejszym kierunkiem na urlop, również wśród polskich turystów. Potwierdzają to dane przekazane przez ministra turystyki Malty.

Malta. Rekordowa liczba turystów z Polski

Malta w ostatnich latach cieszy się sporym zainteresowaniem wśród turystów z naszego kraju. Okazuje się, że ten rok może przynieść historyczny rekord – do końca września Maltę odwiedziło 105 tysięcy polskich turystów, a w całym 2022 roku spodziewanych jest ich nawet 135 tysięcy.

Oznacza to wzrost o prawie 30 proc. w stosunku do liczby Polaków, którzy odwiedzili Maltę w 2019 roku – wówczas było to 104 tys. gości.

Takie informacje podał minister turystyki Malty Clayton Bartolo podczas oficjalnego otwarcia nowego biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej (MTA) w Warszawie.

– Turystyka pozostaje główną siłą napędową maltańskiej gospodarki. Otwarcie tego biura potwierdza, jak bardzo nas rząd jest zdeterminowany, aby pokazać, że sektor turystyczny nie tylko odzyskuje siły, ale jest wzmocniony, stawiając na jego zrównoważony charakter w najbliższych latach – wskazał minister turystyki Malty.

Z Polski na Maltę lata regularnie trzech przewoźników lotniczych – Wizz Air, Ryanair i Air Malta. "Malta to destynacja dla każdego i o każdej porze roku, nie tylko na lato" – podkreślał Bartolo.

Malta dobrym kierunkiem na urlop przez cały rok

Malta to miejsce, które oferuje wiele atrakcji. Skaliste wybrzeża, niesamowite plaże i klify, doskonałe miejsca nurkowe, a przede wszystkim imponujące bogactwo zabytków w Valletcie przyciągają turystów z całej Europy.

Na wyspie znajduje się aż 90 kąpielisk, wśród których z pewnością wyróżnia się Mellieha Bay (zwana też Ghadira Bay). Nie można zapomnieć też o systemie podziemnych korytarzy tuż nad taflą morza, czyli o Błękitnej Grocie. 

Atutem Malty jest bez wątpienia klimat. To wyspiarskie państwo leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego – ciepłego i suchego. Lato na wyspie jest gorące – średnia temperatura powietrza wynosi 30 st. Celsjusza. Z kolei zima na Malcie jest łagodna – najniższych temperatur można spodziewać się w styczniu – ok.12-14 st. Celsjusza. W grudniu, lutym i marcu jest kilka stopni więcej. Od połowy listopada do połowy maja wyspy są zielone i bujne dzięki pierwszym deszczom padającym po upalnym sezonie letnim. Zaletą wyjazdów w sezonie zimowym jest brak tłumów i niższe ceny. 

Źródło: Materiały prasowe

loader