Zamknij

Polskie miasta wyróżnione. Trafiły na listę najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie

10.11.2022 09:39

Brytyjski dziennik "The Times" przygotował zestawienie najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Znalazły się w nim 24 miasta, które w okresie świątecznym prezentują się szczególnie pięknie i magicznie. Mamy powody do dumy, bo na listę trafiły dwa polskie akcenty. Które jarmarki warto odwiedzić w tym roku? 

Jarmark świąteczny w Krakowie
fot. Ed Rhodes/robertharding/East News

Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się ogromną popularnością. Stragany pełne są świątecznych dekoracji, tradycyjne przysmaki, zapach pierników i grzanego wina oraz magiczna sceneria tworzą niezwykły klimat w wielu europejskich miastach.

O miano tych najpiękniejszych regularnie walczy kilka miast, ale doceniane są również polskie "imprezy". Miłośnicy świątecznej atmosfery koniecznie powinni odwiedzić choćby jeden z 24 wyróżnionych jarmarków bożonarodzeniowych.

Zobacz także: Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce. 8 miast, które warto odwiedzić

Gdańsk i Kraków z najpiękniejszymi jarmarkami 

Na podium zestawienia przygotowanego przez "The Times" znalazły się jarmarki świąteczne w Kolonii, Salzburgu i Berlinie. W pierwszej dziesiątce pojawiły się także Budapeszt, Praga, Strasburg, Göteborg, Bratysława, Słowacja, Czeski Krumlow oraz Wiedeń.

Na liście nie zabrakło też polskich akcentów. 16. miejsce zajął Gdańsk, gdzie jarmark zostanie otwarty 23 listopada i potrwa do 1 stycznia.

„W historycznym centrum Gdańska jarmark bożonarodzeniowy to magiczna zimowa kraina, w której romans emanuje z każdego zakątka – jest nawet miejsce, w którym zakochani mogą całować się pod jemiołą w nadziei na długie wspólne życie” – wymienia „The Times”.

Brytyjski dziennik docenił też Gdańsk za doskonałą kuchnię. "Zasmakuj w szerokiej gamie przysmaków z całego świata, w tym tradycyjnej kuchni polskiej (spróbuj koniecznie pierogów). Smakoszy skuszą alzackie naleśniki, grecka bougatsa i hiszpańskie churros. Rozgrzej się kubkiem gorącej czekolady, grzanym piwem lub aromatycznym grzanym winem" – czytamy w opisie do zestawienia.

Nieco niżej na liście, na 18. pozycji, znalazł się Kraków – tam jarmark trwa od 25 listopada do 1 stycznia. Stolica Małopolski została wyróżniona za sprawą oferowanego bogactwa na stoiskach (w tym ciekawych ozdób i wyszukanych szopek świątecznych). Brytyjski dziennik zwrócił też uwagę na lokalną kuchnię i zapach grzanego wina. Wymienił jednocześnie kilka innych atrakcji, które nadają wyjątkowego klimatu polskiemu miastu w okresie świątecznym.

"Możesz założyć łyżwy na zaśnieżonym placu, napić się grzanego wina i spróbować pierników, ale też doznać chwili wytchnienia w spokojnych galeriach i kościołach oświetlonych świecami. Spacer po Rynku Głównym, największym średniowiecznym rynku w Europie, jest niezwykłym doświadczeniem" – wyjaśniają dziennikarze "The Times".

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie wg "Times"

 1. Kolonia, Niemcy
 2. Salzburg, Austria
 3. Berlin, Niemcy
 4. Budapeszt, Węgry
 5. Praga, Czechy
 6. Strasburg, Francja
 7. Göteborg, Szwecja
 8. Bratysława, Słowacja
 9. Czeski Krumlow, Czechy
 10. Wiedeń, Austria
 11. Kopenhaga, Dania
 12. Tallin, Estonia
 13. Bruksela, Belgia
 14. Bazylea, Szwajcaria
 15. Edynburg, Szkocja
 16. Gdańsk, Polska
 17. Metz, Francja
 18. Kraków, Polska
 19. Esslingen, Niemcy
 20. Norymberga, Niemcy
 21. Sewilla, Hiszpania
 22. Zagrzeb, Chorwacja
 23. Brugia, Belgia
 24. Merano, Włochy

Źródło: The Times

Kraków - Wawel
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock