Zamknij

Pierwszy kraj na świecie przywrócił restrykcje wjazdowe dla wszystkich turystów. Duże zmiany dla podróżujących

11.01.2023 10:42

Nepal jest jedynym krajem na świecie, który zdecydował się na przywrócenie restrykcji wjazdowych dla wszystkich podróżujących. Turyści przy przekraczaniu granicy muszą teraz przedstawić certyfikat pełnego szczepienia lub okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Katmandu, Nepal
fot. Shutterstock

Wraz z wybuchem pandemii koronawirusa władze Nepalu, tak jak większość krajów na świecie, zdecydowały się wprowadzić obostrzenia wjazdowe. Rząd utrzymywał je aż do marca 2022 roku. Dopiero więc od kilku miesięcy turyści mogą podróżować do tego kraju bez żadnych ograniczeń. A raczej mogli, ponieważ - jak podaje portal fly4free.pl - właśnie władze Nepalu postanowiły przywrócić restrykcje wjazdowe. Co ciekawe, decyzja w tej sprawie zapadła już kilkanaście dni temu.

Zobacz także: Popularne lotnisko w Europie szykuje rewolucyjne zmiany. Duże ułatwienie dla pasażerów

Nepal przywrócił restrykcje wjazdowe dla wszystkich turystów

Zgodnie z nowymi zasadami, wszyscy turyści, którzy chcą odwiedzić Nepal, przy przekraczaniu granicy zobowiązani są do okazania certyfikatu pełnego zaszczepienia. Podróżni, zamiast wspomnianego dokumentu, mogą również przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badanie musi zostać wykonane maksymalnie 72 godziny przed rozpoczęciem podróży. Honorowane są wyłącznie testy PCR.

Ponadto władze Nepalu zaznaczają, że przy wjeździe do kraju konieczne może być też okazanie dokumentu poświadczającego rezerwację miejsca noclegowego oraz dowodu posiadania ubezpieczenia. Tamtejszy rząd tłumaczy, że decyzja o przywróceniu obostrzeń podyktowana jest wzrostem zakażeń koronawirusem, głównie w Chinach, ale też w Korei Południowej oraz Japonii. 

Zobacz także: Ryanair po raz kolejny każe pasażerom dopłacać do kupionych już biletów. Powodem wzrost podatku lotniczego 

Na razie Nepal jest jedynym krajem, który zdecydował się na przywrócenie obostrzeń wjazdowych dla wszystkich podróżujących. Warto jednak zaznaczyć, że kilka dni temu także władze Tajlandii ogłosiły zaostrzenie restrykcji, jednak niedługo później zmieniły zdanie i się z tego wycofały.

UE chce wprowadzenia restrykcji wobec turystów z Chin

Pod koniec 2022 r. władze Chin zrezygnowały z utrzymywanej przez niemal trzy lata polityki "zero covid" i zniosły wszystkie restrykcje. To z kolei spowodowało znaczny wzrost zakażeń koronawirusem na terenie tego kraju. Wiele państw zaczęło się więc obawiać kolejnej fali pandemii. 

W minioną środę 4 stycznia Unia Europejska zaleciła krajom członkowskim, aby wymagały od podróżnych przybywających z Chin przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, przeprowadzonego nie wcześniej niż 48 godz. przed wejściem na pokład samolotu. Rada zaleca także, aby państwa UE wymagały od pasażerów lotów do i z Chin noszenia maseczek na twarzach oraz aby rządy krajów UE wprowadziły losowe testy pasażerów przybywających z Chin. Na zaostrzenie restrykcji wobec podróżnych z tego państwa zdecydowały się już m.in. Francja, Włochy, Hiszpania oraz Niemcy. 

loader

RadioZET.pl/fly4free.pl/simpleflying.com