Zamknij

Sąsiad Polski na wakacje znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany od 1 czerwca

26.05.2022 12:02

Władze Niemiec poinformowały, że wraz z początkiem czerwca zniesione zostaną wszystkie obostrzenia nałożone na podróżujących w związku z pandemią koronawirusa. Restrykcje wjazdowe mają zniknąć na okres przynajmniej trzech miesięcy.

Sąsiad Polski na wakacje znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany od 1 czerwca
fot. SHUTTERSTOCK

W ostatnim czasie wiele krajów na świecie zniosło część lub nawet wszystkie restrykcje wjazdowe wprowadzone po wybuchu pandemii koronawirusa. Na taki krok zdecydowały się już m.in. Czechy, Szwajcaria, Grecja, Argentyna czy Wietnam. Już niebawem do tego grona dołączy kolejne państwo - tym razem zachodni sąsiad Polski, czyli Niemcy.

Zobacz także: Zrobił kawał pasażerom samolotu. Niektórzy podróżni zaczęli panikować

Niemcy na wakacje znoszą wszystkie restrykcje wjazdowe

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od środy 1 czerwca. Zgodnie z nimi wszyscy podróżujący do Niemiec będą mogli swobodnie przekraczać granicę. Turyści nie będą już musieli przedstawiać paszportu szczepionkowego, zaświadczenia o przejściu infekcji ani negatywnego wyniku testu na koronawirusa. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obostrzenia wjazdowe mają zniknąć na okres minimum trzech miesięcy. 

Zawiesimy zasadę 3G przy wjeździe do końca sierpnia - powiedział minister zdrowia Karl Lauterbach.

Nie oznacza to jednak, że we wrześniu restrykcje na pewno powrócą, ale nie można tego wykluczyć. Wszystko zależeć będzie od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

Przypomnijmy, że obecnie turyści, którzy chcą odwiedzić Niemcy, muszą przedstawić ważny paszport szczepionkowy lub zaświadczenie o przebyciu choroby (tego typu dokument ważny jest 90 dni, licząc od pozytywnego wyniku testu).

Z kolei osoby niezaszczepione oraz ci, którzy nie przeszli infekcji, zobowiązani są do poddania się badaniu w kierunku COVID-19. Honorowane są zarówno testy PCR, jak i antygenowe. Podróżni muszą je wykonać nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Niemiec lub nie wcześniej niż 48 godzin przed planowanym początkiem podróży - o ile wjazd następuje z użyciem środka transportu zapewnionego przez przewoźnika np. autobus, pociąg, samolot.

Podróżni z Polski nie mają obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego.

Od jakiegoś czasu Niemcy odnotowują znaczny spadek zakażeń koronawirusem. We wtorek (24 maja) Instytut Roberta Kocha zarejestrował 64 437 nowych infekcji, czyli o 21 815 mniej niż tydzień temu.

Zobacz także: Wakacje 2022: dokąd wjedziemy bez szczepienia i testu? Te kraje zniosły restrykcje [LISTA]

loader

RadioZET.pl/gov.pl/reuters.com