Zamknij

Nowe zasady wyrabiania paszportów. Ważne zmiany dla podróżujących

15.11.2022 09:29

Od 14 listopada obowiązują nowe zasady wnioskowania o paszport. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami wyrobienie nowego dokumentu ma być dla podróżujących o wiele łatwiejsze, podobnie jak zgłoszenie jego uszkodzenia czy utraty. Docelowo paszport będzie dostępny także w formie elektronicznej, a więc w aplikacji mObywatel.

Paszport
fot. Shutterstock

Zmiany są związane z wdrożeniem nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych, który ma zastąpić dotychczasową Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych. Ma on ułatwić procedury związane z wyrobieniem paszportu. RDP będzie jedną z części Systemu Rejestrów Państwowych – obok dowodów osobistych, numerów PESEL, danych kontaktowych czy rejestrów stanu cywilnego. Co te zmiany oznaczają dla osób ubiegających się o paszport?

Zobacz także: Najsilniejsze paszporty świata. Jak w zestawieniu wypada Polska? [LISTA]

Łatwiejsze zasady wyrabiania paszportów

Nowe przepisy mają przede wszystkim uprościć procedury związane z wyrobieniem paszportu i zapewnić dostęp do danych przez internet. To pozwoli osobom, które planują wyjazd i potrzebują tego dokumentu, na łatwiejsze przejście przez wszystkie formalności. 

Osoba wnioskująca o wydanie paszportu nie będzie już musiała wypełniać ręcznie wniosków. Wszystkim zajmie się urzędnik, który niezbędne dane wprowadzi elektronicznie, bezpośrednio do systemu. Wnioskodawca musi jedynie potwierdzić dane podpisem na specjalnym urządzeniu do pobierania podpisu. Nadal konieczne będzie (tak jak to było do tej pory) dostarczenie zdjęcia, złożenie odcisków palców i przedstawienie dowodu opłaty za paszport.

Informację, kiedy można odebrać dokument, urząd paszportowy wyśle mailem lub SMS-em na podany numer telefonu. Przy odbiorze będzie można potwierdzić tożsamość także na podstawie odcisku palca.

Paszport trafi do aplikacji mObywatel

Nowy Rejestru Dokumentów Paszportowych zapewni jednocześnie dostęp do wielu usług elektronicznych – będzie można sprawdzić swoje dane, dostać powiadomienie o zbliżającym się terminie wygaśnięcia ważności dokumentu, a także – po potwierdzeniu tożsamości na przykład przez profil zaufany – zgłosić utratę dokumentu, co skutkuje jego automatycznym unieważnieniem.

Janusz Cieszyński pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa zapowiedział, że docelowo paszport trafi do aplikacji mObywatel. Jednocześnie ma zostać wprowadzona uznawalność elektronicznego dokumentu na równi z fizycznym. Nie podano jednak konkretnych terminów. Cieszyński zastrzegł jednak, że ważna jest kwestia zawierania konkretnych porozumień, a obecnie jedynym krajem na świecie, który wprowadził w pełni elektroniczny paszport jest Ukraina.

To byłaby duża zmiana dla podróżujących, chociaż na jej pełne efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. Warto podkreślić, że przy przekraczaniu granic większość krajów uznaje obecnie jedynie papierowe paszporty.

Źródło: Rzeczpospolita, Fly4free

loader