Oceń
Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica Małopolski cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród turystów z naszego kraju, ale również z zagranicy. Jednak również okolice Krakowa mają bardzo wiele do zaoferowania. Oto 10 najciekawszych miejsc na jednodniową wycieczkę poza miasto.
Ojcowski Park Narodowy
Z Krakowa warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Miejsce to zachwyca swoim bogactwem przyrodniczym, ciekawymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz ruinami zamków. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Grota Łokietka – to tutaj według legendy przez sześć tygodni skrywał się przebywający na wygnaniu monarcha.
Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w parku jest Zamek Pieskowa Skała. Charakterystyczna budowla, zawieszona niejako na skale, nazywana jest perłą architektury renesansowej. Tuż przed zamkiem wyróżnia się maczuga Herkulesa – wapienna skała wznosząca się na wysokość 25 metrów. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika.
- Ojcowski Park Narodowy: ok. 20 km z Krakowa
Zalipie: malowana wieś w Polsce
To miejsce uznawane za najbardziej kolorową wioskę w Polsce. Wszystko za sprawą przepięknych malowideł z motywami kwiatowymi - zdobią one domy, budynki gospodarcze, studnie, płoty, a nawet budy dla psów. Zalipie to żywy skansen niecodziennej tradycji, dzięki czemu zabudowa tej wioski znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
Najsłynniejszym z malowanych obiektów jest Zagroda Felicji Curyłowej. Miejsce to zyskało międzynarodową sławę – jest bardzo chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów.
- Zalipie: ok. 80 km od Krakowa
Wieliczka
Ciekawym pomysłem na krótką wycieczkę z Krakowa jest słynna Kopalnia Soli „Wieliczka”. Wizyta w tym miejscu to wędrówka po zjawiskowo pięknych, solnych podziemiach ciągnących się na głębokości niemal 135 metrów. We wnętrzach kopalni czekają wykute w soli kaplice, podziemne jeziora, rzeźby solne i imponujące komory, wśród których najpiękniejszą jest Kaplica św. Kingi.
Kopalnia Soli „Wieliczka” to blisko 3 kilometry krętych korytarzy oraz 800 schodów do pokonania. Chętni mogą również skorzystać z przejazdu podziemną kolejką szynową. Wpisana na listę UNESCO kopalnia jest odwiedzana każdego roku przez ponad milion turystów z Polski i zagranicy.
- Wieliczka: ok. 16 km z Krakowa
Pustynia Błędowska: wycieczka na „polską Saharę”
W okolicy Krakowa, na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego, znajduje się jedna z największych pustyni nie tylko w Polsce, ale też w Europie. „Polska Sahara”, jak czasem nazywane jest to miejsce, ma niemal 10 km długości i do 4 metrów szerokości.
Dla turystów przygotowano tu dwie ścieżki dydaktyczne o długości 10 km. W okresie międzywojennym obszar pustynny pełnił funkcję poligonu wojskowego. Właśnie dlatego część Pustyni Błędowskiej jest niedostępna dla ruchu turystycznego – ze względu na ryzyko natknięcia się na niewypał.
- Pustynia Błędowska: ok. 50 km od Krakowa
Lanckorona. Spotkanie z historią
Lanckorona ze swoja kilkusetletnią historią i zabytkową zabudową jest jednym z najpiękniejszych zakątków w okolicy Krakowa. Miejsce to nazywane jest „miasteczkiem na wzgórzu”. Z najwyższego punktu, Góry Lanckorońskiej (550 m n.p.m.) z ruinami XIV-wiecznego zamku, roztacza się niezwykły widok na lasy, skały, wąwozy i wzgórza.
Lanckorona słynie też z drewnianej architektury, chałup krytych gontem oraz willi otoczonych ogrodami. To idealne miejsce na wyciszenie i odpoczynek od tętniącego życiem Krakowa.
- Lanckorona: ok. 36 km od Krakowa
Zamek Królewski w Niepołomicach
Na krótką wycieczkę z Krakowa warto wybrać się też w kierunku Niepołomic. Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest Zamek Królewski nazywany „drugim Wawelem”. Budowla ta została wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Przez wieki zamek był rezydencją polskich władców, którzy przybywali z Krakowa na polowania w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.
Z upływem lat twierdza była rozbudowywana przez kolejnych władców, a następnie przebudowana w stylu renesansowym. Obecnie Zamek Królewski w Niepołomicach jest otwarty dla turystów. Mieści się w nim także hotel i centrum konferencyjne.
- Niepołomice: ok. 25 km od Krakowa
Zobacz także: Szczawnica: co warto zobaczyć? Największe atrakcje w mieście i okolicy
Oświęcim i Auschwitz-Birkenau
W okolicy Krakowa nie można pominąć też kompleksu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jako największy taki obiekt stworzony podczas II wojny światowej stał się symbolem nazistowskich zbrodni. W 1947 r. teren obozu został przekształcony w muzeum, a od 1979 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Muzeum Auschwitz-Birkenau jest miejscem upamiętnienia tragicznych doświadczeń wojennych oraz oddania hołdu ofiarom. Na kompleks składają się zarówno poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, pozostałości dróg, jak również dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Niezwykle cenne są pamiątki po więźniach, w tym m.in. walizki, buty, pasiak i przedmioty codziennego użytku.
- Oświęcim: ok. 72 km z Krakowa
Tyniec i najstarszy klasztor w Polsce
Choć Tyniec od 1973 roku administracyjnie jest już częścią Krakowa, to leży na obrzeżach stolicy Małopolski. Miejsce to słynie z zabytkowego opactwa benedyktynów, które powstało najprawdopodobniej w XI wieku. Obecnie jest to jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów w Polsce.
Budowla przez lata burzliwej historii została poważnie zniszczona – nie tylko w czasie najazdów ze strony wroga, ale też podczas pożaru w połowie XIX wieku. Dopiero w 2008 roku zakończono wieloletnią odbudowę klasztoru. W odrestaurowanym budynku dawnej biblioteki opactwa znajduje się muzeum prezentujące historię tynieckiego wzgórza i benedyktyńskiej wspólnoty. Najpiękniejszy widok na klasztor w Tyńcu rozpościera się jednak z drugiego brzegu Wisły – w Piekarach.
Bochnia – Kopalnia Soli oraz Muzeum Motyli
Miasto to warto odwiedzić dla dwóch atrakcji. Jedną z nich jest Kopalnia Soli Bochnia widniejąca na liście UNESCO i znana również wśród turystów z zagranicy.
W Bochni ciekawym miejscem jest też Muzeum Motyli. Ta niewielka, prywatna placówka gromadzi kilkaset gatunków motyli. Okazy pochodzą z podróży właścicieli muzeum po Europie, Afryce i obu Amerykach, a także zostały przekazane na własność przez innych kolekcjonerów.
- Bochnia: ok. 45 km z Krakowa
Wygiełzów i Nadwiślański Park Etnograficzny
To idealna propozycja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak niegdyś żyli mieszkańcy Małopolski. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to niezwykły skansen budownictwa ludowego i kultury Krakowiaków Zachodnich.
Na terenie ok. 5 ha znajduje się 25 zabytków budownictwa drewnianego. Są to między innymi zagrody chłopskie, chałupy miejskie, karczma oraz najstarszy w całym skansenie XVII-wieczny kościół z Ryczowa.
- Wygiełzów: ok. 40 km z Krakowa
Oceń artykuł