Zamknij

Okolice Krakowa: co warto zwiedzić? 10 najciekawszych miejsc i atrakcji

19.05.2021
Aktualizacja: 17.11.2022 15:57

W okolicy Krakowa znajdziemy wiele niezwykłych miejsc. Bogaty przyrodniczo i kulturowo Ojcowski Park Narodowy, malowana wieś Zalipie, Pustynia Błędowska nazywaną „polską Saharą” czy słynna Kopalnia Soli "Wieliczka". Co jeszcze warto zwiedzić w okolicy Krakowa? Podpowiadamy.

Ojcowski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Stolica Małopolski cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród turystów z naszego kraju, ale również z zagranicy. Jednak również okolice Krakowa mają bardzo wiele do zaoferowania. Oto 10 najciekawszych miejsc na jednodniową wycieczkę poza miasto. 

Ojcowski Park Narodowy

Z Krakowa warto wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Miejsce to zachwyca swoim bogactwem przyrodniczym, ciekawymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz ruinami zamków. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się Grota Łokietka – to tutaj według legendy przez sześć tygodni skrywał się przebywający na wygnaniu monarcha.

Ojcowski Park Narodowy
fot. Shutterstock

Jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w parku jest Zamek Pieskowa Skała. Charakterystyczna budowla, zawieszona niejako na skale, nazywana jest perłą architektury renesansowej. Tuż przed zamkiem wyróżnia się maczuga Herkulesa – wapienna skała wznosząca się na wysokość 25 metrów. Stanowi ona bardzo charakterystyczny element krajobrazu Doliny Prądnika.

  • Ojcowski Park Narodowy: ok. 20 km z Krakowa

Zalipie: malowana wieś w Polsce

To miejsce uznawane za najbardziej kolorową wioskę w Polsce. Wszystko za sprawą przepięknych malowideł z motywami kwiatowymi - zdobią one domy, budynki gospodarcze, studnie, płoty, a nawet budy dla psów. Zalipie to żywy skansen niecodziennej tradycji, dzięki czemu zabudowa tej wioski znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Zalipie
fot. Shutterstock

Najsłynniejszym z malowanych obiektów jest Zagroda Felicji Curyłowej. Miejsce to zyskało międzynarodową sławę – jest bardzo chętnie odwiedzane przez zagranicznych turystów.

  • Zalipie: ok. 80 km od Krakowa

Wieliczka

Ciekawym pomysłem na krótką wycieczkę z Krakowa jest słynna Kopalnia Soli „Wieliczka”. Wizyta w tym miejscu to wędrówka po zjawiskowo pięknych, solnych podziemiach ciągnących się na głębokości niemal 135 metrów. We wnętrzach kopalni czekają wykute w soli kaplice, podziemne jeziora, rzeźby solne i imponujące komory, wśród których najpiękniejszą jest Kaplica św. Kingi.

Kopalnia Soli "Wieliczka"
fot. Shutterstock

Kopalnia Soli „Wieliczka” to blisko 3 kilometry krętych korytarzy oraz 800 schodów do pokonania. Chętni mogą również skorzystać z przejazdu podziemną kolejką szynową. Wpisana na listę UNESCO kopalnia jest odwiedzana każdego roku przez ponad milion turystów z Polski i zagranicy.

  • Wieliczka: ok. 16 km z Krakowa

Pustynia Błędowska: wycieczka na „polską Saharę”

W okolicy Krakowa, na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego, znajduje się jedna z największych pustyni nie tylko w Polsce, ale też w Europie. „Polska Sahara”, jak czasem nazywane jest to miejsce, ma niemal 10 km długości i do 4 metrów szerokości.

Pustynia Błędowska
fot. Shutterstock

Dla turystów przygotowano tu dwie ścieżki dydaktyczne o długości 10 km. W okresie międzywojennym obszar pustynny pełnił funkcję poligonu wojskowego. Właśnie dlatego część Pustyni Błędowskiej jest niedostępna dla ruchu turystycznego – ze względu na ryzyko natknięcia się na niewypał.

  • Pustynia Błędowska: ok. 50 km od Krakowa

Lanckorona. Spotkanie z historią

Lanckorona ze swoja kilkusetletnią historią i zabytkową zabudową jest jednym z najpiękniejszych zakątków w okolicy Krakowa. Miejsce to nazywane jest „miasteczkiem na wzgórzu”. Z najwyższego punktu, Góry Lanckorońskiej (550 m n.p.m.) z ruinami XIV-wiecznego zamku, roztacza się niezwykły widok na lasy, skały, wąwozy i wzgórza.

Lanckorona
fot. Shutterstock

Lanckorona słynie też z drewnianej architektury, chałup krytych gontem oraz willi otoczonych ogrodami. To idealne miejsce na wyciszenie i odpoczynek od tętniącego życiem Krakowa.

  • Lanckorona: ok. 36 km od Krakowa

Zamek Królewski w Niepołomicach

Na krótką wycieczkę z Krakowa warto wybrać się też w kierunku Niepołomic. Najważniejszym zabytkiem tego miasta jest Zamek Królewski nazywany „drugim Wawelem”. Budowla ta została wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego. Przez wieki zamek był rezydencją polskich władców, którzy przybywali z Krakowa na polowania w pobliskiej Puszczy Niepołomickiej.

Zamek Królewski w Niepołomicach
fot. Shutterstock

Z upływem lat twierdza była rozbudowywana przez kolejnych władców, a następnie przebudowana w stylu renesansowym. Obecnie Zamek Królewski w Niepołomicach jest otwarty dla turystów. Mieści się w nim także hotel i centrum konferencyjne.

  • Niepołomice: ok. 25 km od Krakowa

Zobacz także: Szczawnica: co warto zobaczyć? Największe atrakcje w mieście i okolicy

Oświęcim i Auschwitz-Birkenau

W okolicy Krakowa nie można pominąć też kompleksu byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Jako największy taki obiekt stworzony podczas II wojny światowej stał się symbolem nazistowskich zbrodni. W 1947 r. teren obozu został przekształcony w muzeum, a od 1979 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Auschwitz-Birkenau jest miejscem upamiętnienia tragicznych doświadczeń wojennych oraz oddania hołdu ofiarom. Na kompleks składają się zarówno poobozowe bloki, baraki, wieże strażnicze, pozostałości dróg, jak również dziesiątki tysięcy przedmiotów o szczególnym charakterze, wymowie i symbolice. Niezwykle cenne są pamiątki po więźniach, w tym m.in. walizki, buty, pasiak i przedmioty codziennego użytku.

  • Oświęcim: ok. 72 km z Krakowa

Tyniec i najstarszy klasztor w Polsce

Choć Tyniec od 1973 roku administracyjnie jest już częścią Krakowa, to leży na obrzeżach stolicy Małopolski. Miejsce to słynie z zabytkowego opactwa benedyktynów, które powstało najprawdopodobniej w XI wieku. Obecnie jest to jeden z najstarszych i najważniejszych klasztorów w Polsce.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
fot. Shutterstock

Budowla przez lata burzliwej historii została poważnie zniszczona – nie tylko w czasie najazdów ze strony wroga, ale też podczas pożaru w połowie XIX wieku. Dopiero w 2008 roku zakończono wieloletnią odbudowę klasztoru. W odrestaurowanym budynku dawnej biblioteki opactwa znajduje się muzeum prezentujące historię tynieckiego wzgórza i benedyktyńskiej wspólnoty. Najpiękniejszy widok na klasztor w Tyńcu rozpościera się jednak z drugiego brzegu Wisły – w Piekarach.

Bochnia – Kopalnia Soli oraz Muzeum Motyli

Miasto to warto odwiedzić dla dwóch atrakcji. Jedną z nich jest Kopalnia Soli Bochnia widniejąca na liście UNESCO i znana również wśród turystów z zagranicy.

W Bochni ciekawym miejscem jest też Muzeum Motyli. Ta niewielka, prywatna placówka gromadzi kilkaset gatunków motyli. Okazy pochodzą z podróży właścicieli muzeum po Europie, Afryce i obu Amerykach, a także zostały przekazane na własność przez innych kolekcjonerów. 

  • Bochnia: ok. 45 km z Krakowa

Wygiełzów i Nadwiślański Park Etnograficzny

To idealna propozycja dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak niegdyś żyli mieszkańcy Małopolski. Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to niezwykły skansen budownictwa ludowego i kultury Krakowiaków Zachodnich.

Wygiełzów
fot. Shutterstock

Na terenie ok. 5 ha znajduje się 25 zabytków budownictwa drewnianego. Są to między innymi zagrody chłopskie, chałupy miejskie, karczma oraz najstarszy w całym skansenie XVII-wieczny kościół z Ryczowa.

  • Wygiełzów: ok. 40 km z Krakowa