Zamknij

Padł kolejowy rekord. Pociągami jechało najwięcej podróżnych od dekady

01.12.2022 09:39

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) zanotował rekordowe wyniki. W październiku br. niemal 32,8 mln pasażerów podróżowało pociągami. To o prawie 6 mln więcej niż w 2021 roku. Jednocześnie to najwyższa wartość odnotowana w miesięcznych statystykach od dekady. 

PKP Intercity
fot. Karolina Misztal/Reporter/East News

W ostatnim czasie coraz chętniej podróżujemy pociągiem. Wskazują na to ostatnie dane opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego (UTK). 

Zobacz także: Zmiany w rozkładzie jazdy PKP Intercity. Warto sprawdzić przed podróżą

Najwięcej pasażerów od dekady. Padł kolejowy rekord

Jak poinformował UTK, prawie 32,8 mln pasażerów podróżowało pociągami w październiku br. To o 5,8 mln osób więcej niż przed rokiem, co przekłada się na wzrost o 21,5 proc.

– To najwyższa wartość odnotowana w miesięcznych statystykach od 2012 r. – przekazał urząd. Liczba ta jest również wyższa o 1,6 mln osób, czyli o 5,1 proc. niż w październiku 2019 r., ostatniego roku przed pandemią.

Średnia odległość, jaką pasażer kolei pokonał w ubiegłym miesiącu, to prawie 63 km. To o 3,4 km więcej (5,7 proc.) niż rok wcześniej.

Jak poinformował UTK, ogółem od początku roku pociągami podróżowało 281,8 mln osób, czyli o 42,8 proc. więcej niż rok temu i o 3,1 mln podróżnych więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

PKP Intercity zapowiada nową, hitową trasę

PKP Intercity zapowiedział w ostatnim czasie ciekawą nowość. Od 11 grudnia w rozkładzie jazdy pojawi się nowe połączenie kolejowe Kraków – Wilno – Kraków przez Warszawę. W czasie tej trasy turyści będą zmuszeni do jednej przesiadki.

– Dzięki współpracy PKP Intercity z kolejami litewskimi LTG Link, uzgodnione zostało obustronne skomunikowanie na stacji Mockava, pomiędzy pociągiem IC "Hańcza" a pociągiem LTG Link relacji Wilno – Mockava – Wilno [...] Składy będą podstawiane na ten sam peron, co ułatwi pasażerom przejście między pociągami. Podróż, pomimo że z przesiadką, będzie odbywała się na jednym bilecie – wskazano w komunikacie.

Bilet PKP Intercity z Krakowa do Wilna kosztuje 30 euro, a do Kowna – 25 euro. Za podróż z Warszawy do Wilna pasażerowie zapłacą 25 euro, a do Kowna – 20 euro.

Źródło: RadioZET.pl/PAP

loader