Zamknij

Pierwsza linia w Europie wprowadzi szybkie darmowe wi-fi w samolocie. To będzie rewolucja w lataniu

12.01.2023 09:37

Łotewska linia Air Baltic ogłosiła plany instalacji routerów opartych o system internetowy Starlink firmy SpaceX na pokładach wszystkich Airbusów A220. Taka zmiana zapewni pasażerom bezpłatny dostęp do szybkiego wi-fi podczas każdego lotu. To może być prawdziwa rewolucja w lataniu. 

Internet w samolocie
fot. Shutterstock

Wielu pasażerów miało okazję się przekonać, że internet na pokładach samolotów nie jest idealny. Najczęściej jest to usługa płatna, a jakość połączenia również pozostawia wiele do życzenia. Okazuje się, że już wkrótce może się to zmienić. Linia Air Baltic chce zaoferować szybki i darmowy internet w samolotach. Jeśli plan wypali, można mieć nadzieję, że w ślad za europejskim przewoźnikiem pójdą też inni. 

Zobacz także: Ryanair każe pasażerom dopłacać do kupionych już biletów. Powodem wzrost podatku lotniczego

Air Baltic wprowadzi darmowy szybki internet w samolocie

Air Baltic ogłosił w komunikacie prasowym plany wyposażenia całej floty Airbusa A220-300 w system internetowy Starlink firmy SpaceX, co ma zapewnić podróżującym dostęp do szybkiego internetu na pokładzie. Instalacja nowoczesnego systemu ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. 

To historyczny moment dla naszej linii lotniczej i całej branży. Wkrótce Air Baltic jako pierwsza linia lotnicza w Europie uruchomi na pokładzie szybki, nieograniczony i bezpłatny internet satelitarny. Cieszymy się, że znaleźliśmy odpowiedniego partnera – Starlink firmy SpaceX – który odpowiada naszym potrzebom i spełnia nasze życzenia – powiedział Martin Gauss, prezes łotewskiego przewoźnika.

Według Air Baltic, "każdy pasażer każdego lotu będzie mógł zaraz po wejściu do samolotu uzyskać dostęp do bezpłatnego internetu za pośrednictwem Starlink"

Przewoźnik dodał w komunikacie, że prędkość internetu w samolotach Air Baltic wyniesie nawet do 350 Mb/s.

Podkreślono przy tym, że nie jest to tania inwestycja. Udostępnienie internetu w jednej maszynie to koszt rzędu 150 tysięcy dolarów. Łotewska linia ma w swojej flocie 39 Airbusów A220, a więc będzie to kosztowało łącznie około 6 mln dolarów.

Jeśli plan Air Baltic zostanie zrealizowany,  będzie to bez wątpienia rewolucja w podróżach samolotem. Jednocześnie może stać się szansą na to, że inne linie również wykorzystają system internetowy Starlink do udostępniania pasażerom szybkiego, darmowego internetu. 

Źródło: Simple Flying, Fly4free

loader