Pilot zatoczył koło, aby pasażerowie zobaczyli zorzę polarną. Spektakularny widok z pokładu

01.03.2023 09:39

Pilot samolotu linii easyJet zatoczył koło w powietrzu specjalnie po to, aby wszyscy pasażerowie mogli obejrzeć z pokładu zorzę polarną. W sieci pojawiły się zdjęcia ukazujące ten spektakularny widok.

Zorza polarna podziwiana z samolotu
fot. Bridgeman Images/East News

Zorza polarna to zjawisko, które większość z nas chciałaby zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu. Na naszym globie występuje przeważnie na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że barwne łuny na niebie można podziwiać również w Polsce, a dokładniej w północnej części naszego kraju. Przypomnijmy, że w miniony weekend zorza polarna była widoczna między innymi w Międzyzdrojach.

Zdarza się, że to barwne zjawisko jest widoczne również z pokładu samolotu. Przekonali się o tym pasażerowie linii easyJet lecący z Reykjavíku (Islandia) do Manchesteru. 

Pilot zatoczył koło w powietrzu. Pasażerowie ujrzeli zorzę polarną

Niecodzienną historię opisał jeden z pasażerów tego lotu – Adam Groves z Anglii. Mężczyzna relacjonował, że pilot samolotu specjalnie zatoczył koło, aby zapewnić podróżującym z Islandii do Wielkiej Brytanii niezwykły widok z pokładu. 

– Dziękuję pilotowi rejsu o nr EZY1806 za to, że wykonał 360 (stopni) w połowie lotu, aby upewnić się, że wszyscy pasażerowie będą mogli zobaczyć niesamowitą zorzę polarną – czytamy we wpisie na Twitterze.

Anglik dodał, że pilot specjalnie wyłączył wszystkie światła na pokładzie, aby efekt zorzy był lepiej widoczny. Trzeba przyznać, że uchwycony na fotografiach widok łun w odcieniach zieleni, fioletu i różu na nocnym niebie robi ogromne wrażenie.

Zobacz także: Kiedy i gdzie oglądać zorzę polarną? TOP 8 miejsc

Niezwykłe zwieńczenie podróży poślubnej

Fotograf Adam Groves przyznał w rozmowie z BBC, że ta "podniebna atrakcja" w trakcie lotu wspaniale zwieńczyła jego czterodniową podróż, podczas której oświadczył się swojej ukochanej. Mężczyzna relacjonował, że wraz ze swoją obecną narzeczoną siedzieli po prawej stronie samolotu i nie byliby w stanie zobaczyć tego barwnego zjawiska na nocnym niebie, gdyby nie "bardzo miły gest ze strony pilota".

– To było idealne zakończenie bardzo wyjątkowej podróży – przyznała para. 

Dokładny tor lotu został również zarejestrowany przez FlightRadar24, gdzie pokazano trasę nad oceanem i dokładne miejsce, w którym samolot zatoczył koło w powietrzu. Stało się to na południowy zachód od Wysp Owczych.

Rzeczniczka linii easyJet wyraziła zadowolenie, że kapitan "był w stanie wykonać kontrolowany manewr, aby umożliwić pasażerom zobaczenie niesamowitego pokazu jednego z najwspanialszych widoków natury".

To niejedyny przypadek, kiedy piloci postanowili pokazać pasażerom piękno zorzy polarnej. Podobnych wrażeń doświadczyli też pasażerowie lecący linią Finnair z Kuusamo do Helsinek.

Źródło: Independent, TVN Meteo

loader