Zamknij

„Podejrzanie” turkusowa woda. Poznaj tajemnicę najbardziej niebieskiej rzeki świata

Nina Czochara
07.12.2017 10:47

Rio Celeste, bo o niej mowa, uznawana jest za najpiękniejszą rzekę Kostaryki. Jej wyjątkowość tkwi w kolorze – to najbardziej niebieska rzeka na świecie. Niektórzy mówią, że „obłędnie niebieska”. I nie jest to wcale dzieło specjalistów od grafiki komputerowej…

„Podejrzanie” turkusowa woda. Poznaj tajemnicę najbardziej niebieskiej rzeki świata
fot. Flickr

Rio Celeste przepływa przez teren Parku Narodowego Wulkanu Tenorio w Kostaryce. Niebiański kolor rzeki, w połączeniu z intensywną zielenią otaczającego ją lasu deszczowego, tworzy niezwykły krajobraz. Naukowcy już od wielu lat próbowali poznać tajemnicę „obłędnie niebieskiej”  barwy Rio Celeste. W końcu się udało.

Pierwszymi podejrzanymi były związki chemiczne: miedź, węglan wapnia i siarka, które miały przemieniać kolor wody na ten niezwykły. Późniejsze badania wykazały jednak, że nie mają one z tym nic wspólnego…

Przyczyna tego niebiańskiego zjawiska tkwi po prostu w kamieniach pokrytych glinokrzemianem. Dlaczego? Zwykle światło wpadające do wody dociera do pewnej głębokości, po czym wraca w niezmienionym kolorze i formie na powierzchnię. Jak podali naukowcy, pokryte glinokrzemianem głazy na dnie Rio Celeste odbijają błękit, przez co rzeka niejako oszukuje nasze zmysły. Niesamowite, prawda?

Ale to nie jedyna niebiańska atrakcja Parku Narodowego Wulkanu Tenorio. Ogromne wrażenie robi sam teren lasu deszczowego, malownicze zatoczki, gorące źródła ogrzewane wulkanicznymi gazami i zachwycająca, tropikalna przyroda. Są również przepiękne wodospady (nawet 30-metrowe!). W niektórych miejscach można się nawet wykąpać.

Jak się tam dostać?

Najpierw samolotem z Warszawy do Kostaryki. Za bezpośredni lot w jedną stronę zapłacimy ok. 1500 zł. Do Rio Celeste najlepiej dotrzeć jadąc (około godzinę) z miejscowości La Fortuna do Guatuso. Potem czeka nas godzinna wspinaczki przez las deszczowy. A na koniec… zapierające dech w piersiach widoki i fantastyczne zdjęcia! Zdecydowanie warto.   

___

RadioZET.pl/NC