Oceń
Ferie zimowe rozpoczęły się już w pięciu województwach w Polsce. Spora część osób postanowiła spędzić ten czas na stokach narciarskich. Z uwagi na zwiększoną liczbę turystów aktywnie spędzających czas, w tatrzańskich ośrodkach pojawiły się patrole policyjne. Funkcjonariusze już kilka razy interweniowali wobec narciarzy nieprzestrzegających tzw. Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skończyło się na upomnieniach, ale w skrajnych przypadkach mogą grozić poważniejsze konsekwencje.
Zobacz także: Konsulat ostrzega Polaków jadących na narty. "Grzywny, zatrzymanie prawa jazdy, areszt"
Zakopane. Policja patroluje stoki narciarskie
– Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób aktywnie odpoczywających na stokach, ale i zwracają uwagę na osoby, które zbyt agresywnie lub pod wpływem alkoholu szusują na stokach. Podczas służby na stoku zadaniem patrolu narciarskiego jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia osób z niego korzystających – wyjaśnił PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.
Z funkcjonariuszami kontaktowali się też rodzice szukający swoich dzieci. Zgłoszono także kradzieże sprzętu narciarskiego.
Policjanci na nartach zwracają szczególną uwagę i wyciągają konsekwencje wobec osób szusujących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. W czasie patroli funkcjonariusze sprawdzają również, czy narciarze i snowboardziści przestrzegają regulaminu ośrodków zimowych. Jak podkreślono, dzieci i młodzież do 16 roku życia w czasie jazdy muszą mieć na głowach kaski.
W rejonach stoków narciarskich czuwają także policjanci z pionu prewencji, których zadaniem jest m.in. zapobieganie bójkom, uszkodzeniu mienia czy kradzieżom sprzętu narciarskiego.
Narciarski Dekalog FIS. O czym trzeba pamiętać na stoku?
- Zwracanie uwagi na inne osoby. Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
- Panowanie nad szybkością. Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
- Wybór kierunku jazdy. Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
- Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie "dostokowej", jak i "odstokowej", po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
- Przejazd i krzyżowanie torów jazdy. Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
- Zatrzymanie się. Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to możliwe.
- Podchodzenie i schodzenie. Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
- Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
- W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
- Stwierdzenie tożsamości. Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.
Źródło: PAP (Szymon Bafia)
Oceń artykuł