Zamknij

Policja patroluje stoki w Polsce. "Rodzice gubią swoje dzieci, są kradzieże sprzętu narciarskiego"

24.01.2023 11:12

Na tatrzańskich stokach od początku ferii zimowych czuwają policyjne patrole narciarskie. Funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo osób aktywnie odpoczywających na stokach, ale też zwracają uwagę na tych, którzy zbyt agresywnie lub pod wpływem alkoholu szusują po trasach. Z policją kontaktowali się też rodzice szukający swoich dzieci oraz osoby, którym skradziono sprzęt narciarski.

Narty w Zakopanem
fot. Shutterstock

Ferie zimowe rozpoczęły się już w pięciu województwach w Polsce. Spora część osób postanowiła spędzić ten czas na stokach narciarskich. Z uwagi na zwiększoną liczbę turystów aktywnie spędzających czas, w tatrzańskich ośrodkach pojawiły się patrole policyjne. Funkcjonariusze już kilka razy interweniowali wobec narciarzy nieprzestrzegających tzw. Dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skończyło się na upomnieniach, ale w skrajnych przypadkach mogą grozić poważniejsze konsekwencje. 

Zobacz także: Konsulat ostrzega Polaków jadących na narty. "Grzywny, zatrzymanie prawa jazdy, areszt"

Zakopane. Policja patroluje stoki narciarskie

– Policjanci dbają o bezpieczeństwo osób aktywnie odpoczywających na stokach, ale i zwracają uwagę na osoby, które zbyt agresywnie lub pod wpływem alkoholu szusują na stokach. Podczas służby na stoku zadaniem patrolu narciarskiego jest przede wszystkim ochrona zdrowia i życia osób z niego korzystających – wyjaśnił PAP rzecznik zakopiańskiej policji asp. sztab. Roman Wieczorek.

Z funkcjonariuszami kontaktowali się też rodzice szukający swoich dzieci. Zgłoszono także kradzieże sprzętu narciarskiego.

Policjanci na nartach zwracają szczególną uwagę i wyciągają konsekwencje wobec osób szusujących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. W czasie patroli funkcjonariusze sprawdzają również, czy narciarze i snowboardziści przestrzegają regulaminu ośrodków zimowych. Jak podkreślono, dzieci i młodzież do 16 roku życia w czasie jazdy muszą mieć na głowach kaski.

W rejonach stoków narciarskich czuwają także policjanci z pionu prewencji, których zadaniem jest m.in. zapobieganie bójkom, uszkodzeniu mienia czy kradzieżom sprzętu narciarskiego.

Narciarski Dekalog FIS. O czym trzeba pamiętać na stoku?

  1. Zwracanie uwagi na inne osoby. Każdy narciarz lub snowboardzista powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych osób.
  2. Panowanie nad szybkością. Narciarz lub snowboardzista powinien zjeżdżać z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności, trudności i stanu trasy oraz warunków atmosferycznych.
  3. Wybór kierunku jazdy. Jadący powyżej narciarz lub snowboardzista, dysponując lepszą widocznością i możliwościami, musi wybrać taki tor jazdy, aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z osobą znajdującą się poniżej.
  4. Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie "dostokowej", jak i "odstokowej", po stronie prawej lub lewej, lecz zawsze w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potracenia wyprzedzanego.
  5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy. Narciarz lub snowboardzista, który wchodzi/wjeżdża na trasę, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.
  6. Zatrzymanie się. Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz lub snowboardzista może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz lub snowboardzista powinien usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to możliwe.
  7. Podchodzenie i schodzenie. Narciarz lub snowboardzista powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy i snowboardzistów, którzy pieszo schodzą w dół.
  8. Każdy narciarz lub snowboardzista winien stosować się do znaków narciarskich ustawionych na trasach.
  9. W razie wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanemu pomocy.
  10. Stwierdzenie tożsamości. Każda osoba uczestnicząca w wypadku lub będąca jego świadkiem powinna podać swoje dane osobowe.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader