Zamknij

Rosjanie zmienili kierunki podróżnicze. Do tych krajów wyjeżdżało najwięcej turystów z Rosji

19.01.2023 15:49

Z powodu zachodnich sankcji wymierzonych w Rosję po inwazji na Ukrainę bardzo mocno zmieniły się kierunki podróżnicze rosyjskich turystów. Ograniczenia w lotach, problemy z płatnością na miejscu i utrudnienia w otrzymaniu wiz turystycznym sprawiły, że mocno spadła sprzedaż biletów lotniczych z Rosji. Eksperci z serwisu turystycznego Tutu podsumowali wyniki dotyczące turystyki wyjazdowej z tego kraju w 2022 roku. 

Turyści na plaży w Turcji
fot. OZAN KOSE/AFP/East News

Obecna sytuacja związana z walkami w Ukrainie oraz obowiązujące sankcje nałożone na Rosję mają ogromny wpływ na branżę turystyczną wielu krajów. Spadek liczby rosyjskich gości mocno odczuwają m.in. Cypr czy w Egipt. Jak ostatnio informowaliśmy, z powodu zamknięcia nieba przez kolejne państwo loty z Rosji do Egiptu stały się niemożliwe, a biura podróży musiały odwołać wycieczki

Z uwagi na obowiązujące ograniczenia Rosjanie musieli zmienić swoje kierunki wyjazdowe. Dokąd najczęściej podróżowali w 2022 roku?

Tam turyści z Rosji najczęściej wyjeżdżali w 2022 roku

Największą popularnością wśród rosyjskich podróżnych cieszyły się bliskie kierunki zagraniczne, takie jak Tadżykistan, Kirgistan i Uzbekistan. Popularne stały się również Armenia i Azerbejdżan, które mają już pewien potencjał turystyczny.

Warto tutaj podkreślić, że na zainteresowanie tymi kierunkami wpłynęły nie tylko liczne ograniczenia w podróżowaniu do dalszych kierunków, ale też to, że na rynku rosyjskim pojawiły się nowe linie lotnicze i czarterowe. Mowa tutaj m.in. o Fly Arna (Armenia) czy Qanot Sharq (Uzbekistan).

Zobacz także: Tłumy rosyjskich turystów wypoczywają w Tajlandii. Znaleźli sposób na ominięcie sankcji

Spośród dalszych zagranicznych destynacji tradycyjnie sporą popularnością cieszyła się Turcja. Rosyjskich turystów nie zniechęcał nawet fakt, że ceny biletów lotniczych wzrosły tam średnio o 91 proc. - z 299 USD do 570 USD.

Wśród dalekich, ciepłych kierunków odwiedzanych przez Rosjan w 2022 roku w top 20 znalazły się także Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Tajlandia, Wietnam czy Izrael.

Spośród 20 najchętniej odwiedzanych w minionym roku krajów średnia cena biletów lotniczych najbardziej wzrosła do Włoch (+163 proc.), Hiszpanii (+148 proc.) i Niemiec (+112 proc.). Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że turyści muszą się tam dostać „skomplikowanymi”, o wiele dłuższymi trasami. 

Źródło: russtd.com

loader