Zamknij

Ryanair może znów latać z Lotniska Chopina. Tania linia rozważa uruchomienie 23 tras

18.11.2022 14:23

Ryanair rozważa powrót na największy port lotniczy w Polsce. Z najnowszego raportu ACL (Airpot Coordination Limited) wynika, że irlandzki przewoźnik otrzymał 1984 sloty na Lotnisku Chopina, dzięki którym będzie mógł uruchomić z warszawskiego portu aż 23 nowe trasy. To, czy Ryanair rzeczywiście wróci na Okęcie, będzie w dużej mierze zależało od tego, czy dojdzie do porozumienia z portem Modlin. Jeśli nie, są duże szanse na loty irlandzkiej linii z lotniska w Warszawie. 

Ryanair - samolot
fot. Shutterstock

Ryanair od lat był monopolistą na lotnisku w Modlinie. W przyszłym roku wygasa jednak 10-letnia umowa popularnego przewoźnika z portem. Jak wcześniej informowaliśmy, trwają niełatwe negocjacje między obiema stronami. Szef irlandzkiej linii Michal O'Leary oskarżył spółkę PPL o to, że blokuje rozbudowę podwarszawskiego lotniska. Jak wyjaśnił, ich linia "nie jest w stanie się tam rozwijać  przy tym zatłoczeniu terminala i trzech-czterech wyjściach do samolotów". Konieczne było nawet wprowadzenie cięć w zimowej siatce lotów. 

Okazuje się, że teraz Ryanair rozważa powrót na Lotnisko Chopina. Taka zmiana z pewnością ucieszyłaby wielu podróżnych. 

Zobacz także: 16 nowych tras Ryanair z Polski. Skorzysta kilka polskich lotnisk

Ryanair wróci na Lotnisko Chopina? Są prowadzone rozmowy

O sprawie poinformował Rynek Lotniczy. Powołując się na dane koordynatora slotów na warszawskim Lotnisku Chopina (Airpot Coordination Limited) portal przekazał, że Ryanair wystąpił aż o 1984 sloty na największym porcie lotniczym w Polsce. 

Irlandzka linia miałby latać z tego lotniska od początku sezonu letniego 2023 roku. W proponowanej siatce połączeń znalazły się m.in. Belgia, Francja, Grecja, Jordania, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy. Na liście nie brakuje wakacyjnych hitów. Są to m.in. Ateny, Korfu, Kreta, Faro, Malaga, Amman, Mediolan, Oslo, Pafos, Paryż, Piza, Ryga, Rzym, Katania, Sztokholm, Wenecja czy Wiedeń. W ofercie nie zabrakłoby również lotów do Wielkiej Brytanii - wsród propozycji pojawiły się Londyn, Birmingham i Manchester. W sumie chodzi o 23 nowe połączenia do 15 krajów. 

Warto podkreślić, że siatka połączeń, która mogłaby obowiązywać na Okęciu od sezonu letniego, pokrywa się z obecną ofertą Ryanaira z lotniska w Modlinie. Jest więc możliwe, że wystąpienie o udostępnienie slotów z Lotniska Chopina jest po prostu metodą negocjacyjną, która ma pomóc irlandzkiej linii w dojściu do porozumienia z PPL i uzyskaniu korzystniejszych warunków w Modlinie.

Przypomnijmy, że zarządy lotniska i przewoźnika nie mogą się dogadać w sprawie wysokości nowych opłat lotniowych, które miałyby płacić linie. Jeśli Ryanair rzeczywiście pojawiłby się na Okęciu, to dla wielu pasażerów byłaby to wspaniała wiadomość. Dojazd na Lotnisko Chopina jest o wiele wygodniejszy niż przejazd do Modlina. Sam irlandzki przewoźnik nie skomentował sprawy. 

Źródło: Rynek Lotniczy, Pasazer.com

loader