Zamknij

Świnoujście: atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć. Praktyczny przewodnik po Świnoujściu

13.05.2021 16:17

Świnoujście od lat jest jednym z najpopularniejszych kurortów nad Bałtykiem. Ze względu na swoje położenie nazywane jest „krainą 44 wysp”. Miasto swoją sławę zawdzięcza niezwykłej plaży – najszerszej w Polsce i wielokrotnie wyróżnianej Błękitną Flagą. Ale miejsce to ma do zaoferowania znacznie więcej. Odkrywamy najlepsze atrakcje Świnoujścia dla dzieci i nie tylko oraz sprawdzamy, kiedy najlepiej odwiedzić to wyjątkowe miasto.

Świnoujście, Stawa Młyny
fot. Shutterstock

Świnoujście znajduje się w północno-zachodnim krańcu naszego kraju (województwo zachodniopomorskie). To jedyne miasto w Polsce z tak niezwykłą lokalizacją – leży na 44 wyspach i wysepkach, z których zamieszkane są tylko wyspy Uznam, Wolin i Karsibór. Klimatyczne walory Świnoujścia jako miejsca wypoczynku odkryto na początku XIX wieku. W 1824 miasto stało się kurortem, a w 1895 roku, po odkryciu źródeł solanki i borowiny, uzdrowiskiem. W całym mieście znajduje się wiele nowoczesnych hoteli z rozwiniętą bazą zabiegowo-uzdrowiskową.

Obecnie Świnoujście to popularny nadbałtycki kurort, który przyciąga nie tylko plażą, ale też niezwykłym klimatem i słynnym terminalem promowym, z którego regularnie kursują promy do Szwecji (Ystad i Trelleborg) oraz innych skandynawskich krajów. Każdego roku to niezwykłe miasto odwiedzają setki turystów. Większość osób przyjeżdża tu latem, ale Świnoujście to też doskonały kierunek na zimowy urlop. Przedstawiamy ciekawe miejsca oraz największe atrakcje Świnoujścia dla dzieci i nie tylko.

Plaża w Świnoujściu. Najszersza i jedna z najczystszych w Polsce

Tutejsza plaża ciągnie się na przestrzeni 10 kilometrów (niecałe 4 km na wyspie Uznam oraz 6 km na wyspie Wolin). To miejsce niezwykłe, bo wielokrotnie otrzymywało certyfikat Błękitnej Flagi. To wyróżnienie dla plaż i kąpielisk spełniających najwyższe standardy czystości, jakości wody i bezpieczeństwa.

Plaża w Świnoujściu jest też najszerszą w Polsce – w niektórych miejscach liczy nawet 200 metrów szerokości. Co roku piaszczysty pas poszerza się wskutek cofania się morza, dzięki czemu kąpielisko ma bardzo łagodne zejście do wody i płytką linię brzegową.

Świnoujście - plaża
fot. Shutterstock

Ale to nie koniec zalet tego miejsca. Wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia są najcieplejsze nad polskim wybrzeżem. W miesiącach letnich prądy morskie podnoszą temperaturę wody nawet do 25-26 st. C. Plażę w Świnoujściu otaczają lasy sosnowe, bukowe oraz wydmy, a niedaleko znajduje się rezerwat ptaków. 

Atrakcje Świnoujścia - co warto zobaczyć?

Świnoujście to nie tylko wyjątkowe położenie i przepiękna, szeroka plaża. To również ciekawa historia, zabytki i ciekawe turystycznie punkty. Co jeszcze warto zobaczyć w Świnoujściu?

Latarnia morska

Mierzy 68 metrów, jest najwyższą latarnią morską na polskim wybrzeżu oraz najwyższą ceglaną latarnią na świecie. Atrakcja została udostępniona do zwiedzania w 2000 roku. Na sam szczyt z tarasem widokowym prowadzi 308 schodów. Obecny obiekt został wzniesiony w 1854 roku w miejscu wcześniej wybudowanej stalowej latarni. 

Promenada 

To 12-kilometrowy, nadmorski bulwar ciągnący się od dzielnicy uzdrowiskowej Świnoujścia aż do granicy z Niemcami. Wzdłuż promenady znajdują się punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i oceanarium.

Świnoujście promenada
fot. Shutterstock

Stawa Młyny

To swoisty symbol Świnoujścia i najczęściej pojawiający się motyw na pocztówkach z tego miasta. Stawa Młyny, czyli znak nawigacyjny, ma kształt wiatraka i wznosi się na wysokość 10 metrów. Obiekt ten powstał w XIX wieku w pobliżu Falochronu Zachodniego. Według legendy marynarze powracający z długich rejsów zażywali w pobliżu wiatraka odmładzających kąpieli w morzu i okładów z prozdrowotnego błota.

Zobacz także: Te miejsca w Polsce przypominają zagraniczne atrakcje. 5 niezwykłych zakątków [ZDJĘCIA]

Fort Gerharda

Świnoujście posiada status twierdzy, a jej zabudowania obronne stanowią unikat w skali kontynentu. Do naszych czasów zachował się zespół trzech fortów (czwarty został wysadzony w związku z rozbudową świnoujskiego portu). Najbardziej znany jest Fort Gerharda (Fort Wschodni) na wyspie Wolin – w jego pomieszczeniach można oglądać m.in. ekspozycję dotyczącą świnoujskich fortyfikacji, a także eksponaty znalezione na ich terenie. Ciekawie prezentuje się również Fort Anioła z lat 1845–1858 – obiekt ten był wzorowany na Zamku Świętego Anioła w Rzymie.

Podziemne miasto na wyspie Wolin

To podziemny kompleks schronów wzniesiony w latach 1936–1938 na wyspie Wolin. Miejsce to można zwiedzać od 2014 roku, kiedy ukryty punkt dowodzenia polskiej armii przestał być tajny. Właścicielem kompleksu jest lokalny oddział Muzeum Obrony Wybrzeża.

Świnoujście: najpiękniejsze parki i rezerwaty

Świnoujście i jego okolice obejmują liczne tereny zielone. Największą popularnością cieszy się Woliński Park Narodowy. Miejsce to zachwyca najpiękniejszym odcinkiem polskiego wybrzeża klifowego oraz obszarem dobrze zachowanych lasów bukowych. Tutaj też znajduje się słynne Jezioro Turkusowe będące pozostałością po kopalniach kredy. Przez park przebiegają liczne ścieżki spacerowo-krajobrazowe o różnym stopniu trudności.

Woliński Park Narodowy
fot. Shutterstock

Warto pamiętać też o uznawanym za jeden z najważniejszych przyrodniczych obszarów w Polsce – regionie Delta Świny. Znaczna część tego obszaru leży w granicach wspomnianego wcześniej Wolińskiego Parku Narodowego. Miejsce to słynie z unikalnej roślinności pochodzenia atlantyckiego. Jest też ostoją ptaków – na jego obszarze gnieździ się blisko 150 gatunków ptaków.

Zobacz także: Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Regularnym celem wypraw ornitologicznych jest ptasi rezerwat na wyspie Karsiborska Kępa – to miejsce o randze międzynarodowej, z centrum edukacyjnym i wytyczonymi trasami. Można tam obserwować rzadko spotykane gatunki ptaków w ich naturalnym środowisku.

Świnoujście. Promem do Ystad i Kopenhagi

W Świnoujściu znajduje się słynna przeprawa promowa (Terminal Promowy Świnoujście), skąd regularnie kursują promy do Szwecji (do Ystad i Trelleborg) czy Kopenhagi.

Do Świnoujścia zawijają również statki białej floty umożliwiające rejsy do okolicznych miejscowości w Polsce i w Niemczech. Można skorzystać też z katamaranu na trasie na niemiecką wyspę Rugię czy wypróbować wodolotu do Szczecina.

Zobacz także: Długi weekend w Polsce: gdzie warto zaplanować wypoczynek? Top 5 kierunków [ZDJĘCIA]

Pogoda w Świnoujściu. Kiedy warto jechać?

Świnoujście znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, a na jego przejściowy charakter mają wpływ ciepłe prądy znad Oceanu Atlantyckiego. Zimy są łagodne, opadów jest niewiele, a wiatr ma małą prędkość w porównaniu z innymi miejscami na polskim wybrzeżu. Pogoda potrafi być jednak zmienna. Latem przeplatają się okresy słoneczne i bardzo ciepłe z deszczowymi i pochmurnymi. W miesiącach letnich temperatura powietrza może sięgać nawet 34 st. Celsjusza.

Ci, którzy lubią wysokie temperatury i nie przeszkadzają im tłumy, powinni wybrać się do Świnoujścia właśnie w miesiącach letnich. W tym czasie mamy też zapewnione doskonałe warunki do morskich kąpieli – woda może mieć temperaturę nawet 26 st. Celsjusza. Dzieje się tak, ponieważ miasto leży nad płytką Zatoką Pomorską, więc woda szybko się nagrzewa, a północno-wschodnie wiatry nie pozwalają, aby ciepła woda Zatoki mieszała się z zimną wodą głębinową.

Aktualną sytuację na miejscu – to, czy jest dużo turystów i jaka jest pogoda – można sprawdzić dzięki kamerze online z widokiem na plażę w Świnoujściu.

RadioZET.pl