Oceń
Szklarska Poręba, to miasto ulokowane na Dolnym Śląsku w Dolinie Kamiennej, które od wieków przyciąga tłumy wielbicieli natury oraz poszukiwaczy złota. We wcześniejszych latach miejscowość inspirowała i motywowała do pracy wielu artystów, malarzy i kompozytorów, którzy to właśnie w Szklarskiej Porębie wśród przepięknych widoków tworzyli dzieła sztuki i utworzyli z niej artystyczny rezerwat.
Do Szklarskiej Poręby i okolic przyjeżdżają miłośnicy długich spacerów, górskich wędrówek, wycieczek rowerowych i wielbiciele psich zaprzęgów oraz amatorzy zjazdów retro na rogatych saniach.
Zobacz także: Szklarska Poręba i okolice. 10 najciekawszych atrakcji turystycznych
Szklarska Poręba - atrakcje i zabytki
Patrząc na rozpościerający się krajobraz miasta nikogo nie dziwi, że Szklarska Poręba ma swoich fanatyków i oczarowała wielu wspaniałych artystów. Jej lokalizacja pozwala na dostęp do wielu szlaków turystycznych, z których widoki zapierają dech w piersiach. Szklarska Poręba Dolna oferuję pejzaże stoków Karkonoszy, natomiast Górna obejmuje swoim zasięgiem zbocza Gór Izerskich.
Karkonosze
To jeden z niewątpliwie najbardziej charakterystycznych punktów Szklarskiej Poręby i najpiękniejszych regionów w Polsce. Karkonosze położone są w Sudetach Zachodnich, stanowiąc ich centralną część. Karkonosze ciągną się pasmem o długości 36 km od Przełęczy Szklarskiej - osiedle Jakuszyce (886 m n. p. m.) na zachodzie aż do Bramy Lubawskiej (511 m n. p. m.) na wschodzie. Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów. Piękno krajobrazów, łatwo dostępnych szczytów, wodospadów i kotłów zachwyca podczas wędrówek. Karkonosze to w końcu nie tylko Śnieżka, Karpacz czy Szklarska Poręba, ale kilometry szlaków upstrzone skałami i rozsianymi schroniskami PTTK.
Do 5 najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach należą:
- Wang – Polana – Samotnia – Strzecha Akademicka – Śnieżka
- U Dívcí lávky – Labský důl – Labská bouda – Pramen Labe
- Ścieżka nad reglami, odcinek Rezerwat Śnieżne Kotły – Czarny Kocioł
- Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej, odcinek Słonecznik – Śnieżka oraz odcinek Śląskie Kamienie – Śnieżne Kotły
- Klinovka – Cesta úbočím Stohu – Špindlerův Mlýn
Karkonosze są przyjazne dla turystów ze względu na rozmieszczenie schronisk, które pozwala na wygodną, nawet wielodniową wędrówkę. Prawie wszystkie szlaki w Karkonoszach są bardzo dobrze oznaczone, a ich kolor ma znaczenie jeśli chodzi o poziom trudności i zaawansowania trasy. Kolor czerwony oznacza główny szlak turystyczny prowadzący do najciekawszych miejsc w danym obszarze. Kolor niebieski to szlak długodystansowy, żółty i zielony to z reguły szlaki krótkie, a czarny to szlak, będący dojściem lub skrótem (choć zdarzają się wyjątki).
Śnieżne kotły
Z centrum Szklarskiej Poręby w kierunku karkonoskich pejzaży prowadzi kilka różnych szlaków, a w wersji bardziej relaksacyjnej, świetną atrakcją będzie wyjazd w Karkonosze kolejką na Szrenicę. Jeden ze szlaków prowadzi na słynne Śnieżne Kotły, czyli dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi. Od strony Szklarskiej Poręby – Mały Śnieżny Kocioł, a od wschodu, Wielki Śnieżny Kocioł. Są one oddzielone od siebie skalistą grzędą. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł ma 800 m długości i 600 m szerokości łącznie z Małym Kotłem stanowią ścisły rezerwat przyrody o pow. 127 ha. Widok z ich miejsca będzie satysfakcjonującą nagroda również dla górskich sceptyków. Dojście do nich nie jest zbyt męczące, można to zrobić Głównym Szlakiem Sudeckim lub z Hali Pod Łabskim Szczytem.
Huta Julia w Piechowicach
Huta Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach, to jeden z nielicznych działających dziś producentów szkła kryształowego w Polsce. Zwiedzający mogą ujrzeć cały procest tworzenia dzieł z kryształu. Ścieżka, którą idzie uczestnik wycieczki prowadzi przez działy, w których można ujrzeć rzemieślników tworzących i formujących groącą masę szklaną. Huta znajduję się ok. 7 km od Szklarskiej Poręby, zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 45 minut, koszt biletu to wydatek rzędu 25 złotych.
Dom Gerharta i Carla Hauptmannów
W Jagniątkowie koniecznie musicie zajrzeć do Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna”. Znajduje się ono w niezwykłej rezydencji pochodzącej x XIX w, położonej w malowniczej Dolinie Siedmiu Domów, u stóp rozległego parku stanowił niegdyś serce kolonii artystów i nadal pełni tę rolę. W zbiorach muzeum znajdują się liczne bibliofilskie wydania książek autorstwa Carla i Gerharta Hauptmannów. Wśród innych nabytków znajdują się pejzaże karkonoskie malarzy należących do działającego przed II wojną światową, malarzy Alfreda Nickischa, Georga Wichmanna czy Hansa Oberländera oraz obrazy, grafiki i rysunki Wlastimila Hofmana, Tadeusza Nodzyńskiego i Beaty Kornickiej-Koneckiej. Obok muzeum znajduje się pomnik nagrobny Carla Hauptmanna autorstwa Hansa Poelziga i jego żony Marlene ufundowany przez przyjaciół pisarza w 1925 r.
Zakręt Śmierci
Na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, a dokładniej na drodze wojweódzkiej nr 358, znajduje się bardzo ostry i niebezpieczny zakręt, nazwany zakrętem śmierci. Zakręt powstał kilka lat przed drugą wojną światową, a nazwa została nadana mu w obliczu licznych wypadków samochodowych, które miały tutaj miejsce. Jest on jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na panoramę Karkonoszy, miasto i Kotlinę Jeleniogórską.
Oprócz wyżej wymienionych zabytków jest jeszcze wiele miejsc, które są równie godne uwagi, nalężą do nich:
- Złoty widok
- Góry Izraelskie
- Wodospad Szklarki
- Szrenica
- Wysoki Kamień
- Ogród Ducha Gór
- Krucze Skały
- Leśna Huta
- Norweska Dolina
- Krzywe Baszty
- Młyn Świętego Łukasza
- Chybotek
- Kościół p.w. Bożego Ciała
- Osada Orle
Zobacz także: Te kraje mają najlepsze kąpieliska w Europie. Jak w zestawieniu wypada Polska?
Szklarska Poręba - noclegi
Jeśli zależy Ci w Szklarskiej Porębie na komfortowym noclegu dla rodziny z dziećmi lub kwaterze, która przyjmuje gości z psem, zarezerwuj pokój z wyprzedzeniem. W Szklarskiej Porębie możecie skorzystać z różnego rodzaju hoteli - tych bardziej luksusowych, ale i tych ekonomicznych. Dobrze też funkcjonuje tutaj platforma Airbnb i Booking.com. Dzięki nim możecie tu wynająć pokój lub dogodny dla siebie apartament.
Szklarska Poręba - dojazd
Szklarska Poręba znajduję się przy drodze krajowej nr 3/E65, która łączy północ z południem Europy. W niewielkiej odległości (2 godzin jazdy samochodem), są 3 międzynarodowe lotniska we: Wrocławiu, Dreźnie i Pradze.
Szklarska Poręba - ceny
Szklarska Poręba to doskonała opcja na weekendowy wyjazd. Nie dość, że można się tu szybko dostać samochodem, w weekend parkingi są tu darmowe. Prócz tego miasto oferuje turystom rowery miejskie. Na terenie Szklarskiej Poręby funkcjonuje również kilka wypożyczalni sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Dobrze tu też funkcjonuje niedroga komunikacja miejska. Szklarska Poręba bogata jest w atrakcje dla turystów, wśród których każdy miłośnik gór znajdzie coś dla siebie.
Oceń artykuł