Zamknij

Tam Polacy najchętniej latali w 2022 roku. Oto 10 najpopularniejszych kierunków

20.01.2023 14:28

Rok 2022 był czasem, kiedy po długim okresie ograniczeń wywołanych pandemią, zaobserwowano powrót masowej turystyki. Szczyt popytu na podróże lotnicze rozłożył się w czasie, jednak najczęściej Polacy latali w okresie wakacyjnym oraz jesienią. W zestawieniu najpopularniejszych kierunków wyjazdowych wśród polskich turystów nie brakuje zaskoczeń.

Turyści w Wenecji
fot. Shutterstock

Polacy masowo powrócili do podróży i latania. Co dość zaskakujące, w ubiegłym roku w okresie wrzesień-listopad podróżowało więcej osób niż w analogicznych miesiącach przedpandemicznego 2019 roku. Serwis eSky.pl postanowił podzielić się danymi dotyczącymi kierunków, które w 2022 najczęściej wybierali ich klienci. Dokąd polscy turyści najchętniej latali, jak kształtowały się ceny biletów i czy zmieniły się trendy podróżnicze?

Zobacz także: Polacy chcą spędzić ferie zimowe na plaży. Te kierunki będą turystycznymi hitami

Podróże Polaków w 2022. Włochy i Hiszpania najpopularniejsze

Pierwsza piątka rankingu najpopularniejszych kierunków podróży Polaków w 2022 roku nie zmieniła się znacząco, chociaż w top 10 znajdziemy mniej popularne dotąd kraje.

Na 1. miejscu zestawienia uplasowały się Włochy. Tutaj nie ma zaskoczenie, bo kraj ten od lat jest jednym najpopularniejszym kierunków lotniczych polskich klientów serwisu eSky.pl. Najczęściej Polacy latali do Rzymu, Wenecji, Sycylii oraz Bari.

Tuż za Włochami w rankingu znajdziemy Hiszpanię, która awansowała z 3. na 2. miejsce. Największą popularnością cieszyły się w okresie wakacyjnym Barcelona, Alicante oraz Malaga, a późną jesienią oraz zimą Fuertaventura, Majorka oraz Teneryfa. Podium zamyka Wielka Brytania. Polacy latają najczęściej do Londynu.

Na 4. pozycji rankingu znajdziemy Francję, która po raz pierwszy znalazła się w top 10. Na przestrzeni całego 2022 roku Polacy najczęściej latali do Paryża, z kolei w okresie wakacyjnym popularne były Marsylia oraz Nicea. Dalej na liście jest Grecja, do której polscy turyści latali najczęściej w okresie wakacyjnym. Do najpopularniejszych miejsc zalicza się Kreta, Korfu, Ateny oraz Zakynthos.

W pierwszej dziesiątce zestawienia najpopularniejszych kierunków lotniczych są Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Portugalia oraz Chorwacja. Warto zaznaczyć, że USA wróciły do rankingu po prawie 2-letniej przerwie, która wynikała z ograniczeń wprowadzonych przez władze amerykańskie w 2020 roku. Najczęściej podróżnicy wybierali Nowy Jork, Chicago oraz Miami.

Co ciekawe, w ubiegłym roku coraz więcej Polaków podróżowało do Szwajcarii, która po raz pierwszy znalazła się w rankingu. Portugalia i Chorwacja z kolei w 2022 roku były mniej popularne niż w 2021, zajmując 9. oraz 10. miejsce w rankingu.

Top 10 kierunków podróży w 2022 roku
fot. Materiały prasowe eSky.pl

Kupujemy bilety z większym wyprzedzeniem

W ubiegłym roku Polacy rezerwowali podróże lotnicze z większym niż w 2020 oraz 2021 roku wyprzedzeniem. W przypadku lotów w obrębie Europy średni okres wyprzedzenia wyniósł około 33 dni - jest to wzrost względem 2021 roku o tydzień. Jeśli chodzi o loty międzykontynentalne, to okres wyprzedzenia oscylował na poziomie 48 dni, co daje wzrost o ponad półtora tygodnia niż w 2021 roku.

W 2022 roku Polacy najczęściej spędzili za granicą około tygodnia w przypadku podróży w obrębie Europy oraz średnio 16 dni podróżując za ocean lotami międzykontynentalnymi. Co więcej, w ubiegłym roku serwis eSky.pl zaobserwował, że Polacy pokochali city breaki. 

Długość pobytu oraz okres wyprzedzenia
fot. Materiały prasowe

W 2022 roku bilety były droższe, ale promocji nie zabrakło

W ubiegłym roku w odpowiedzi na wzrost cen linie lotnicze uruchomiły wiele promocji, które miały umożliwić podróżowanie w przystępnej cenie. Warto zaznaczyć, że Polacy w 2022 roku kierowali się zasadą "value for money" i częściej niż w latach ubiegłych decydowali się na loty regularnymi liniami lotniczymi. Linie te niekiedy mają podobne ceny do tanich przewoźników, biorąc pod uwagę, że mają wliczony w cenę biletu podręczny bagaż oraz napoje lub przekąski oferowane na pokładzie samolotów.

– Choć ceny w ubiegłym roku były wyższe, niż w 2021 roku, należy wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu do przedpandemicznego roku 2019 nie nastąpił znaczący wzrost cen biletów lotniczych. Ceny obserwowane w latach 2020-2021 były niższe niż średnia z lat poprzedzających pandemię, bo wtedy linie lotnicze walczyły na niespotykaną dotąd skalę o każdego pasażera i stymulowały popyt dużą obniżką cen biletów – wyjaśnił Deniz Rymkiewicz, rzecznik prasowy eSky.pl.

Źródło: Materiały prasowe eSky.pl

loader