Zamknij

Te egzotyczne kierunki odwiedzą tłumy Polaków. Jakie będą hity tegorocznej zimy?

21.11.2022 15:44

Szalejąca inflacja i rosnące koszty życia nie zniechęcają Polaków do poszukiwania wypoczynku za granicą. Okazuje się, że wiele osób już teraz, na zbliżający się okres zimowy, planuje egzotyczne wakacje. Które dalekie kierunki cieszą się największą popularnością? Jednym z tegorocznych hitów będzie Dominikana. 

Dominikana
fot. Shutterstock

Sezon zimowy w turystyce właśnie się rozpoczął. Jak wynika z pierwszych analiz sprzedażowych Wakacje.pl, w tym roku klienci biur podróży znów chętnie będą spędzać urlop pod palmami. Wyjazdy do ciepłych regionów świata można podzielić na dwie grupy – w pierwszej znajdują się kierunki położone stosunkowo niedaleko Polski – tu prym wiedzie Egipt, druga grupa to dalekie kraje.

– Z naszych bieżących analiz wynika, że sprzedaż kierunków egzotycznych na tegoroczny sezon zimowy jest jak na razie o 58 proc. wyższa niż w tym samym czasie rok temu – mówi Anna Podpora, szefowa działu rozwoju produktu w Wakacje.pl. Dokąd Polacy planują wyjechać zimą?

Zobacz także: Lista 50 miejsc, które warto odwiedzić w 2023 roku. W zestawieniu znalazło się polskie miasto 

Wakacje zimą 2022/23. Gdzie Polacy planują urlop?

Jak wynika z ogólnopolskich badań przeprowadzonych przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Wakacje.pl, dalekie kraje znajdują się w pierwszej dziesiątce kierunków, do których najchętniej wyjeżdżają Polacy korzystający z usług biur podróży. Konkretnie wycieczki na inne kontynenty uplasowały się na siódmym miejscu wśród najczęściej wskazywanych przez respondentów.

Jak widać na zestawieniu, najpopularniejszym egzotycznym kierunkiem wśród Polaków są Zjednoczone Emiraty Arabskie. Druga na liście jest Dominikana. Podium zamyka Tanzania - największym zainteresowaniem w tym kraju cieszy się wyspa Zanzibar. 

Wakacje zimą - egzotyka
fot. Materiały prasowe

Komfort w podróży 

Ogólnopolskie badania zlecone przez Wakacje.pl wiosną tego roku potwierdzają, że Polacy stają się coraz wygodniejszymi podróżnikami. 45 procent respondentów potwierdziło, że przede wszystkim sprawdza, jakie oferty są dostępne z lotnisk znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Wspomniane statystyki sprzedażowe na zimę 2022/23 pokazują też, że wśród dalekich krajów dużą popularnością cieszą się również inne kierunki karaibskie, ale też azjatyckie i afrykańskie. Także do tych krajów można dolecieć z Polski bezpośrednio z wybranych lotnisk.

Wakacje - lotniska
fot. Materiały prasowe

Dominikanę kochają młodzi Polacy

Loty z Polski do Dominikany realizowane są na dwa tamtejsze lotniska – do Punta Cany w południowo-wschodniej części kraju oraz do Puerto Plata na północnym wybrzeżu. Statystyki Ministerstwa Turystyki Dominikany pokazują, że Polacy na razie chętniej wybierają Punta Canę, od stycznia do października poleciało tam ponad 29,5 tys. naszych turystów. Na Puerto Platę wybrało się nieco ponad 9 tys. osób, ale trzeba pamiętać, że w sezonie zimowym do tego regionu kraju loty będą realizowane z czterech polskich lotnisk. Łącznie, biorąc pod uwagę pozostałe regiony turystyczne w Dominikanie, wypoczywało ponad 39,5 tys. Polaków.

Z danych resortu wynika też, że największą grupę wśród polskich turystów stanowią osoby w wieku 21-35 lat (50,1 proc.), na drugim miejscu znaleźli się turyści liczący między 36 a 49 lat (26,2 proc.), a na trzecim turyści powyżej 50 roku życia (14,4 proc.).

Dominikana - wakacje
fot. Materiały prasowe

– Istnieje wiele powodów, dla których warto wybrać się do Dominikany. Poza gwarantowaną pogodą i ciekawą kulturą znajdziemy tam imponujące resorty oferujące wyżywienie w formie all inclusive, dzięki czemu budżet wakacyjny mamy zaplanowany z góry. To z kolei pozwala uniknąć dodatkowych wydatków, co w tym roku ma dla wielu osób szczególne znaczenie – wyjaśnia Agata Biernat, ekspertka ds. turystyki w Wakacje.pl.

loader