Zamknij

UE podjęła ważną decyzję w sprawie Chorwacji. Turystom będzie podróżowało się łatwiej

15.11.2022 11:25

W Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie za wejściem Chorwacji do strefy Schengen. Większość europosłów zdecydowała o tym, że kraj dołączy do tego obszaru. W praktyce oznacza to także duże i pozytywne zmiany dla turystów.

Chorwacja
fot. Shutterstock

Strefa Schengen utworzona została w 1985 roku. Obszar, w którym zniesiono kontrole graniczne na granicach wewnętrznych, obejmuje obecnie 26 państw, ale kolejne podjęły już odpowiednie kroki, aby do niego dołączyć. Jednym z takich państw jest Chorwacja.

W sprawie włączenia kraju do strefy odbyło się ostatnio w Parlamencie Europejskim głosowanie. Jak podaje portal Wirtualna Polska Turystyka, 534 europosłów było za, 53 przeciw, a 25 wstrzymało się od głosu.

Chorwacja w strefie Schengen. Turystom będzie podróżowało się łatwiej

Parlament Europejski zdecydował o tym, że Chorwacja powinna wstąpić do strefy Schengen już na początku 2023 roku. Większość eurodeputowanych głosowała za tym, żeby kraj dołączył do tego ważnego obszaru. Nie oznacza to jednak, że stanie się tak od razu. Ostateczna decyzja bowiem zależy od Rady Unii Europejskiej.

Chorwacja przeszła jak dotąd najbardziej kompleksową ocenę członkostwa w Schengen spośród wszystkich krajów UE. Spełniła 281 zaleceń w 8 obszarach ustawodawstwa Schengen. Komisja i Rada potwierdziły gotowość kraju do pełnego stosowania przepisów Schengen. Parlament Europejski całkowicie się zgadza: zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych musi nastąpić do końca tego roku - powiedział po głosowaniu Paulo Ranegel, europarlamentarzysta z Portugalii, cytowany przez podroze.wprost.pl.

Jeżeli Chorwacja wejdzie do Schengen, kontrole na granicach odejdą w zapomnienie, a to oznacza też znacznie łatwiejsze przemieszczanie się między innymi krajami UE, a tym państwem. Już od wielu lat turyści mogli wjeżdżać tutaj na podstawie dowodu osobistego, ale też nie będą musieli czekać w długich kolejkach.

W sieci zawrzało już jednak po samym głosowaniu. Swoją aprobatę dla tego ruchu wyraził na Twitterze m.in. Radosław Sikorski.

Dobra wiadomość dla polskich turystów. Przegłosowaliśmy w @Europarl_PL włączenie Chorwacji do strefy Schengen - napisał polski polityk.

Również chorwaccy politycy nie kryli swojej radości.

To wielki sukces dla nas wszystkich i wielka korzyść dla naszych obywateli. W UE nie może być obywateli pierwszej ani drugiej kategorii! Wchodząc do strefy Schengen, osiągamy równość - napisała na Twitterze chorwacka polityk, Biljana Borzan.

Co o tym sądzicie?

loader